Relacja z XVIII Konferencji Automatyków RYTRO 2014
Andrzej Barciński drukuj
Już po raz osiemnasty do Rytra w Beskidzie Sądeckim zjechali przedstawiciele zakładów przemysłowych, biur projektowych, instytutów naukowo-badawczych, a także przedstawiciele nauki, aby uczestniczyć w Konferencji Automatyków RYTRO 2014. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Efektywność energetyczna i ochrona środowiska –wyzwania dla automatyków”.
W czasie dwóch dni konferencji (20–21 maja 2014) referaty wygłosili naukowcy oraz przedstawiciele przemysłu. Tradycyjnie już wystąpienia zostały podzielone na cztery części: naukową i „produktową” – prezentacje produktów i rozwiązań firm, odbywające się jedna po drugiej pierwszego dnia konferencji, oraz seminaryjną i wystawową, odbywające się symultanicznie w sali plenarnej oraz dwóch salach wykładowych w drugim dniu konferencji.
Sesję naukową otworzył prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz referatem zatytułowanym „Zastosowanie sieci neuronowych w ochronie środowiska”. Następnie prof. dr hab. inż. Leszek Trybus, reprezentujący Politechnikę Rzeszowską, przedstawił stan prac nad algorytmami dla prototypowego autopilota okrętowego, przewidzianego do wdrożenia w holenderskiej firmie Praxis. Do tematyki poruszonej przez prof. Tadeusiewicza powrócił w swoim wykładzie prof. dr hab. inż. Jan Maciej Kościelny z Politechniki Warszawskiej, który omówił konkretne zastosowania modeli neuronowych do monitorowania i redukcji emisji tlenków azotu. Realizowane procesy związane z wdrażaniem inteligentnych systemów pomiarowych w energetyce przedstawił z kolei prof. dr hab. inż. Tadeusz Skubis z Politechniki Śląskiej.
Od 2006 r. działa Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii, który zrzesza 44 instytucje, a jego głównym zadaniem jest wymiana wiedzy i informacji pomiędzy środowiskami nauki, przemysłu i organizacjami samorządowymi. Przykłady efektów takiej współpracy realizowanej przez Klaster przedstawił Przewodniczący Zespołu Sterującego, prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński. Natomiast mgr inż. Józef Kała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie omówił zasady udzielania dofinansowania na wsparcie działań energooszczędnych w Małopolsce. Blok tematów energetycznych zamknął mgr inż. Artur Łazicki z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, który omówił konsekwencje ustawy o efektywności energetycznej, ze szczególnym naciskiem na procedurę pozyskiwania tzw. białych certyfikatów, natomiast część naukową wystąpień zakończył dr inż. Wacław Mukawa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie referatem zatytułowanym „Automatyka i pomiary w realizacji funkcji i aspektów prawa ochrony środowiska. Przykłady”.
Druga część konferencji należała już do firm – organizatorów konferencji. Przedstawiciele ABB, Danfoss Poland, Eaton Electric, Emerson, Jumo, Limatherm Sensor, Lumel, Polna, Skamer-ACM, Technokabel, Turck oraz WIKA Polska zaprezentowali wybrane nowości z oferty swoich firm, przy czym szczególną uwagę zwracano na realizację zadań związanych z efektywnością energetyczną i ochroną środowiska.
Przedstawiciel ABB, omawiając m.in. silniki niskiego napięcia, zwrócił uwagę na wprowadzane przez Unię Europejską nowe regulacje prawne, dotyczące coraz wyższych wymagań odnośnie sprawności energetycznej. W prezentacji Danfoss
podkreślano promowanie w ofercie rozwiązań energooszczędnych na przykładzie przetwornic częstotliwości. Z kolei bogata oferta firmy Eaton Electric w zakresie zarządzania energią elektryczną jest budowana zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Przykładem są systemy rozdzielcze SN, w których nie ma gazu SF6 (protokół z Kioto określił go jako gaz cieplarniany). Także oferta Jumo, zaprezentowana na przykładzie bezprzewodowego przetwornika temperatury, ciśnienia i wilgotności Jumo Wtrans, wielofunkcyjnego i adaptowalnego regulatora Jumo DICON touch czy Jumo AQUIS touch S do wieloparametrowej kontroli jakości cieczy, znakomicie wpisuje się w służbę ochrony środowiska. Dla odmiany reprezentant firmy Emerson, przedstawiając przykłady rozwiązań do sterowania procesami produkcyjnymi, podkreślił, że firma zawsze dba o poprawę wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności.
Przedstawiciele Limatherm Sensor zaprezentowali m.in. bogatą ofertę czujników temperatury oraz ciekawe aplikacje (układ monitoringu pracy odwadniaczy pary i oprogramowanie procesu wytwarzania termopar). Reprezentant Lumel zwrócił uwagę, że coraz większy udział w ogólnych kosztach firmy mają koszty stałe, tzn. opłaty za media i surowce do produkcji. Jednym z parametrów obrazujących wydajność produkcji i pozwalających ograniczyć straty jest tzw. wskaźnik efektywności parku maszynowego OEE (ang. Overall Equipment Effectiveness). Lumel w swojej bogatej ofercie ma odpowiednie narzędzie, pozwalające mierzyć i wyliczyć współczynnik OEE.
Spółka Polna od lat znana jest z produkcji zaworów regulacyjnych i siłowników pneumatycznych. Jak podkreślał przedstawiciel firmy, ich jakość gwarantują stosowne certyfikaty. Wyroby znane są na całym świecie. Spółka realizuje również wykonania specjalne.
Kolejną firmą prezentującą swoje osiągnięcia był Skamer-ACM, znany od lat kompleksowy dostawca instalacji pomiarowych i automatyki przemysłowej. Jednocześnie firma jest w Polsce przedstawicielem brytyjskiej firmy Michell Instruments Ltd., dostawcy m.in. analizatorów tlenu i gazów dwuskładnikowych.
Nowoczesna fabryka kabli, Technokabel, może poszczycić się bogatą ofertą, liczącą 140 grup wyrobów, znanych w wielu krajach na świecie. W ciągu roku w ramach tych grup powstaje około 300 nowych kabli (nie licząc kabli światłowodowych i kompensacyjnych). W firmie wdrożono i certyfikowano system zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 14001:2004. Obecnie wprowadzana jest nowa technologia produkcji – kable i przewody sieciowane radiacyjnie.
Spośród bogatej i zróżnicowanej oferty Turck szczególną uwagę podczas konferencji zwrócono na systemy identyfikacji RFID i ich zastosowanie w utrzymaniu ruchu. Czołowy producent elementów automatyki reorganizuje obecnie swój oddział w Polsce – zwiększa zatrudnienie i przygotowuje się do otwarcia centrum szkoleniowo-aplikacyjnego.
Przedstawiciel WIKA Polska (dawniej Kujawska Fabryka Manometrów) podkreślił, ze firma nie tylko poszerza ofertę o nowe produkty (np. nowy model urządzenia kalibracyjnego), ale sama się rozrasta. We Włocławku powstaje nowa fabryka, w której odbywać się będzie produkcja manometrów kwasoodpornych.
Całodzienny „maraton” referatów zakończył uroczysty bankiet, podczas którego – już w mniejszym gronie – można było kontynuować dyskusje lub po prostu zrelaksować się. Po kapitalnym występie kabaretu Smile z Lublina humor wszystkim zdecydowanie dopisywał. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był jednak Janusz Panasewicz z zespołem Lady Pank, który specjalnie dla uczestników konferencji dał ponad godzinny koncert.
Drugi dzień konferencji każdy z jej uczestników planował indywidualnie, dzieląc swój czas między stoiska ekspozycyjne firm będących organizatorami konferencji i dwie sale wykładowe, w których firmy szerzej prezentowały ofertę lub realizowane wdrożenia. Prezentacje w salach zakończyła dyskusja i ponowne zaproszenie prof. Ireneusza Solińskiego do współpracy w ramach Klastra Czystej Energii.
Jolanta Górska-Szkaradek
PAR
Komentarze
blog comments powered by Disqus