Relacja z warsztatów "Utrzymywanie zapasów paliw w energetyce"
CBE Polska drukuj
Jak prawidłowo utrzymywać zapasy paliw i w jaki sposób rozliczać się z obowiązku? Jak prawidłowo dokonywać pomiarów, obliczać niepewności i zarządzać zasobami? Jak wyglądają tryby kontrolne URE i NIK? Na te m.in. pytania odpowiadali Eksperci podczas Warsztatów "Utrzymywanie zapasów paliw w energetyce. Tryby kontroli NIK i URE – sankcje i kary" 30 sierpnia 2012 r. w Katowicach. Organizatorem spotkania był Zespół CBE Polska. Miesięcznik PAR był patronem medialnym wydarzenia.
Zgodnie z postanowieniami Ustawy Prawo Energetyczne każde przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła zobowiązane jest do gromadzenia i utrzymywania rezerw paliw w wysokości umożliwiającej utrzymanie nieprzerwanych dostaw energii i ciepła do odbiorców. Jest to środek do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i wymóg ten spoczywa na wszystkich elektrowniach oraz elektrociepłowniach w Polsce.
Obowiązek ten jest nadzorowany przez szereg organów nadzorczych, a kary za jego niedopełnienie są bardzo surowe. Poczynając od sprawozdawczości do URE, przez weryfikację firm zajmujących się audytem, aż do kontroli NIK, egzekucja obowiązku utrzymania rezerw może zakończyć się nawet postępowaniem sądowym oraz dochodzeniem.
Warsztaty objęło Honorowym Patronatem Stowarzyszenie Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej. Spotkanie podzielone na cztery bloki tematyczne – I blok poświęcono omówieniu kluczowych podstaw prawnych oraz wymogów względem utrzymywania zapasów dla przedsiębiorstw, II blok był szczegółową analizą procedur kontrolnych URE i NIK wraz z omówieniem konkretnych przykładów rozstrzygnięć podczas kontroli, natomiast w III bloku omówione zostały instrukcje rozliczania wyrobów węglowych (procedury, dokumentacja) oraz metody postępowań odwoławczych do organów nadzorczych. Ostatni blok w całości był poświęcony problemom przedsiębiorców.
Głównymi prelegentami byli przedstawiciele środowisk prawniczych – radca prawny Oskar Pawłowski, mecenas Tomasz Chmiel, Zdzisław Muras – doktor nauk prawnych, oraz specjalista w dziedzinie prawa energetycznego oraz organów nadzorczych − Andrzej Sowiński z Departamentu Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji Najwyższej Izby Kontroli i mgr inż. Władysław Maciejowski, biegły Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Wszystkie prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, część wzbudziła emocje. Warsztaty zakończyły się pytaniami zadawanymi swobodnie przez uczestników, oraz odpowiedziamu ekspertów.
Więcej informacji na stronie www.cbepolska.pl oraz w serwisie tematycznym http://cbepolska.pl/pl/warsztaty-utrzymywanie-zapasow-paliw-w-energetyce.html.
Zespół Center for Business Education
Komentarze
blog comments powered by Disqus