Jakim napięciem ładować akumulator litowo-jonowy?
Materiał prasowy print
Coraz popularniejsze akumulatory litowo-jonowe oferują wiele funkcjonalnych korzyści: od wysokiej gęstości energii po długą żywotność. Aby w pełni to wykorzystać, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób ładować ogniwa. Istotne są tu technologia, napięcie oraz długość i warunki ładowania.
Odpowiednia ładowarka to podstawa
Akumulatory litowo-jonowe można ładować tylko konkretnymi urządzeniami – w żadnym razie nie powinny to być prostowniki transformatorowe wykorzystywane w technologii kwasowo-ołowiowej. Nieprzestrzeganie tej zasady nie tylko znacznie skraca żywotność akumulatora, lecz także stwarza niebezpieczeństwo podczas użytkowania.
Ładowarki do baterii Li-Ion są wyposażone w odpowiedni system sterowania elektronicznego. To dzięki niemu staje się możliwe zachowanie optymalnej krzywej ładowania, czyli – innymi słowy – strategii dostarczania prądu do ładowanego ogniwa.
Akumulatory litowo-jonowe wymagają ładowania dwuetapowego:
- w pierwszym jest zachowane stałe natężenie prądu, a napięcie wzrasta (CC, czyli „constant current”);
- w drugim istotą jest zachowanie stałego napięcia osiągniętego w ramach pierwszego etapu, przy czym natężenie prądu maleje (CV, czyli „constant voltage”).
Użytkownik nie musi nic wiedzieć o krzywej ładowania — reguluje ją sama ładowarka lub dodatkowo podłączony BMS (Battery Management System). Ten ostatni element monitoruje napięcie, natężenie i temperaturę, chroniąc ogniwa przed ewentualnym uszkodzeniem.
Jakim napięciem ładować akumulatory litowo-jonowe?
Ogniwa Li-Ion najczęściej mają napięcie nominalne 3,6 V. Jeśli przyjrzymy się ofercie różnych producentów, zauważymy, że czasami ta wartość jest jednak wyższa: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/.
Różnice wynikają z metali, które zostały wykorzystane do konstrukcji elektrod, jak również z całkowitej impedancji układu. Napięcie końcowe rozładowania jest we wszystkich modelach ogniw Li-Ion podobne i wynosi 2,8–3,0 V.
Akumulatory litowo-jonowe o wyższym napięciu nominalnym można jednak ładować nieco wyższym napięciem. Dla klasycznej baterii 3,6 V wynosi ono maksymalnie 4,2 V, natomiast dla ogniw 3,8 V – nawet 4,4 V.
Użytkownicy muszą mieć jednak świadomość, że ładowanie wyższym napięciem negatywnie wpływa na żywotność baterii oraz bezpieczeństwo. Może dojść do przegrzania i wybuchu.
Akumulatory litowo-jonowe a temperatura ładowania
Przy ładowaniu ogniw Li-Ion istotne jest zadbanie o odpowiednie warunki: temperatura otoczenia powinna wynosić od 0 do 45°C. Ładowanie na mrozie będzie nie tylko nieefektywne, lecz także może skracać żywotność baterii.
Jednocześnie warto pamiętać, że akumulatory litowo-jonowe po naładowaniu powinny zostać odłączone od ładowarki. Optymalne będzie nieładowanie ich za każdym razem do 100%, ale utrzymywanie stałego stanu naładowania na poziomie 30–80%. Jeśli bateria wydaje się przegrzewać podczas ładowania, należy ją natychmiast odłączyć od prostownika.
Trwałe i wydajne akumulatory litowo-jonowe od renomowanych światowych producentów (Panasonic, SAFT, Samsung oraz LG-Chem) można znaleźć w Polsce, na stronie wamtechnik.pl.
source: Wamtechnik
Keywords
akumulator litowo-jonowy, automatyka, elektromobilność, energia, Wamtechnik, ładowanie