Targi Norymbergia
Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
19 września 2012 roku w warszawskim Hotelu Hyatt miała miejsce konferencja prasowa poświęcona targom branżowym z segmentu IT + Electronics, które odbywają się w Centrum Targowym w Norymberdze. Konferencję zorganizowało Meritum s.c. Przedstawicielstwo Targów Norymberskich w Polsce. Gospodarzami spotkania, wraz z Anną Talarek i Grzegorzem Karczmarzem z Meritum s.c., byli przedstawiciele organizatora targów, tj. Mesago Messe Frankfurt GmbH Simone Pfisterer, Aleksander Kaiser i Bernhard Ruess oraz Holger Boedeker – Prezes AMA Service GmbH.
Jak poinformował zebranych Bernhard Ruess, Dyrektor Media Communication, 80 osób zatrudnionych w Mesago każdego roku organizuje 21 imprez, które obecnie gromadzą 2500 wystawców oraz 100 tys. odwiedzających specjalistów. Firma cały czas zabiega o nowych wystawców i odwiedzających i w tym celu m.in. zorganizowano spotkanie w Warszawie. Organizatorzy branżowych imprez w Norymberdze (targi, kongresy, konferencje i seminaria) chcą przyciągnąć do udziału w tych wydarzeniach polskich wystawców oraz zwiększyć grono przyjeżdżających specjalistów.
W tym roku są jeszcze przed nami m.in. Międzynarodowe specjalistyczne targi i kongres SPS IPC Drives 2012 – Elektryczna automatyzacja. Systemy i komponenty, które odbędą się w Norymberdze w dniach 27–29.11.2012 r.
Jak poinformowała dyrektor projektu SPS IPC Drives z Mesago Messemanagement GmbH Simone Pfisterer, ponad 1400 wystawców z prawie 40 krajów zaprezentuje w dwunastu halach targowych swoje innowacje, produkty i rozwiązania w dziedzinie elektrycznej automatyzacji. Obok ekspozycji niemieckich, najliczniejsze będą z Włoch (60), Szwajcarii (29) i Chin (27). W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ponad 56 tys. gości targowych, z czego 21,1 % z zagranicy. Z Polski przyjechało 545 specjalistów, co stanowi 4,6 % wszystkich uczestników i daje naszemu krajowi 6. miejsce w tej skali porównawczej.
Tradycyjnie targom towarzyszyć będą wykłady i seminaria oraz sesja wiodąca zatytułowana „Zrównoważona automatyzacja w inżynierii mechanicznej”.
Na stoiskach zbiorowych „AMA Zentrum für Sensorik, Mess- und Prüftechnik”, „Open source meets industry”, jak również „Wireless in automation” odwiedzający będą mieli możliwość uzyskania kompleksowej informacji na dany temat, a także szanse rozwiązania własnych problemów w zakresie automatyzacji.
Szczegółowe informacje na temat SPS IPC Drives 2012, jak również aktualną listę wystawców zainteresowani znajdą pod adresem www.mesago.de/sps.
Wiosną przyszłego roku (16–18 kwietnia) odbędą się międzynarodowe specjalistyczne targi i kongres w zakresie integracji systemów w mikroelektronice SMT Hybrid Packaging 2013. Podczas tej wiodącej w Europie imprezy zostaną przedstawione najnowsze produkty, usługi serwisowe oraz rozwiązania dla wszystkich dziedzin produkcji elektronicznej, a specjaliści poznają najnowsze tendencje rozwojowe i trendy.
W tym roku firmy z Europy Wschodniej stanowiły 5 % wystawców zagranicznych. Prawie jedną trzecią odwiedzających spoza Niemiec stanowili goście z tej części Europy, z czego 14 % stanowili polscy specjaliści.
Równolegle z targami odbędzie się kongres, jak również kilkugodzinne sesje oraz warsztaty na temat Printed Electronics. Międzynarodowi eksperci reprezentujący przemysł i naukę poinformują o tendencjach rozwojowych w produkcji elektronicznej, wskażą konkretne strategie rozwiązania problemów i zaproszą do dyskusji.
Więcej informacji na temat targów i kongresu można znaleźć na stronie: www.smt-exhibition.com.
Kolejna przyszłoroczna impreza to PCIM Europe 2013 – Międzynarodowe targi i konferencja w zakresie energoelektroniki, inteligentnej techniki napędów, odnawialnej energii oraz zarządzania energią. Odbędzie się w dniach 14–16 maja 2013 roku.
Energoelektronika jest istotnym elementem ważnych technologii przyszłościowych. Tylko dzięki jej zastosowaniu będzie możliwe sprostanie powszechnym wyzwaniom, takim jak energia odnawialna i pojazdy elektryczne.
O roli energoelektroniki świadczy rozwój targów PCIM Europe. Pomiędzy 2008 a 2012 rokiem liczba wystawców zwiększyła się o 45 %, do 365. Organizatorzy są przekonani, że przyszły rok będzie przełomowy i udział firm znacznie się zwiększy. Dużym zainteresowaniem cieszy się konferencja towarzysząca targom, która jest miejscem dialogu pomiędzy sektorami badań, rozwoju i zastosowania produktu. Specjaliści z całego świata informują w pierwszych publikacjach o swoich najnowszych produktach i ich zastosowaniu, a także są do dyspozycji podczas specjalistycznych dyskusji. W bieżącym roku w konferencji uczestniczyły 744 osoby. Głównym tematem spotkania w roku 2013 będzie „Wind and Solar – Integration, Challenges and Solutions”.
W maju 2012 roku targi odwiedziło blisko 7000 specjalistów z 50 krajów. Na uwagę zasługuje fakt, iż 57 % wystawców i 32 % odwiedzających pochodzi spoza Niemiec.
Holger Boedeker, Prezes AMA Service GmbH, zrzeszenia ponad 460 przedsiębiorstw i instytutów badawczych, zaprezentował specjalistyczne targi SENSOR+TEST 2013. Te wiodące targi europejskiego rynku sensoryki i techniki pomiarów odbędą się w Norymberdze w dniach 14–16 maja 2013 roku. Są one zdominowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz placówki naukowo-badawcze. Ukierunkowane są na rozwiązania specjalne i, w mniejszym stopniu, na produkcję masową. Odwiedzający targi goście to w 99 % specjaliści. 22 % spośród nich pochodzi aż z 42 krajów. W przyszłym roku targom towarzyszyć będą m.in. naukowe kongresy:
- SENSOR 2013 – 16 Międzynarodowy Kongres Sensorów i Techniki Pomiarów,
- OPTO 2013 – 11 Międzynarodowy Kongres Technologii Optycznych w Sensoryce i Technice Pomiarów,
- IRS2 2013 – 13 Międzynarodowy Kongres Sensorów Podczerwieni i Systemów Podczerwieni.
Głównym tematem będzie „Regeneratywna energia”, dzięki czemu targi poświęcą temu przyszłościowemu obszarowi zastosowań sensoryki, techniki pomiarów i kontroli szczególną uwagę.
Tradycyjnie Rada Naukowa Zrzeszenia AMA przyzna nagrodę AMA w zakresie innowacji, którą otrzymuje produkt przed wejściem na rynek. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.sensor-test.de.
Portfolio imprez targowych organizowanych w Norymberdze jest bardzo bogate. Organizatorzy spotkania zwrócili jeszcze uwagę na targi embedded world 2013 – Targi & Konferencja (26–28.02.2013 r.) oraz imprezę, która odbędzie się wkrótce, tj. it-sa 2012 IT – Security Expo (16–18.10. 2012 r.).
Technologie embedded mocno wpisują się w nasze życie, a możliwości ich zastosowania są nad wyraz różnorodne. Międzynarodowe targi embedded połączone z konferencją oferują przegląd tych technologii, usług i produktów. Szczegóły wydarzenia są na stronie: www.embedded-world.de.
Natomiast targi it-sa – Norymberga 2012 są miejscem spotkań branży IT-Security.
Targi adresowane są do odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT kierowników projektów, osób kreujących nowe produkty, praktyków i menadżerów. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć pod adresem: www.it-sa.de.
Reasumując, należy zwrócić uwagę na fakt, iż językiem dominującym na wielu imprezach w Norymberdze jest język niemiecki. W efekcie tego, być może zupełnie nieświadomie, organizatorzy postawili barierę przed specjalistami z zagranicy, którzy w większości są anglojęzyczni. Podczas warszawskiego spotkania gospodarze zapewnili jednak, że będą wyjaśniać ten problem, który nie powinien mieć miejsca, ponieważ organizatorzy poszczególnych imprez starają się być zawsze elastyczni. Pozostaje tylko pytanie: dlaczego w materiałach informacyjnych zaznaczane jest, iż językiem konferencji jest język niemiecki?
Wszystkich zainteresowanych targami i towarzyszącymi wydarzeniami w imieniu gospodarzy warszawskiej konferencji zapraszam po szczegółowe informacje do Przedstawicielstwa Targów Norymberskich w Polsce (tel. 22 828 27 34) lub na stronę internetową www.nuernbergmesse.de.
Komentarze
blog comments powered by Disqus