SpaceUp Poland – konferencja kosmonautyki pod koniec listopada w Warszawie
Jarosław Jaworski – PIAP drukuj
24–25 listopada tego roku w Centrum Konferencyjnym PIAP w Warszawie, Al. Jerozolimskie 202, odbędzie się pierwsza polska edycja konferencji SpaceUp dedykowanej kosmosowi i astronomii. SpaceUp od kliku lat rozwija się bardzo szybko i zdobywa dużą popularność na świecie. Konferencja jest organizowana przy okazji doniosłego wydarzenia, jakim jest początek członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Czym jest SpaceUp? To rodzaj bardzo nieformalnej konferencji, w czasie, której wszyscy uczestnicy nie są jedynie widzami, ale uczestnikami bardzo aktywnymi i zaangażowanymi – mogą wystąpić z własną prezentacją, przeprowadzić własny warsztat lub mini-szkolenie a także wziąć udział w panelu dyskusyjnym. – Osobiście byłem bardzo zaskoczonym formą SpaceUp-a – mówi Piotr Lewkowicz, współorganizator polskiej edycji. – Okazało się, że była całkowicie dowolna. Omawiane tematy opierały się głównie na astronautyce i inżynierii kosmicznej, a uczestnicy dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniami, pomysłami, oraz wizjami na zagadnienia, które prezentują. Dodatkowo, co może lekko zaskakiwać, SpaceUp nie ma ustalonej agendy – organizują ją sami uczestnicy tuż po rozpoczęciu konferencji.
SpaceUp został wymyślony i pierwszy raz odbył się w Stanach Zjednoczonych. Przy jego organizacji wykorzystano różne innowacyjne narzędzia do prowadzenia spotkań, wypracowane na potrzeby konferencji biznesowych. Uczestnicy szeregu Spaceup-ów w USA pochodzący z krajów europejskich postanowili na bazie tego co zobaczyli zorganizować w tym roku pierwszą europejską edycję – SpaceUp Europe, która odbyła się we wrześniu w belgijskiej miejscowości Genk.
Niedługo po tym wydarzeniu uczestnicy z Polski, zaszczepieni ideą, zdecydowali zebrać wszystkich miłośników kosmosu również w Warszawie. – Mamy nadzieję, że trafimy do szerokich mediów przypominając, że wkrótce mamy zostać dwudziestym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tego typu impreza pozwoli również zaprezentować zagranicznym gościom, jak ważną rolę będzie odgrywać nasz kraj w przyszłych misjach i programach kosmicznych – mówi Małgorzata Sołyga, współorganizatorka.
Jarosław Jaworski, główny organizator konferencji, podkreśla wagę momentu w jakiem organizowana jest konferencja: – Za dwa tygodnie Polska stanie się dwudziestym, jubileuszowym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Można powiedzieć, że oczy tej części Europy, która zajmuje się kosmosem, są w tej chwili zwrócone na Polskę. Jesteśmy dużym krajem, z dobrym zapleczem, mamy duże możliwości i możemy za kilka lat odgrywać w tym sektorze naprawdę zauważalną rolę. Europa jest ciekawa co się u nas dzieje, chce nas poznać. Dzięki temu na SpaceUp-ie będziemy gościli sporą liczbę gości zagranicznych, natomiast Ci, którzy nie będą mogli być obecni, będą prezentowali się za pośrednictwem Internetu. Jest to też szansa dla osób, firm i instytucji z Polski – pokazać co do tej pory zrobili, jaką mają wiedzę, możliwości, zainteresowania, jakie pomysły.
Polska edycja SpaceUp ma możliwość stać naprawdę ważnym wydarzeniem dla naszego sektora kosmicznego – i co najważniejsze – jest dostępna dla wszystkich, którzy się zarejestrują. Nie dość, że członkowie polskich organizacji astronomicznych mają możliwość spotkać się w jednym miejscu, to będą mogli spróbować wyznaczyć wspólny kierunek Polski jako członkini ESA.
Sponsorami SpaceUp Poland jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz HE Space. Oficjalny patronat nad wydarzeniem objęła Europejska Agencja Kosmiczna. Patronat medialny objął główny polski serwis astronautyczny Kosmonauta.net.
|
|
|
|
Więcej informacji:
- Ogólnoświatowa strona o SpaceUp: http://spaceup.org/near-you/poland/.
- Strona SpaceUp Poland: http://www.spaceuppl.com/podstrony/english.html.
- Rejestracja: https://newspace.wufoo.eu/forms/spaceup-poland/.
- Facebook: http://www.facebook.com/SpaceUpPoland.
- Twitter: https://twitter.com/SpaceUpPL.
Kontakt do organizatorów:
Jarosław Jaworski
tel. 663 726 639
e-mail: spaceuppl@gmail.com
Komentarze
blog comments powered by Disqus