Spotkanie nauki z przemysłem XV Konferencja Automatyków RYTRO 2011
Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
W dniach 17–18 maja 2011 r. w Rytrze, w Beskidzie Sądeckim, już po raz piętnasty spotkali się przedstawiciele świata nauki, przemysłu i firm działających w branży automatyki przemysłowej.
Głównym inicjatorem i organizatorem Konferencji Automatyków w Rytrze jest firma SKAMER-ACM z Tarnowa. Tradycyjnie patronat nad konferencją objął prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków). W jubileuszowej edycji konferencji jej współorganizatorami (i jednocześnie sponsorami) były firmy: ABB, Danfoss, EMERSON Process Management, Honeywell, JUMO, KROHNE, LIMATHERM Sensor, SCHNEIDER Electric, Technokabel, TURCK oraz WIKA.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Wiceprezes SKAMER-ACM – Andrzej Turak, witając liczne grono jej uczestników (ponad 200 osób), po czym prof. Ryszard Tadeusiewicz wygłosił inauguracyjny wykład pt. Nowa filozofia promowania innowacji w nauce i technice Open Access kontra tradycyjne patenty, w którym prezentował plusy i minusy patentów i otwartych zasobów wiedzy. Stwierdzenie „Jeśli sponsorem badań naukowych jest całe społeczeństwo płacące podatki, to jedynym sposobem jest udostępnienie wyników badań do dyspozycji całego tego społeczeństwa” wywołało gorącą dyskusję uczestników konferencji. Publikacja wyników naukowych otwiera szerokie możliwości przed producentami, którzy, wykorzystując odkrycie naukowe, tworzą nowy produkt i sprzedają go z zyskiem. Zysk trafia do producenta, natomiast twórca odkrycia nie ma z tego nic. Inaczej jest w sytuacji, gdy wynalazek nie jest publikowany, lecz patentowany, ale wówczas dostęp do wynalazku jest ograniczony dla wąskiego grona osób (tych, którzy zapłacą). Open Access jest, jak powiedział prof. R. Tadeusiewicz, rodzajem rewolucji, której przedmiotem jest sposób dystrybucji wyników naukowych.
|
|
|
|
|
|
Następnie swoje wykłady przedstawili kolejni przedstawiciele środowiska akademickiego. Prof. dr hab. inż. Leszek Trybus (Politechnika Rzeszowska) wygłosił referat pt. Projektowanie i uruchamianie minisystemu sterowania w zintegrowanym środowisku CPDev. Prof. Trybus dokonał przeglądu zagadnień obejmujących projektowanie, konfigurację i uruchomienie małego rozproszonego systemu sterowania w środowisku CPDev (Control Program Developer). W omawianym systemie zastosowany został sterownik z modułami wejść/wyjść Zakładów LUMEL w Zielonej Górze. Na przykładzie pakietu InTouch Wonderware pokazał projektowanie prostej wizualizacji po stronie komputera PC lub panelu HMI oraz konfigurację drivera komunikacyjnego. Podał też inne przykłady systemów rozproszonych DCS i aktualne trendy rozwojowe.
Z kolei prof. dr hab. inż. Jan Maciej Kościelny (Politechnika Warszawska) przedstawił Inspiracje przyrodnicze w algorytmach inteligencji obliczeniowej. Słuchając tego referatu, niejeden uczestnik konferencji zdziwił się, jak wiele inspiracji przyrodniczych wykorzystywanych jest w technice i architekturze, a także w robotyce, czego przykładami są ostatnio nagrodzona „trąba słonia” – wynalazek naszego rodaka Andrzeja Grzesiaka, prowadzącego prace naukowo-badawcze w Instytucie Fraunhofera (Niemcy), czy też bioniczne opracowania FESTO. Podsumowując wykład, prof. Kościelny zadał pytanie: do czego doprowadzi kopiowanie natury, w tym rozwój sztucznej inteligencji? Czy miał rację prof. Kevin Warwick, mówiąc, iż „po włączeniu pierwszej potężnej maszyny o inteligencji człowieka, najprawdopodobniej nie będziemy mogli już jej wyłączyć”?
Następnie zabrał głos prof. dr hab. inż. Tadeusz Skubis (Politechnika Śląska), który wygłosił referat pt. Internet w systemach pomiarowych. Współczesne pomiary są wykonywane przy użyciu wspomagania komputerowego. W systemach pomiarowych komputer pełni rolę urządzenia zbierającego dane pomiarowe lub steruje aparaturą pomiarową, często znacznie rozproszoną. Zachodzi więc potrzeba transmisji danych, obróbki oraz prezentacji wyników w postaci tekstowej i/lub graficznej, coraz częściej za pomocą przeglądarek internetowych. Prof. Skubis omówił m.in. systemy AMR (Automatic Meter Reader), czyli automatycznego zbierania danych z liczników i przekazywanie do centralnej bazy danych oraz bezprzewodowe systemy monitorujące parametry środowiskowe. Następnie przedstawił magistrale komunikacyjne, interfejsy transmisji danych, komercyjne i niekomercyjne bazy danych, metody wizualizacji danych w systemach pomiarowych oraz technologie dynamicznego tworzenia grafiki.
|
|
|
|
|
|
Po wystąpieniach przedstawicieli nauki rozpoczęły się prezentacje firm-organizatorów konferencji. I tak np. przedstawiciele firmy Danfoss omówili działanie firmy w Polsce, zaprezentowali, czym zajmuje się Grupa Danfoss, co ma nowego w ofercie, jak dotrzeć do informacji o produktach i co jest najważniejszą wartością, jaką może Danfoss zaoferować. Z kolei przedstawiciel Krohne zaprezentował największe i najdokładniejsze na świecie stanowisko do wzorcowania przepływomierzy o dużych średnicach – do DN 3000 włącznie – znajdujące się w Dordrecht w Holandii, a także wyjaśnił, ile kosztuje błąd pomiaru i jakie są najczęstsze błędy w warunkach eksploatacji. Omówił również zalety przepływomierzy wirowych z wbudowaną kompensacją ciśnienia i temperatury oraz sposób montowania przepływomierzy rotametrycznych. Wszystkie firmowe wystąpienia były bardzo dynamiczne, czasami może nieco zbyt krótkie, ale wszyscy zainteresowani zapraszani byli do rozmów przy stoiskach poszczególnych firm lub do udziału w blokach tematycznych drugiego dnia konferencji.
|
|
|
|
|
|
Pierwszy dzień konferencji zakończył bankiet, który był okazją do rozmów w szerszym gronie. Organizatorzy zaplanowali kilka miłych niespodzianek – występ Roberta Gawlińskiego z zespołem Wilki (na zdj. poniżej), show kabaretowe Cezarego Pazury oraz kolorowe fontanny „tańczące” w takt znanych utworów muzycznych. Część rozrywkową zwieńczył pokaz sztucznych ogni – wszak była to XV, jubileuszowa edycja konferencji.
Drugiego dnia uczestnicy mieli do wyboru rozmowy z przedstawicielami firm przy ich własnych stoiskach lub udział w wybranych prezentacjach, które odbywały się równolegle w dwóch salach konferencyjnych. W sali A odbył się blok dyskusyjny pt. Aparatura kontrolno-pomiarowa i systemy sterowania, natomiast w sali konferencyjnej B blok dyskusyjny Napędy i instalacje elektryczne.
|
|
|
Uczestnicy konferencji opuszczali Rytro w dobrych nastrojach. Wyjeżdżali wzbogaceni o nową wiedzę i nowe kontakty. Zapewne chętnie powrócą za rok, bo każdy rok jest milowym krokiem w rozwoju branży automatyki i pomiarów, a Konferencja Automatyków umożliwia ich poznanie.
mgr inż. Jolanta Górska-Szkaradek
PAR
Komentarze
blog comments powered by Disqus