Transport i sortowanie z modułami AS-Interface
Materiał prasowy (Pepperl+Fuchs Polska) print
Gdy spoglądamy za kulisy popularnych sklepów internetowych i domów sprzedaży wysyłkowej, przede wszystkim jedno rzuca się w oczy: rozwiązania transportu i sortowania – bardzo rozbudowane i często bardzo inteligentne systemy, które cechują się efektywnością i rentownością.
Kupujecie Państwo w Internecie? Z pewnością. A przynajmniej te rzeczy, których nie trzeba wcześniej wziąć do ręki. Płyty CD z muzyką. Dysk twardy do laptopa. Szkła kontaktowe. Kobiety idą o krok dalej. Buty, bluzki, meble. Praktycznie wszystko. Nie ma prawie niczego, co nie może być zamówione w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów, przymierzone i często odesłane. Wszystko bez większego wpływu na koszty. Często zastanawiamy się jak to możliwe?
Rozmiar ma znaczenie
Jeden sklep sprzedaje wirtualnie nieskończoną liczbę różnych produktów w czasie rzeczywistym i nierzadko z dostawą następnego dnia. Podobnie jest w przypadku imponującego centralnego magazynu wysokiego składowania. Przenośniki i układnice poruszają się po magazynie, dostarczając różnorodne towary na nieskończenie długie transportery rolkowe. Pudełka o różnych wymiarach przemieszczają się w hali magazynowej. Stacje sortowania precyzyjnie umieszczają każdy towar w ponumerowanych stacjach odbioru. Ostatnie sprawdzenie, towar trafia do pudełka i w drogę. Następnego dnia dociera do adresata.
Najważniejsza jest funkcjonalność
Inżynierowie, którzy pracują z systemami przenośników rolkowych w magazynach, muszą mierzyć się z różnymi wyzwaniami. Używane przez nich rozwiązania gwarantują zaspokojenie potrzeb klientów w kwestiach szybkości obsługi, niezawodności, energooszczędności i kosztów. Z myślą o nich firma Pepperl+Fuchs wprowadziła rodzinę modułów AS-Interface o nazwie G20. W pełni zintegrowany moduł sterujący interfejsem elektrorolek (MDR) zaprojektowano specjalnie z uwzględnieniem ograniczeń w kwestii prędkości, kosztów i zużycia energii w najbardziej wymagających zastosowaniach i u najbardziej wymagających klientów.
Moduł G20 minimalizuje pracochłonność podłączania rozruszników silników i tworzy fundament dla nowych metod pracy. Dzięki specjalnie zaprojektowanym funkcjom gwarantuje niezawodne działanie silnika oraz umożliwia wstępny montaż elastycznych segmentów przenośników. Poprawia to szybkość budowania i wydajność działania systemów z rolkami MDR zarówno z perspektywy instalatorów, jak i docelowych klientów.
Montaż w ramie systemu przenośnika
Dzięki głębokości montażowej wynoszącej zaledwie 27 mm moduł G20 można przymocować bezpośrednio do ramy przenośnika rolkowego i w ten sposób ukryć okablowanie. Montaż wewnątrz ramy jest bardzo łatwy i nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Moduł jest umieszczony w jednoczęściowej trwałej plastikowej obudowie odpornej na uderzenia i wstrząsy, która kładzie kres skomplikowanym i czasochłonnym procedurom montażu. Czujniki i rolki MDR są podłączane za pomocą zintegrowanych wiązek przewodów silników i czujników, co znacznie przyspiesza montaż, a jednocześnie redukuje koszty i zmniejsza ogólną złożoność.
Wyższa jakość montażu segmentów przenośników
Po przymocowaniu modułu do ramy przenośnika trzeba tylko odpowiednio ułożyć płaskie przewody sieci AS-Interface i złącza AUX. Ta znacznie szybsza i łatwiejsza metoda podłączania uwalnia producentów systemów przenośników od konieczności wykonywania skomplikowanych i czasochłonnych czynności montażowych w zakładzie klienta, co ma miejsce w przypadku większości tradycyjnych rozruszników silników. Dzięki wykorzystaniu sieci AS-Interface, a w szczególności modułu G20, można łatwo podzielić systemy przenośników, łącznie z podzespołami sterującymi, na osobno zarządzane segmenty – wstępnie zmontowane, gotowe do transportu, przetestowane i niezależne od pozostałych części składowych.
Wiele opcji sterowania i wysokie standardy bezpieczeństwa
Moduł G20 jest supernowoczesny pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa. Nowy moduł ma dwa wejścia czujników, dwa wyjścia do sterowania silnikami i dwa złącza mocy silnika. Te połączone cechy pozwalają na bardzo precyzyjne sterowanie elektrorolkami we wszystkich zastosowaniach. Moduł G20 dostarcza prąd rozruchowy o natężeniu do 5 A na każdy silnik. Elastyczność zastosowań zapewniają rozliczne konfigurowalne ustawienia prędkości, profile przyspieszania oraz łatwa zmiana kierunku obrotu. Moduł zapewnia też spełnienie wysokich standardów bezpieczeństwa – jest wyposażony w bezpiecznik topikowy dla każdego silnika prądu stałego, więc nie są potrzebne dodatkowe bezpieczniki.
Uzupełnieniem modułu G20 MDR jest kolejny członek rodziny G20, który stanowi doskonałe rozwiązanie do wyłącznie cyfrowego sterowania układami sterowania zaworami, zwrotnicami kolejowymi, układami zatrzymywania i napędami nieregulowanymi. Te moduły rewolucjonizują koncepcję sterowania rolkami MDR i dostarczają producentom przenośników narzędzi pozwalających spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
PEPPERL+FUCHS Sp. z o.o.
ul. Owsiana 12, 03-825 Warszawa
tel. 22 256 9770
fax 22 256 9773
e-mail: info@pl.pepperl-fuchs.com
www.pepperl-fuchs.pl
source: Automatyka 7/8 2018