Polskie łaziki marsjańskie 2012
PIAP – Mars Society Polska drukuj
Ostatniego dnia maja br., w Centrum Konferencyjnym Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP odbyła się wspólna konferencja prasowa Mars Society Polska oraz firmy ABM Space Education – pierwszego polskiego startupu kosmicznego, zorganizowana we współpracy z PIAP i Planet PR. Podczas konferencji przedstawiono m.in. przebieg testowej misji marsjańskiej Dachstein 2012, relację z przygotowań drużyny łazika Scorpio2 do tegorocznego konkursu URC, a także plany na przyszłość – zapowiedź misji Maroko 2013 oraz rozwój polskiej robotyki mobilnej po przystąpieniu Polski do ESA (European Space Agency).
Dachstein 2012 – testowa misja marsjańska w Austrii
Firma ABM SE została zaproszona przez Austriackie Forum Kosmiczne do wzięcia udziału w kolejnej już międzynarodowej symulowanej misji marsjańskiej, tym razem zorganizowanej w jaskiniach alpejskiego masywu Dachstein w dniach 29.04-2.05.2012. Wnętrze jaskiń doskonale symuluje marsjański regolit, zaś obecność lodowych płaszczyzn stanowi dodatkowy element podnoszący wymagania dla sprzętu. ABM SE dostarczyła łazik Magma White, na pokładzie którego przetestowany został między innymi francuski georadar Wisdom rozwijany dla misji Exomars. Urządzenie to poleci na Marsa w 2018 roku. Ponadto testowaliśmy system zdalnego sterowania i integrację z austriackim centrum kontroli misji oraz poruszanie się w trudnym terenie lodowej jaskini. Wszystkie testy zaliczyć można do bardzo udanych. Lista eksperymentów obejmowała:
- testowanie układu jezdnego na gładkiej powierzchni lodowej i na pokruszonym lodzie oraz na podłożu skalnym,
- testowanie integracji systemu zdalnego sterowania z austriackim centrum 2. kontroli misji.
- testowanie obsługi lokalnej łazika Magma White przez testera skafandra
- kosmicznego Auoda X, oraz procedur koordynacji pracy zespołów łazika i 4. skafandra, poprzez capcom i centrum kontroli,
- testowanie obsługi łazika za pomocą rękawic skafandra,
- zbieranie danych o pozycji łazika za pomocą systemu 3D capture,
- mechaniczna i programowa integracja łazika z georadarem Wisdom,
- rejestracja profili geologicznych za pomocą georadaru Wisdom – równoległe profile na powierzchni lodu o niewielkim nachyleniu.
ABM SE była jedyną firmą prywatną biorącą udział w misji, obok zespołów z austriackich, amerykańskich i francuskich instytutów naukowych, w tym NASA/JPL. Wyjazd ABM SE miał charakter naukowo-badawczy oraz komercyjny. Udostępnienie platformy testowej dla georadaru miało na celu zaproponowanie usługi badawczej dla podobnego sprzętu oraz włączenie się do europejskich misji marsjańskich jeszcze przed przystąpieniem do ESA. Ponadto zaprosiliśmy do współpracy partnerów technologicznych – polskie firmy TME i Archimedes. Udział doktorantów UMK w naszym wyjeździe wspierany był przez Urząd Miasta Torunia. W chwili obecnej pracujemy z doktor Natalią Zalewską z Centrum Badań Kosmicznych PAN nad grantem naukowym przeznaczonym na poszerzenie współpracy z zespołem Wisdom.
Więcej informacji na www.abmspace.com.
Misja Maroko 2013
W dniach 1 – 28.02.2013 ABM SE będzie uczestniczyć w kolejnej symulacji Austriackiego Forum Kosmicznego, tym razem w Maroku. Teren kamienistej pustyni symulować będzie powierzchnię Marsa. W odróżnieniu od Dachstein możliwe będzie tutaj symulowanie długotrwałej eksploatacji sprzętu, działającego na dużych dystansach. Aktualnie przygotowujemy eksperymenty i finansowanie na ten wyjazd. Ogłaszamy następujące możliwości:
- testowanie dowolnego sprzętu badawczego, łącznościowego, nawigacyjnego, ochronnego, komponentów lub zbieranie danych naukowych w środowisku marokańskiej pustyni, za pomocą łazika Magma White, z możliwością zdalnego dostępu do działającego systemu przez internet satelitarny,
- relacje medialne z symulowanej misji – reportaże, wywiady, patronat, dokument,
- turystyka kosmiczna – zapraszamy płatnych turystów do wzięcia udziału w wyjeździe w charakterze członków zespołu naukowego. To jeszcze nie Mars, ale już nie zwykła wycieczka na wielbłądach, lecz namiastka prawdziwej kosmicznej przygody. Wyjątkowa okazja – pierwsza w Polsce!
Instytucje i osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt pod adresem: office@abmspace.com, z dopiskiem "Maroko 2013".
Więcej informacji na www.abmspace.com.
ReMY – The Remote Mars Yard – pierwszy polski technologiczny projekt w serwisie Kickstarter.com
Apel do Polaków – wspólnie twórzmy infrastrukturę dla polskiej edukacji kosmicznej. ReMY, Zdalny Symulator Marsjański, to pierwszy polski projekt technologiczny, na który środki zbierane są metodą crowdfunding poprzez globalny serwis Kickstarter.com. Mars Society Polska jest koordynatorem projektu (za pośrednictwem swojego rezydenta w USA), a ABM SE będzie wykonawcą technologicznym.
Na uzbieranie sumy 20 000 USD pozostało jedynie kilka dni. Wpłaty wpływają już od wielu osób z Polski, USA i Europy.
ReMY będzie fragmentem powierzchni Czerwonej Planety umieszczonym w piwnicy rodzinnego domu Tony Halika w Toruniu. Na tej powierzchni umieszczony będzie łazik marsjański M4K, a użytkownicy będą mogli logować się do niego przez internet, w celu przeprowadzenia własnej symulowanej misji marsjańskiej. Wokół łazika rozmieszczone zostaną różnorodne próbki, w jasny sposób opisane w zintegrowanej bazie wiedzy. Przewidziane są fachowe scenariusze i administrowanie misją, dostosowane do danej grupy użytkowników.
ReMY to pierwszy na świecie symulator marsjański dostępny przez internet, z dowolnej lokalizacji. Projekt przeznaczony jest zarówno dla odbiorców prywatnych, jak i dla szkół i uniwersytetów. Dostępność przez internet oznacza także brak bariery edukacyjnej dla obszarów wiejskich.
Zachęcamy szkoły, kuratoria, fundacje, a także instytucje promujące wymianę międzynarodową do wspólnych akcji edukacyjnych z zastosowaniem ReMY. Jednak projekt nie zaistnieje bez ofiarności społeczeństwa. Wpłacić można dowolną sumę, która jest zwracana, jeśli nie osiągniemy progu 20 000 USD. Możliwa jest także współpraca strategiczna z jednym partnerem edukacyjnym lub medialnym.
Wpłaty są zarazem subskrypcją czasu użytkowania symulatora, przewidujemy także inne atrakcyjne bonifikaty. ReMY to sposób na nadrabianie zaległości Polski w edukacji technologicznej. Bez wsparcia społecznego – nie polecimy!
Informacje o projekcie w językach polskim i angielskim: http://www.kickstarter.com/projects/kazimierzblaszczak/remy-the-remote-mars-yard.
PAR, mat. pras. PIAP oraz Planet PR
Komentarze
blog comments powered by Disqus