Nowoczesne falowniki oszczędzają energię
Piotr Dul drukuj
Oszczędność energii dzięki zastosowaniu przetwornic częstotliwości firmy Danfoss oraz szybkie i efektywne lokalne wsparcie pomagają słoweńskiemu producentowi wypełniaczy z węglanu wapnia, granulatów i piasków zmniejszyć koszty oraz zwiększyć wydajność.
Obszar działania firmy
Słoweńska firma Calcit Lika produkuje wypełniacze z węglanu wapnia, granulaty i piaski. Jest wiodącym dostawcą wypełniaczy z węglanu wapnia na lokalnym rynku oraz eksportuje swoje produkty do innych państw Europy. Zakłady produkcyjne spółki znajdują się w mieście Ličko Lešće, w pobliżu Otočac w Chorwacji, gdzie zatrudnione są 23 osoby. Od wielu lat firma doskonali swoje procesy technologiczne, w których przetwarzane są kamionki piaskowane do wypełniaczy i piasków granulowanych.
Calcit Lika wydobywa surowce z własnego kamieniołomu w Ličko Lešće, którego kamień charakteryzuje się dużą czystością i bielą. Produkty firmy Calcit znajdują zastosowanie na przykład w przemyśle chemicznym, papierze, gumie, tynkach i materiałach elewacyjnych, tworzywach sztucznych oraz uszczelniaczach. Inne obszary zastosowania obejmują rolnictwo, produkcję szkła, materiałów budowlanych, drogi oraz budynki.
Kosztowna praca młynów
Praca młynów eksploatowanych przez firmę Calcit Lika odpowiada za istotny koszt działalności. Są one bardzo energochłonne, zatem niezwykle istotne jest ograniczanie ich poboru mocy, aby zminimalizować rzeczywisty koszt użytkowania. Z tego względu kierownictwo firmy postanowiło poszukać nowych, energooszczędnych przetwornic częstotliwości, które mogłyby napędzać silniki w młynach.
Wybór padł na nowoczesne falowniki VLT firmy Danfoss. Postanowiono, że zostaną one zainstalowane w całym nowym zakładzie produkcyjnym. Rodzinę tę wybrano ze względu na dobre parametry oraz prostotę instalacji i niskie koszty utrzymania.
Wykonana Instalacja
W rzeczywistości uruchomienie trwało trzy dni. Danfoss dostarczył ponad 27 przetwornic częstotliwości i softstartów do aplikacji związanych z wydobyciem surowców, oraz przeznaczonych do instalacji w wentylatorach, pompach i przenośnikach, a także w samym młynie. Każda z przetwornic częstotliwości została wybrana i skonfigurowana w celu zmaksymalizowania ich wydajności. Urządzenia zostały zainstalowane i uruchomione w maju 2012 r., we współpracy ze słoweńską firmą Elsing Engineering. Eksperci Danfossa ds. napędów wysokiej mocy sprawdzili i zweryfikowali instalację.
Główna aplikacja, kamienny młyn kulowy, ma prędkość kontrolowaną przez przetwornicę częstotliwości 690V 12-Pulse VLT, o mocy nominalnej 1,4 MW i przetwornicę częstotliwości 710 kW 12-Pulse VLT. Firma Calcit zainstalowała również wiele przetwornic VLT AutomationDrives, o mocy od 5,5 kW do 200 kW. Sterują one pracą kruszarek, pomp, przenośników, wentylatorów, dmuchaw i wentylatorów promieniowych.
Największe przetwornice AutomationDrives mają opatentowany przez Danfoss system chłodzenia Back Channel Cooling, który wyprowadza wytworzone ciepło poza pomieszczenie, w którym zamontowane są urządzenia. Pozwala to firmie Calcit na zmniejszenie kosztów związanych z chłodzeniem falowników. Wszystkimi przetwornicami częstotliwości i softstartami sterują moduły pracujące w sieci Profibus, umieszczone w głównej sterowni.
Rezultaty
Już po roku udało się zaobserwować wymierne korzyści, płynące z dokonanej modernizacji. Przede wszystkim zmalało zużycie energii. W sumie zainstalowane przetwornice częstotliwości Danfoss pozwoliły zaoszczędzić około 15800 euro rocznie na samych stratach energii w stosunku do innych rozwiązań, które były rozważane. W rzeczywistości wynik ten jest większy, ponieważ nie obejmuje oszczędności energii związanych z chłodzeniem pomieszczeń, w którym urządzenia są zamontowane. W tym tempie, koszty związane z zakupem najmniejszych przetwornic częstotliwości powinny zwrócić się w ciągu dwóch lat.
źródło: Danfoss
Słowa kluczowe
danfoss, falowniki, przetwornice częstotliwości, VLT, wdrożenie AudomationDrives
Komentarze
blog comments powered by Disqus