Od Smart Factory do przemysłu 4.0
Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
Integrated Industry to procesy produkcyjne o najwyższym stopniu elastyczności. W minionych latach zostało opracowanych wiele technologii wykonawczych. Kolejnym krokiem musi być zsynchronizowanie tych technologii i włączenie ich do produkcji przemysłowej w postaci sieci kompatybilnych urządzeń. W trakcie targów Hannover Messe 2014 będzie można zobaczyć, w jaki sposób, krok po kroku, przemysł przechodzi od wizji Smart Factory do realnej, funkcjonującej jako sieć, fabryki przemysłowej 4.0.
Targi Hannover Messe 2014 zapraszają
Hannover Messe jednoczy kilka imprez specjalistycznych, które powtarzają się w cyklu dwuletnim. W 2014 r. w Hanowerze odbędzie się siedem wiodących targów specjalistycznych: Industrial Automation, Energy, MobiliTech, Digital Factory, Industrial Supply, IndustrialGreenTec oraz Research & Technology. Głównymi tematami imprezy będą: automatyzacja procesów przemysłowych oraz IT, technologie dla sektora energetycznego i ochrony środowiska naturalnego, dostawy i poddostawy przemysłowe, technologie produkcyjne i usługi, a także badania i rozwój. Krajem Partnerskim Hannover Messe 2014 jest Holandia.
Podczas konferencji prasowej Hannover Messe – Preview 2014, która odbyła się 11 lutego 2014 r. w Berlinie, dr Jochen Koeckler, członek zarządu Deutsche Messe AG, powiedział, że wraz z nową ideą połączenia w sieć, świat przemysłu musi porozumieć się co do wspólnego „światowego języka produkcji”. Podczas targów pod hasłem „Integrated Industry – Next Steps” zaprezentowane zostaną pierwsze założenia rozwiązań. W elastycznej „fabryce jutra” wszystkie komponenty – od obrabianych produktów, poprzez maszyny, aż po systemy transportowe – zostają połączone w jedną sieć, w której samodzielnie komunikują się między sobą. Obrabiany produkt nie jest przesyłany po taśmie produkcyjnej od punktu do punktu według określonego schematu, lecz jest w stanie samodzielnie sterować modularnymi wysepkami produkcyjnymi oraz inicjować niezbędne etapy obróbki. Takie rozwiązanie oznacza najwyższy poziom elastyczności i jednocześnie wydajności produkcji przemysłowej, także w kontekście wielkości wytwarzanej partii.
Do tej pory udział w imprezie zgłosiło około 5000 wystawców z ponad 60 krajów z całego świata, z czego ¼ wystawców zajmuje się tematyką wytwarzania, dystrybuowania lub magazynowania energii. Zmiany w produkcji powiązane są z transformacją systemu energetycznego, czyli przebudową i rozbudową sieci przesyłowych oraz sieci danych. Jednocześnie powstaje pytanie, w jaki sposób istniejący system, złożony z kilkuset wielkich elektrowni, zastąpić setkami tysięcy małych obiektów wytwarzających energię na bazie gazu ziemnego, promieni słonecznych, siły wiatru albo biomasy. Energia przyszłości to nie tylko zielona energia, ale także energia inteligentna. W przyszłości inteligentne sieci energetyczne i urządzenia końcowe będą mogły się ze sobą komunikować, uwalniając w ten sposób potężny potencjał oszczędności energii. Aby model ten nie pozostał jedynie melodią przyszłości, najróżniejsze branże muszą skoordynować swoje kompetencje. Targi Hannover Messe to idealna platforma dla zaprezentowania postępowych technologii i konkretnych rozwiązań, umożliwiających przyspieszenie transformacji obecnego skostniałego systemu energetycznego w inteligentną sieć energetyki jutra – podkreśla dr Jochen Koeckler.
W berlińskiej konferencji uczestniczyła Monique T.G. van Daalen, Ambasador Królestwa Niderlandów w Niemczech. Pani Ambasador silnie zaakcentowała obecność Holandii podczas targów. Motto uczestnictwa Holandii jako Kraju Partnerskiego brzmi: Global Challenges, Smart Solutions. Holandia to kraj innowacji z inteligentnymi rozwiązaniami dla wyzwań natury technicznej. Przedsiębiorstwa z tego kraju będą wystawiać się we wszystkich działach Hannover Messe. Obok holenderskiego stoiska centralnego (hala 3) Kraj Partnerski będzie obecny także na innych stoiskach wspólnych, w czterech kompleksach tematycznych Hannover Messe: Automatyzacja procesów & IT, Energetyka & Technika Ochrony Środowiska, Kooperacja Przemysłowa (Dostawy i Poddostawy), a także Badania & Rozwój. W Holandii bardzo szybko rozwija się sektor budowy maszyn i rośnie liczba małych, wyspecjalizowanych firm. Holenderski przemysł poddostaw dostarcza komponenty dla całego świata. Targi w Hanowerze są szansą na nawiązanie kontaktów handlowych z firmami holenderskimi, które zaprezentują się na powierzchni dwukrotnie większej niż w 2012 r., kiedy wynosiła ona 2200 m2.
Zabierając głos prof. dr inż. Detlef Zuehlke, dyrektor naukowy Innovative Factory Systems (IFS) w Niemieckim Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją, przedstawił szereg firm tworzących „system kostny” inteligentnej fabryki i powiedział, że tak jak korzystamy ze smartfonów z dostępnymi danymi, idziemy do inteligentnych domów, poruszamy się inteligentnymi samochodami, tak potrzebujemy inteligentnych firm. Obecnie czeka nas czwarta rewolucja przemysłowa. Pierwsza rewolucja (1782 r.) to mechanizacja (maszyna parowa), druga (1913 r.) – to uprzemysłowienie, trzecia (1954 r.) – to elektroniczna automatyzacja (komputery, PLC, NC), zaś obecnie czeka nas czwarta rewolucja (2015 r.) – inteligentna automatyzacja.
Tegoroczne targi Hannover Messe zajmą powierzchnię 170 tys. m2 w 15 halach wystawienniczych. Ponad połowa wystawców jest spoza Niemiec. Gospodarze oczekują przyjazdu 230 tys. odwiedzających, w tym około 50 tys. z zagranicy. Wystawcy z Polski (50 firm) zaprezentują się na powierzchni około 1300 m2. Tradycyjnie targom towarzyszą liczne wydarzenia specjalne i konferencje. Na szczególną uwagę zasługuje platforma gospodarcza Global Business & Markets, ukierunkowana na wsparcie średniej wielkości przedsiębiorstw w ich pozycjonowaniu na rynkach międzynarodowych.
Konferencja prasowa w Berlinie umożliwiła uczestnikom poznanie zaproszonych wystawców tegorocznej imprezy hanowerskiej oraz zapoznanie się z niektórymi innowacjami targowymi. Wszystkie skupione były na podstawowym temacie targowym „Integrated Industry — Next Steps”.
|
|
|
Wśród wystawców, którzy w Berlinie prezentowali swoje oferty, były m.in. następujące firmy:
- ifm electronic zaprezentowała m.in. najnowszą generację czujników ciśnienia PN, która powstała przy ścisłej współpracy z użytkownikami. Nowoczesna i przyjazna dla użytkownika konstrukcja wyróżnia się wysokim stopniem ochrony IP67, dzięki czemu może pracować w trudnych warunkach. Zwiększony został wyświetlacz, chociaż obudowy nie powiększono. Łatwa instalacja i identyfikacja warunków pracy to kolejne zalety produktu. Czujnik można szybko i łatwo uruchomić za pomocą trzech przycisków.
- serva transport systems przedstawiła zautomatyzowane systemy transportowe, które zrewolucjonizują parkowanie samochodu w dużych obiektach i rozwiążą problemy z tym związane. Kierowca odstawia samochód, a resztę wykonuje robot – bezzałogowy pojazd, który dostosowuje się automatycznie do wymiarów samochodu i przewozi go bezpiecznie do miejsca przeznaczenia. Główną zaletą systemu jest efektywne wykorzystanie powierzchni, dzięki czemu do 60 proc. więcej pojazdów można zaparkować na tym samym obszarze.
- Festo – firma skupia szczególną uwagę na platformie automatyzacji CPX, dzięki której można realizować zintegrowaną automatyzację, uzyskać wyższą produktywność i niższe wymogi instalacyjne. Ponadto Festo w Hanowerze przedstawi niezwykłe właściwości nadprzewodnictwa i jego wykorzystanie w automatyce. Podczas konferencji zaprezentowano SupraMotion 2.0. Po raz pierwszy firma pokazała unikalne właściwości nadprzewodnictwa w 2013 r., a obecnie będzie prezentować potencjał tej technologii dla automatyki przemysłowej jutra.
-
W ramach projektu HARTING bada zoptymalizowane procesy produkcyjne z wykorzystaniem autonomicznych, mechatronicznych modułów produkcyjnych. Podczas targów w Hanowerze odbędzie się premiera trzech modułów, które obsługują procesy wkręcania, wytłaczania i kontroli. Istotne jest to, iż moduły te są adaptowane podczas procesu produkcyjnego, co oznacza, że zmiany w procesie produkcji wyrobu mogą być wdrożone na tym etapie bez dodatkowych interwencji.
Jolanta Górska-Szkaradek, PAR
Komentarze
blog comments powered by Disqus