Recykling prowadników z korzyścią dla środowiska
Co się stanie, gdy polimerowy prowadnik osiągnie maksymalną żywotność? Zwykle jest usuwany i spalany wraz z innymi odpadami z tworzyw sztucznych. Dzięki programowi recyklingu – eko-prowadnik igus – specjalista w dziedzinie polimerów do pracy w ruchu oferuje teraz coś nowego: użytkownicy mogą wysłać swoje polimerowe prowadniki do firmy igus w celu recyklingu, niezależnie od tego, kto jest ich producentem. W ten sposób eliminują koszty usuwania odpadów, a dodatkowo otrzymują voucher na zakupy w igus. Zyskują na tym zarówno klienci, jak i środowisko.
Według danych Plastikatlas 2019 Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Federacji na Rzecz Ochrony Środowiska i Przyrody tylko około 16% odpadów z tworzyw sztucznych produkowanych w Niemczech jest ponownie wykorzystywanych do wytwarzania nowych produktów.
Alternatywa dla spalania
Mimo że polimerowy prowadnik nie jest porównywalny z codziennymi odpadami, takimi jak plastikowe opakowania, to wciąż pojawia się pytanie o to, co się stanie, gdy osiągnie on swoją maksymalną żywotność. Zwykle jest usuwany razem z innymi odpadami z tworzyw sztucznych. Z prawdziwym recyklingiem mamy rzadko do czynienia, ponieważ tzw. mielenie (przetwarzanie odpadów w użyteczny granulat) jest bardzo kosztowne. Z tego względu w wielu fabrykach standardową procedurą jest usuwanie prowadników z maszyn i wrzucanie ich do kontenerów na odpady przemysłowe. W większości przypadków tworzywa sztuczne są potem spalane. Firma igus oferuje teraz przyjazną dla środowiska alternatywę w postaci programu recyklingu eko-prowadnik igus.
Prawdziwy, niezmieszany recykling
Celem programu jest recykling tworzywa sztucznego, z którego wykonane są prowadniki i ponowne wykorzystanie powstałego granulatu do produkcji nowych komponentów. Aby go zrealizować, użytkownicy mogą wysłać swoje stare, zużyte polimerowe prowadniki do firmy igus, przy czym nie ma znaczenia, kto je wyprodukował.
Tworzywa sztuczne są następnie sortowane, czyszczone, rozdrabniane i pakowane. Potem mogą być ponownie użyte przez igus lub inne firmy do produkcji wysokiej jakości produktów technicznych. W zamian klient otrzymuje voucher o wartości 0,47 euro za kilogram. – Firma igus bierze na siebie odpowiedzialność – program recyklingu eko-prowadnik ma na celu przyczynienie się do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych i usprawnienia procesu recyklingu. To nie jest dla nas coś nowego. Jako największy na świecie producent e-prowadników z tworzyw sztucznych przetwarzamy już 99% odpadów powstałych w procesie produkcji, aby ponownie wykorzystać je jako granulat. Program eko-prowadnik jest kolejnym, ważnym krokiem w kierunku zrównoważonych operacji biznesowych – mówi Frank Blase, CEO firmy igus.
Więcej informacji na temat programu recyklingu eko-prowadnik igus można znaleźć na www.igus.pl/recykling oraz na kanale YouTube.
igus sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa, tel. 22 316 36 30
e-mail: info@igus.pl
www.igus.pl
source: Automatyka 11/2020