Zautomatyzowany transport technologiczny – co warto o tym wiedzieć?
Materiał prasowy print
Definicję transportu technologicznego wypełnia każdy rodzaj transportu zachodzącego w środowisku roboczym. Najczęściej rozumie się przez to transport wewnętrzny, czyli przenoszenie różnych ładunków w obrębie jednego zakładu lub pomiędzy budynkami – na przykład z magazynu na linię produkcyjną. W nowoczesnym przemyśle dąży się pełnego zautomatyzowania tego procesu, co przynosi liczne korzyści biznesowe. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć inwestycję w zautomatyzowany transport technologiczny.
Czym jest zautomatyzowany transport technologiczny?
Jak nietrudno się domyślić mówimy tutaj o transporcie wewnętrznym realizowanym bez bezpośredniego udziału ludzi. W zakładach wyposażonych w zautomatyzowaną linię transportową pracownicy nie są zaangażowani w ręczne przenoszenie różnego rodzaju towarów, ponieważ odpowiadają za to konkretne urządzenia. Rola pracowników ogranicza się jedynie do nadzorowania całego procesu.
Wiele przedsiębiorstw dąży do zautomatyzowania transportu wewnętrznego, dostrzegając w tym liczne zalety (do których przejdziemy w dalszej części artykułu). W nowopowstających zakładach jest to wręcz obowiązkowy element wyposażenia – dotyczy to m.in. fabryk, zakładów produkcyjnych, przedsiębiorstw wydobywczych, magazynów i centrów logistycznych, przedsiębiorstw wysyłkowych itp.
Elementy zautomatyzowanej linii transportowej
System automatycznego transportu wewnętrznego może się składać z różnych elementów, których dobór powinien być ściśle uzależniony od specyfiki danego zakładu, rodzaju przenoszonych ładunków oraz tempa, w jakim ma się to odbywać.
Do podstawowych elementów, z których buduje się zautomatyzowane linie transportowe, zaliczymy:
- przenośniki,
- windy przemysłowe,
- przesuwnice,
- stoły obrotowe i obrotnice,
- stoły podnoszone,
- sztaplarki,
- naczepy samozaładowcze,
- stacje dokowania automatycznego.
Korzyści dla przedsiębiorcy, ale też pracowników
Zbudowanie zautomatyzowanej linii transportowej przynosi liczne korzyści. Warto przy tym podkreślić, że stają się one udziałem również pracowników – wbrew obiegowej opinii automatyzacja wcale nie musi oznaczać redukcji etatów, natomiast często pozwala efektywniej wykorzystać kadry i powierzyć pracownikom bardziej odpowiedzialne zadania.
Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia zautomatyzowanej linii transportowej w przedsiębiorstwie zaliczymy:
- Zminimalizowanie ryzyka wypadków przy pracy, kontuzji wysiłkowych oraz strat materiałowych spowodowanych np. nieostrożnością pracowników;
- Możliwość wprowadzenia całodobowego cyklu pracy zakładu;
- Znaczące przyspieszenie procesu transportowania towarów w obrębie przedsiębiorstwa;
- Wzrost efektywności pracy, zwłaszcza produkcji, co ma związek z szybszym dostarczaniem surowców i półproduktów oraz odbieraniem gotowych wyrobów;
- Możliwość oddelegowania części pracowników do wykonywania innych zadań i tym samym wsparcia działów, w których występują problemy kadrowe;
Jak zautomatyzować transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie?
Planując budowę zautomatyzowanej linii transportowej należy zacząć od znalezienia odpowiedniego wykonawcy. Powinien to być partner, który nie tylko ma wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu projektów, ale również zapewni inwestorowi kompleksową obsługę na każdym z etapów – od doradztwa technicznego, przez zaprojektowanie i wykonanie instalacji, montaż, uruchomienie, przeszkolenie, aż po późniejsze serwisowanie.
Takim partnerem dla swoich klientów jest spółka PROMUS Katowice, która od ponad 30 lat dostarcza zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych. Z pełną ofertą spółki można się zapoznać na stronie internetowej https://promuskatowice.pl/.
Zajrzyj też do innego artykułu, z którego dowiesz się, jak inwestycja w zautomatyzowany transport technologiczny może przyczynić się do rozwiązania problemu nadmiernych kosztów pracy magazynu - https://promuskatowice.pl/artykuly/transport-technologiczny-jak-rozwiazac-problem-nadmiernych-kosztow-pracy-magazynu/.
source: Promus Katowice