Pomiar stężenia tlenu i wilgotności w procesach drukowania 3D
Materiał prasowy print
Wytwarzanie przyrostowe to nazwa opisująca technologię budowania obiektów 3D przez dodawanie kolejnych warstw materiału, np. tworzywa sztucznego, metalu czy materiałów ceramicznych. Proces ten jest bardziej znany pod nazwą drukowania 3D, które polega na tworzeniu obiektu 3D z modelu CAD przez nakładanie na siebie kolejnych warstw materiału. Dzięki tej technologii można uzyskać skomplikowane kształty, trudne do osiągnięcia tradycyjnymi metodami produkcji.
Początkowo proces drukowania 3D wykorzystywany był głównie do produkcji form czy modeli, wytwarzanych następnie seryjnie innymi metodami. Aktualnie drukowanie 3D jest bardzo często wykorzystywane do budowy produktów finalnych. Metoda ta jest często stosowana w produkcji komponentów dla przemysłu lotniczego, obronnego, motoryzacyjnego czy medycznego.
Druk 3D pod kontrolą
Niezawodny monitoring stężenia tlenu i wilgoci ma kluczowe znaczenie dla wydajnej produkcji i jakości części drukowanych w 3D, szczególnie w przypadku metalowych części produkowanych z proszków metali. Komory drukowania wypełniane są gazem obojętnym (np. argonem 99,9 %), którego jakość powinna być kontrolowana. Obecność tlenu może doprowadzić do utlenienia metalu, co skutkuje pogorszeniem się jego właściwości i zwiększeniem ryzyka uszkodzenia. Bardzo ważny jest również pomiar wilgotności, ponieważ wilgoć może mieć negatywny wpływ na właściwości i jakość drukowanych części. Wpływ tlenu i wilgoci będzie różny dla różnych materiałów, ale generalnie dla uzyskania najlepszych właściwości produktów końcowych proces drukowania 3D powinien być przeprowadzony w suchej i beztlenowej atmosferze. Zastosowanie analizatorów tlenu i wilgoci pozwala operatorom lepiej kontrolować atmosferę w komorze drukowania i regulować ją w razie potrzeby.
Oferta na miarę
Firma Skamer-ACM jest liderem na polskim rynku w zakresie rozwiązań do pomiaru wilgotności i stężenia tlenu. W naszej ofercie są urządzenia producentów wchodzących w skład grupy kapitałowej Process Sensing Technologies (PST). To znane na świecie marki, takie jak Michell Intruments Ltd, Ntron Ltd i Advanced Instruments Incorporation. Mamy urządzenia, które mogą być wykorzystywane do monitorowania tlenu i wilgotności w procesach drukowania 3D. Oferowane przez nas analizatory umożliwiają pomiar małych stężeń gazów na poziomie jednocyfrowych części na milion. Bardzo kompaktowe wymiary, wyjścia 4–20 mA i małe wymagania eksploatacyjne sprawiają, że są idealne do bezpośredniej instalacji w drukarkach 3D. Dla drukarek 3D proponujemy urządzenia, pozwalające – w zależności od wersji – na pomiar tlenu od 1 ppm (0,0001 % O₂) do 250 000 ppm (25 % O₂). Mamy w ofercie analizatory tlenu z czujnikami cyrkonowymi, elektrochemicznymi, a także optycznymi Luminox. Dostępne są analizatory tlenu z certyfikatem ATEX i SIL 2.
Do pomiaru wilgotności oferujemy przetworniki punktu rosy z serii Easidew, przydatne, gdy wymagany jest pomiar bardzo suchych gazów (od –110 °Cdp, do +20 °Cdp), SF82 – gwarantujące szybką odpowiedź w szerokim zakresie pomiarowym punktu rosy (od –60 °Cdp do +60 °Cdp) oraz SF52 – idealne do zastosowań OEM (od –40 °Cdp do +60 °Cdp).
SKAMER-ACM Sp. z o.o
ul. Kapelanka 11, 30-347 Kraków
tel. 12 25 75 529, +48 663 800 102
fax 12 25 75 501
e-mail: b.bieda@skamer.pl
www.skamer.pl
source: Automatyka 1-2/2021