PAR po raz 200!
PAR drukuj
Dwieście wydań i ponad 16 lat pracy za nami! Te liczby najlepiej świadczą o tym, że miesięcznik naukowo-techniczny „Pomiary Automatyka Robotyka”, którego pomysłodawcą i wydawcą jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, zajmuje stałe i ważne miejsce na rynku wydawniczym, na trwałe gości w sercach Czytelników i jest obecny na biurkach prezesów wielu firm, a nawet w gabinetach różnych urzędów.
Debiut pisma podczas targów Automaticon w 1997 r. nie był przypadkowy – miesięcznik z założenia miał być wsparciem dla branży, którą gromadziły targi, tak by miała ona dostęp do stałego źródła informacji i wiedzy, zarówno na temat nowości technicznych i technologicznych na rynku, jak i prowadzonych w tym zakresie prac badawczo-rozwojowych. Z tego też względu od początku w piśmie ukazywały się zarówno publikacje typowo informacyjne, w tym te opracowane przez firmy będące uczestnikami rynku, jak i artykuły naukowe. Byliśmy w tym działaniu prekursorem, jako że w tym czasie w zasadzie nie istniało na rynku pismo o podobnym profilu, kierowane do branży automatyki przemysłowej i automatyzacji produkcji. Cel był więc od początku ambitny, i z tego też względu, jednocześnie z wydaniem pierwszego numeru miesięcznika „Pomiary Automatyka Robotyka”, powołano do życia także – we współpracy z Dyrekcją PIAP – Radę Programową, w składzie której znalazły się autorytety z branży pomiarów, robotyki i automatyki przemysłowej.
Od marca 1997 r., kiedy ukazał się pierwszy numer, zaszło wiele zmian – zmieniali się ludzie, szata graficzna, objętość pisma. Zmiany w zespole redakcyjnym w niemal każdym przypadku wynikały z odejścia na zawsze osób związanych z pismem. Tak było w przypadku pierwszego redaktora naczelnego, doc. dr. inż. Jana Beka, który piastował tę funkcję od początku istnienia pisma aż do śmierci w 2000 r. To właśnie jemu pismo zawdzięcza zespół doświadczonych redaktorów, który został pozyskany do współpracy dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy wydawniczej i akademickiej.
W 2001 r. obowiązki redaktora naczelnego przejęła mgr inż. Adela Kaczanowska, pełniąca wcześniej funkcję jego zastępcy – najpierw jako p.o., a od 2005 r. jako redaktor naczelna. Niestety, jej pracę i życie przerwał w 2006 r. tragiczny wypadek. Wówczas obowiązki przejął jej dotychczasowy zastępca, dr inż. Jan Jabłkowski, który w 2010 r. objął funkcję redaktora naczelnego.
Wśród osób, których nie ma już wśród nas, a które miały ogromny wpływ na kształt pisma, byli też prof. dr hab. inż. Anatol Gosiewski – przewodniczący Rady Programowej PAR, prof. dr inż. Adam Morecki – członek Rady Programowej oraz mgr inż. Marek Kowalski – współtwórca szaty graficznej ponad 50 wydań PAR.
Obecnie pismo nasze powstaje na co dzień dzięki pracy niewielkiego zespołu, którego skład tworzą: Seweryn Ścibior – zastępca redaktora naczelnego, Małgorzata Kaliczyńska – redaktor merytoryczny i naukowy, Jolanta Górska-Szkaradek i Sylwia Batorska – marketing, Ewa Markowska – grafik, Elżbieta Walczak – korekta i dział prenumeraty, oraz Urszula Chojnacka – sekretarz redakcji.
Wraz z rosnącą liczbą wydań rosła też liczba stron pisma. Objętość miesięcznika, który rozpoczynał swą przygodę na rynku wydawniczym od 48 stron w wydaniu zeszytowym, częściowo w wersji biało-czarnej, w kolejnych latach systematycznie zwiększała się. Wartość pisma doceniono w 2010 r., czego wyrazem była pierwsza nagroda „NUMERUS PRIMUS inter pares” w konkursie na najlepszy numer specjalistycznego, branżowego czasopisma technicznego w 2009 r., którą miesięcznik „Pomiary Automatyka Robotyka” otrzymał za numer 7-8/2009.
Dziś nasi Czytelnicy co miesiąc mają do dyspozycji ponad setkę stron, w całości w kolorze, w klejonej oprawie, na dobrej jakości papierze kredowym. Prawdziwą metamorfozę przeszła też szata graficzna, która obecnie jest synonimem prawdziwie nowoczesnego i atrakcyjnego wizualnie pisma. Za rewolucją graficzną poszła ta, bez której dziś obyć się nie sposób: technologiczna. Wersji drukowanej współczesnego PAR-u towarzyszy nie tylko wersja PDF i nowoczesna strona internetowa, ale także obecność w mediach społecznościowych poprzez fanpage na Facebooku. Prawdziwym świadectwem nowoczesności pisma jest jednak wprowadzenie w tym roku wartości dodanej dla posiadaczy tabletów i smartfonów, którzy dzięki aplikacji PAR+ mają dostęp do znacznie rozszerzonych informacji.
Przez wszystkie te lata nie zmieniło się tylko jedno: cel wydawania pisma, jakim jest wsparcie merytoryczne dla naszych Czytelników i integracja środowiska technicznego i naukowego, w tym także tego młodszego, które doczekało się u nas nawet własnej sekcji – Forum Młodych. Sygnały, że jesteśmy dla współpracujących z nami firm i osób nie tylko źródłem informacji, ale i inspiracją, utwierdzają nas w przekonaniu, że to zadanie udaje nam się wykonywać całkiem nieźle. Nie do przecenienia w tym względzie jest życzliwe wsparcie, jakiego udzielały i udzielają nam współpracujące z nami firmy z branży automatyki oraz skupione wokół tej branży środowisko naukowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy są z nami od początku oraz tym, którzy dołączyli do nas później. Jesteście dla nas wsparciem, motywacją i wyznacznikiem kierunku, w jakim powinniśmy iść. Liczymy, że będą Państwo z nami przy okazji kolejnych jubileuszy i okrągłych wydań.
Redakcja miesięcznika naukowo-technicznego
„Pomiary Automatyka Robotyka”
Barbara Wójcicka, prezes zarządu Sabur
Miesięcznik PAR czytamy od pierwszego wydania, czyli od 1997 r. Dziś mamy „piękne” okazje do świętowania: PAR wydaje 200. numer, a firma Sabur działa ponad 20 lat. Z tej okazji – 200. wydania miesięcznika PAR – życzymy Redakcji kolejnych lat sukcesów, wielu kreatywnych pomysłów w tworzeniu interesujących publikacji i utrzymania znaczącej pozycji na zmieniającym się rynku wydawniczym. Jednocześnie chciałabym podziękować za wieloletnią, bardzo profesjonalną współpracę z Redakcją PAR, której doświadczamy przy redagowaniu naszych biuletynów „Automatyka”. Jeszcze raz wielkie gratulacje, wraz z wyrazami uznania i sympatii, w imieniu zespołu Sabur.
Piotr Glinka, prezes zarządu Turck
Żyjemy w czasach niesamowitego rozwoju technologicznego, dotyczy to również bliskiej naszym sercom automatyki przemysłowej. Wasze czasopismo, łącząc w sobie naukowy opis postępujących w branży trendów z przykładami zastosowań najnowszych technologii w gotowych aplikacjach oraz bieżącymi informacjami z życia branży, stanowi dla wielu z nas swoisty przewodnik, umożliwiający koncentrowanie się wyłącznie na istotnych tematach w zalewających nas ze wszystkich stron gigabajtach informacji. Gratuluję 200. wydania i życzę kolejnych tylu w tak dobrej formie.
Tomasz Nowak, dyrektor KUKA Polska
Cieszę się, iż czasopismo ma już swoje 200 wydanie. Miesięcznik PAR jest niewątpliwie prekursorem działającym w szeroko zakrojonym temacie automatyki przemysłowej. Zawartość, jaką przekazuje Czytelnikom, jest poparta fachową wiedzą oraz kompetencjami. Wybrane tematy opisywane są nie tylko w sposób ogólnikowy – autorzy przekazują nam pogłębioną wiedzę techniczną. Na kolejne 200 wydań życzę niewyczerpanych i ciekawych tematów z dziedziny automatyki.
Stefan Życzkowski, prezes ASTOR
Po dziś dzień bardzo dobrze pamiętamy pierwszy numer miesięcznika „Pomiary Automatyka Robotyka”. Od początku istnienia czasopisma byliśmy zaangażowani w jego rozwój i wspieraliśmy inicjatywy wydawnictwa. Dlatego 200. numer bardzo nas cieszy, szczególnie, że PAR ewoluuje, idąc z duchem nowych technologii. Z okazji 200. wydania życzymy Redakcji dalszych sukcesów na rynku.
Paweł Stefański, prezes firmy Balluff
Jubileusze dają wiele powodów do radości i dumy z tego, co już zostało osiągnięte, a jednocześnie są wyzwaniem przyszłości. Bez wątpienia tak jest również w przypadku miesięcznika PAR, który przez 200 wydań wspierał, rozwijał i inspirował grono fachowców czynnie związanych z szeroko pojętą automatyką przemysłową i robotyką – inżynierów-automatyków, służby utrzymania ruchu, integratorów, jak również menedżerów oraz inny personel odpowiedzialny za technologiczną stronę utrzymania i rozwoju produkcji. Słowa uznania należą się całemu zespołowi redakcyjnemu PAR, który bazując na doświadczeniach Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, organizującego m.in. specjalistyczne targi Automaticon, od 16 lat dzieli się z Czytelnikami pasją do automatyzacji i z sukcesem integruje środowisko producentów oraz użytkowników automatyki przemysłowej i obszarów naukowo-edukacyjnych. Przez cały ten czas partnerska współpraca z PAR w zakresie dostępu do informacji o najnowszych technologiach w dziedzinach detekcji, pomiarów, identyfikacji oraz połączeń sieciowych była dla nas, jako producenta takich rozwiązań systemowych, dużym wyróżnieniem i wyzwaniem, by – szczególnie w okresie dynamicznych zmian w przemyśle i nauce – zapewnić Czytelnikom dostęp do użytecznej wiedzy na oczekiwanym przez wydawcę wysokim poziomie merytorycznym. Dotychczasowy zakres tematyczny miesięcznika PAR bardzo dobrze wpisuje się w strategię dalszego rozwoju firmy Balluff w Polsce, opartą na aktywnej współpracy z przemysłem i sektorem naukowo-edukacyjnym, celem poprawy konkurencyjności wszystkich zaangażowanych stron. Życzymy Wydawcy, by 200. numer PAR stał się dla nas wszystkich impulsem do tworzenia i rozwijania konkurencyjnych sposobów wytwarzania przemysłowego, wspieranego przez optymalną automatyzację produkcji, której ciągłym źródłem inspiracji będzie kolejnych 200 wydań miesięcznika.
Tatiana Perczak-Szanowska,
dyrektor ds. marketingu i sprzedaży WIKA Polska
200. wydanie to powód do dumy i radości dla całej Redakcji PAR i wszystkich wiernych Czytelników. Od lat PAR jest autorytetem w branży automatyki i stanowi cenne źródło merytorycznych informacji z zakresu pomiarów. To Państwa zaangażowanie i profesjonalizm pozwalają nam podążać za zmieniającymi się trendami. Gratuluję 200. wydania oraz składam ogromne podziękowania za ciężką, rzetelną pracę i życzę wielu, wielu lat sukcesów.
Andrzej Turak,
wiceprezes zarządu Skamer-ACM
W imieniu firmy Skamer-ACM składam serdeczne gratulacje całej Redakcji PAR z okazji wydania 200. numeru czasopisma. Nasza firma od 26 lat zajmuje się profesjonalnie pomiarami i automatyką przemysłową. Powstały w 1997 r. miesięcznik stanowił i nadal stanowi dla nas i w ogóle dla automatyków istotne źródło wiedzy i informacji o rozwoju branży. Jest też wsparciem dla projektantów i inżynierów automatyków w zakładach przemysłowych. W naszej ocenie, dzięki profesjonalizmowi całej załogi, PAR jest numerem 1. na rynku czasopism technicznych w branży pomiarów i automatyki. Bardzo dziękujemy za wsparcie nas w organizacji corocznych Konferencji Automatyków (w tym roku odbyła się już XVII Konferencja). Patronat medialny PAR, osobisty udział przedstawicieli Redakcji, zamieszczane materiały konferencyjne i sprawozdania w dużym stopniu przyczyniają się podnoszenia tego majowego spotkania automatyków na coraz wyższy poziom. Cenimy sobie dotychczasową współpracę, liczymy na dalszą, a Redakcji życzymy kolejnych powodów do świętowania.
Łukasz Szymczak,
dyrektor Działu Sieci Przemysłowe Elmark Automatyka
Elmark Automatyka współpracuje z miesięcznikiem PAR od 15 lat. Bardzo cenimy sobie tę kooperację, gdyż uważamy PAR za jeden z najbardziej wartościowych tytułów dotyczących rynku automatyki przemysłowej. Całej Redakcji oraz wszystkim Czytelnikom życzymy kolejnych 200 wydań!
Michał Ochmański,
kierownik Działu Handlowego Comau Poland
Miesięcznik PAR jest tytułem dobrze rozpoznawalnym na polskim rynku czasopism profesjonalnych. Nieodmiennie od lat PAR porusza tematykę dotyczącą bezpośrednio techniki, analizuje trendy rynkowe i wydarzenia oraz publikuje ciekawe wywiady z przedstawicielami przemysłu w Polsce. Dzięki kompleksowemu przekrojowi poruszanej tematyki PAR jest interesującą lekturą dla wszystkich tych grup. Inżynierowie cenią sobie artykuły dotyczące pomiarów, automatyki, robotyki, sterowania i różnych innych obszarów dotyczących technicznej strony funkcjonowania zakładów przemysłowych. Menedżerowie mogą zapoznać się z ciekawymi publikacjami dotyczącymi trendów rynkowych, wydarzeń, nowych produktów i wielu innych aspektów dotyczących codzienności przemysłowej w Polsce. Bardzo ciekawym działaniem miesięcznika PAR jest wprowadzenie oferty dla użytkowników smartfonów i tabletów – dzięki dedykowanej aplikacji Czytelnik zainteresowany tematem może zapoznać się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi danego zagadnienia. Comau Robotyka w Polsce bardzo ceni sobie dotychczasową współpracę z PAR, zarówno tę wydawniczą i marketingową, jak i w zakresie prenumeraty. PAR nieodmiennie pozostaje jednym z głównych tytułów branżowych, z którym współpracujemy publikując nowości i informacje o rozwiązaniach technicznych. PAR jest również bardzo ciekawą lekturą dla naszych pracowników. Z okazji 200. wydania życzymy Redakcji dalszych sukcesów i coraz większego nakładu trafiającego do coraz większej grupy Czytelników. Jesteśmy pewni, że nasza współpraca będzie trwała i z pewnością będziemy świętować, wspólnie z Redakcją, kolejne „okrągłe” wydania.
Andrzej Soldaty, prezes zarządu Festo Polska
Festo współpracuje z miesięcznikiem naukowo-technicznym PAR od samego początku jego istnienia. Przez te wszystkie lata na łamach miesięcznika ukazało się bardzo wiele interesujących artykułów dotyczących innowacji na rynku automatyki, wraz z przykładami ich rzeczywistego zastosowania. Razem z miesięcznikiem PAR firma Festo stara się przekazywać Czytelnikom istotne informacje mające wpływ na rozwój naszej branży, jaką jest automatyka przemysłowa. Z okazji 200. wydania życzymy całej Redakcji dalszych sukcesów oraz wielu wspaniałych publikacji.
Przemysław Degórski,
kierownik Działu Doradztwa i Sprzedaży PPH WObit
Czy można pokusić się o stwierdzenie, że miesięcznik PAR i firma WObit to stare, dobre małżeństwo? Jeśli wyznacznikiem takiego miana miałyby być lata i różnorodność współpracy, to zdecydowanie tak. Z PAR-em jesteśmy od wielu lat, Czytelnicy mogli poznać nas poprzez reklamy, widzieć nas na okładkach i przede wszystkim w wielu artykułach technicznych. Serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę i cieszymy się, że zaostrza ona nasz apetyt na więcej. PAR w sposób profesjonalny prezentuje najnowsze trendy ze świata przemysłu oraz nauki. Wsparcie wydawcy oraz profesjonalnych recenzentów, będących specjalistami z różnych dziedzin nauki i techniki, gwarantuje rzetelność informacji przekazywanych pasjonatom automatyki przemysłowej i robotyki. Naszym kluczem do rozwoju, aktualnym od początku istnienia firmy WObit do dnia dzisiejszego, jest PASJA. To właśnie pasja i entuzjazm naszego zespołu sprawiają, że powstają nowe, innowacyjne rozwiązania, wpływające na świat automatyki. Tematyka poruszana na łamach miesięcznika jest zbieżna z profilem działalności WObit i w znaczący sposób pomaga przekazywać pasję i wiedzę gromadzoną przez naszą firmę jego Czytelnikom. I jak we wszystkich dziedzinach życia, również za czasopismem PAR stoją przede wszystkim ludzie, reprezentujący Wydawcę, recenzentów i zespół redakcyjny czasopisma. 200. wydanie miesięcznika PAR to wspaniała okazja do podziękowania im za ich solidność, profesjonalizm, doświadczenie, cierpliwość, zrozumienie i okazywaną życzliwość. Załączamy życzenia dalszego rozwoju czasopisma zwieńczonego sukcesami samego wydawnictwa oraz firm współpracujących i jego Czytelników.
Komentarze
blog comments powered by Disqus