Nocna inwazja robotów 24 maja w Warszawie!
Paulina Wojda – PIAP (Łukasiewicz – PIAP) drukuj
Już 24 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbędzie się druga edycja „Nocy Robotów PIAP”, tym razem pod hasłem „Odkryj Nieznane”. Na żywo będzie można zobaczyć roboty w akcji policyjnej, samodzielnie sterować konstrukcjami rozbrajającymi bomby, wziąć udział w wyścigach robotów, uścisnąć im dłoń, a nawet z nimi porozmawiać.
To będzie wyjątkowa noc, pełna niespodzianek, zarówno dla najmłodszych i dorosłych osób fascynujących się najnowszymi technologiami, jak i zupełnych laików. Przewodnikami po świecie robotów będą naukowcy, inżynierowie z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz firmy partnerskie, między innymi Comau, Festo, Farnell element14 i Parameter AB, a także studenci z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.
Autonomiczny Jurek i Star Wars
Bohaterowie drugiej „Nocy Robotów PIAP – Odkryj Nieznane” to prawdziwe gwiazdy, pochodzące głównie z Polski i zyskujące uznanie na całym świecie! Wśród nich będzie między innymi Jurek – autonomiczny samochód, który nie potrzebuje kierowcy, oraz światowej sławy aktorzy ze Star Wars w postaci R2-D2 i R5-D4, którzy wcielą się w zupełnie nowe role – kelnera i konferansjera.
Robot żołnierz
Dla fanów mocnych wrażeń roboty pirotechniczne Inspector i PIAP Scout, na co dzień służące w policji i wojsku, zaprezentują się z antyterrorystami w prawdziwej akcji rozbrajania ładunku wybuchowego. Zwiedzający będą też mogli przejść szkolenie z obsługi sterowania robotami i wziąć udział w realnym wyścigu z przeszkodami. Na miłośników wirtualnego świata czekać będą symulatory, a w nich misja uchwycenia bomby i przeniesienia jej w bezpieczne miejsce. W powietrzu i na ziemi będą wojskowe drony – bezzałogowe statki latające, a całe wydarzenie sfilmują quadrokoptery, czyli robotyczni paparazzi.
Przemysłowy spryciarz
Nie zabraknie też potężnych robotów przemysłowych, które tym razem pokażą swój kunszt rzemieślniczy, a także nowe oblicze – artystyczną i sportową duszę, a nawet zatańczą, jak im DJ zagra.
Zabawa i edukacja
Robotyczny świat zwierząt reprezentować będą Trąba Słonia, RoboPies, RoboLew i CyberRyba – najnowszy model mechanicznej ryby piątej generacji, pływający w ogrodowym basenie, a świat sportu – RoboPiłkarz i RoboBramkarz. Pomiędzy robotami rozegrane zostaną zawody sumo i wyścigi Formuły 1, czyli Line Follower. Podczas warsztatów, organizowanych przez iCount i Małego Inżyniera, będzie można samemu zbudować robota z klocków. Najnowsze wynalazki, między innymi roboty pomagające w rehabilitacji, roboty kroczące, robota społecznego, robota grającego w szachy czy elektryczny motocykl zaprezentują koła studenckie politechnik z całego kraju.
Najlepszy przyjaciel człowieka
Wśród zagranicznych gości pojawi się prawdziwy celebryta, gwiazda - robot humanoidalny NAO! Doskonały towarzysz człowieka, ale także sportowiec uczestniczący w mistrzostwach świata w piłce nożnej robotów. Potrafi rozpoznać swojego właściciela zarówno po głosie, jak i na podstawie wyglądu, tańczyć, mówić, a nawet może przynieść i przeczytać gazetę.
Kosmiczne technologie
Dodatkową atrakcją będą parki: Technologii Kosmicznych, prezentujący elementy sond i robotów badających inne planety, oraz Współczesna Inżynieria – Zaawansowane Projektowanie Robotów, gdzie zwiedzający będą mogli zeskanować własną twarz lub przyniesiony przez siebie przedmiot. Ponadto, możliwe będzie zapoznanie się z technologią przyrostowego wytwarzania i przyjrzenie się, jak powstają wydruki 3D, z których budowane są między innymi konstrukcje robotów.
Wstęp na drugą „Noc Robotów PIAP – Odkryj Nieznane” jest otwarty dla każdego, a wszystkie atrakcje są dostępne bezpłatne. Szczegóły na www.nocrobotow.pl.
Druga edycja „Nocy Robotów PIAP” odbędzie się 24 maja w godzinach 17.00–24.00 w siedzibie PIAP przy Al. Jerozolimskich 202 w Warszawie. Organizatorami są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP i PIAP ScienTech. Patronem głównym jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a patronami honorowymi: Minister Gospodarki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Burmistrz Dzielnicy Włochy Miasta Stołecznego Warszawy, Komendant Główny Policji i Centrum Nauki Kopernik, zaś patronami medialnymi są: TVP Info, Polskie Radio Program IV, Polska Agencja Prasowa, AMS i CityINFOtv, Magazyn FOCUS, miesięcznik naukowo-techniczny „Pomiary Automatyka Robotyka”, Robotyka.com, AutomatykaOnline.pl i o2.pl. Partnerami wydarzenia są: Comau Poland, Farnel element14, Parameter AB, Festo, iCount i Mały Inżynier.
Paulina Wojda
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
tel. 22 874 01 36, 603 75 16 18
e-mail: nocrobotow@piap.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus