Obiecujące wyniki nowych ogniw fotowoltaicznych
Redakcja serwisu drukuj
Niemiecko-francuskie konsorcjum badawcze, które zajmuje się rozwojem ogniw fotowoltaicznych jest na dobrej drodze by osiągnąć założoną przez siebie skuteczność przetwarzania padającej energii na poziomie 50 proc.
Niemiecki Instytut Fraunhofera, który wraz z firmą Soitec, laboratorium CEA-Leti i Helmholtz Center Berlin wchodzą w skład konsorcjum pracującego nad systemami fotowoltaicznymi, poinformował, że udało się zbudować ogniwa zdolne do przetworzenia 44,7% energii padającego na niej światła słonecznego. Wynik uzyskano dla skoncentrowanej wiązki światła o widmie obejmującym fale z zakresu od podczerwieni do ultrafioletu. Ich zastosowanie pozwoliłoby istotnie podnieść wydajność elektrowni słonecznych, a szczególnie tych, w których światło padające na duży obszar jest skupiane przez system luster i pada na względnie nieduży panel słoneczny.
Obecnie produkowane ogniwa cechują się skutecznością przetwarzania takiego światła słonecznego na poziomie około 30%, a więc uzyskany wynik stanowi duży postęp. Warto dodać, że jeszcze pół roku temu rekord w tej dziedzinie wynosił 43,6%, co pozwala mieć nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat uda się osiągnąć założony cel konsorcjum, tj. zbudować ogniwa o 50-procentowej sprawności.
źródło: Fraunhofer Institut fur Solare Energiesysteme
Komentarze
blog comments powered by Disqus