Technika pomiarowa – innowacyjne rozwiązania
Agnieszka Staniszewska (Łukasiewicz – PIAP) print
Cechami charakteryzującymi wydajny i efektywny proces produkcyjny jest wysoka jakość oraz powtarzalność. Ich osiągnięcie jest możliwe dzięki regularnym kontrolom różnego rodzaju parametrów. Parametry te są wyznacznikami prawidłowego funkcjonowania danego procesu technologicznego.
Monitoring parametrów jest realizowany dzięki osiągnięciom techniki pomiarowej. Innowacyjne rozwiązania z zakresu tej dziedziny wpływają pozytywnie na rozwój przemysłu oraz pozwalają na zwiększanie wydajności produkcji oraz sprostanie rosnącym wymaganiom rynkowym.
Temperatura
Jedną z najczęściej kontrolowanych właściwości fizycznych jest temperatura. Jej prawidłowy poziom odgrywa znaczącą rolę w różnego rodzaju procesach technologicznych. Często, aby mogło dojść do określonych reakcji chemicznych lub fizycznych potrzebne jest osiągnięcie ściśle określonej temperatury. Kontrola temperatury nabiera szczególnego znaczenia w takich branżach jak spożywcza, farmaceutyczna czy chemiczna. Ważnym aspektem jest również kontrolowanie temperatury komponentów automatyki w trakcie ich pracy, aby zapobiegać awariom i uszkodzeniom oraz w porę wykrywać nieprawidłowości w działaniu danego urządzenia. Ich pierwszym objawem jest zazwyczaj nienaturalnie wysoka temperatura.
Jednym z nieco bardziej zaawansowanych urządzeń do pomiaru temperatury jest pirometr, którego zasada działania opiera się na analizie promieniowania cieplnego. Pirometry zbierają dane bezdotykowo. Sprawdzają się doskonale w przypadku punktowego pomiaru lub badania temperatury niewielkiej powierzchni. Wybrane przykładowe modele pirometrów mają dedykowane oprogramowanie do raportowania (Fluke, VT04) lub możliwość konfiguracji za pomocą telefonu z NFC (Limatherm Sensor, PyroNFC).
Innowacyjnych rozwiązań związanych z pomiarem temperatury należy szukać również wśród kamer termowizyjnych. Dostawcy tych produktów posiadają w swojej ofercie urządzenia z wieloma ciekawymi funkcjonalnościami. Przykładowo, przy okazji analizy temperaturowej można dokonywać detekcji wycieku gazów (Fluke, Ti450 SF6) lub miejsc zagrożonych powstawaniem pleśni (Testo 885). Producenci szczycą się różnego rodzaju algorytmami dbającymi o wysoką jakość otrzymywanych danych oraz automatycznym dobieraniem optymalnej ostrości. Ciekawym wyróżnikiem jednej z kamer oferowanych przez firmę Flir Systems jest możliwość nagrywania filmu radiometrycznego. Zakres mierzonej temperatury przemysłowych kamer termowizyjnych jest dosyć szeroki, a dokładność wysoka (1–2% odchyłki). Podczas doboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak zakres pola widzenia, liczba punktów pomiarowych na matrycy oraz minimalna odległość pomiaru. Najczęściej omawiane urządzenia występują w wersji przenośnej i służą do doraźnej prewencji, rzadko znajdują zastosowanie jako obiekty stacjonarne.
Kamera termowizyjna jest dużo bardziej zaawansowanym przyrządem niż pirometr. Szereg pomiarów jednostkowych dokonywanych pirometrem można zastąpić jednym kliknięciem w kamerze. Dziesiątki, a nierzadko setki tysięcy punktów pomiarowych kamery umożliwiają zbadanie dużego wycinka przestrzeni w ciągu ułamka sekundy i dają pełen obraz stanu termicznego otoczenia. Jeden termogram zastępuje tysiące pomiarów pirometrem. Pirometry sprawdzają się wtedy, gdy użytkownik pragnie zbadać konkretny punkt powierzchni, kamery dają szersze spektrum możliwości. Przykładowych przedstawicieli zarówno pirometrów, jak i kamer termowizyjnych zaprezentowano i krótko scharakteryzowano w formie tabelarycznej.
Ciśnienie
Kolejną obok temperatury wielkością nieelektryczną, której wartość jest często używana do kontrolowania stanu systemów automatyki w przemyśle jest ciśnienie. Pomiarów ciśnienia można dokonywać za pomocą manometrów lub z użyciem komponentów elektronicznych. Zaletą tych drugich jest możliwość wykorzystywania wyników pomiarów w różnego rodzaju systemach rejestrujących i układach regulacyjnych. Komponenty używane do pomiaru ciśnienia można podzielić na tensometryczne, piezorezystancyjne oraz pojemnościowe, a same przetworniki ciśnienia na standardowe i programowalne.
Firma Jumo oferuje w swoim portfolio piezorezystancyjny przetwornik ciśnienia dTrans p30, którego zakres pomiarowy może sięgać do 600 barów, temperatura maksymalna medium to 120 °C, miejsca uszczelnień zastąpiono spawami, a stopień ochrony to minimum IP65. Przykładem programowalnego czujnika ciśnienia jest model SDE5 z oferty firmy Festo. Jego zakres pomiarowy mieści się między 0 a 10 barów. On sam jest wyposażony w wyłącznik ciśnieniowy, podciśnieniowy oraz w statusową diodę LED widoczną z każdej strony czujnika. Firma Turck posiada w swojej ofercie cztery rodziny czujników ciśnienia – PS, które na wyjściu mogą generować sygnały analogowe lub cyfrowe, mają możliwość komunikowanie się za pomocą IO-Link oraz mają wbudowane wyświetlacze. Czujniki ciśnienia PT nie mają wyświetlaczy, ale charakteryzują się szerokim zakresem temperaturowym. Czujniki PK są przeznaczone do stosowania w próżni i aplikacjach pneumatycznych. Czujniki PC umożliwiają komunikowanie się za pomocą IO-Link. Firma Balluff oferuje w swoim portfolio trzy podstawowe grupy czujników ciśnienia – z płaską membraną, bez wyświetlacza i z wyświetlaczem.
Przepływ
Częstokroć w przemyśle pojawia się konieczność kontroli przepływu gazów, cieczy oraz materiałów sypkich. Pomiar przepływu jest wykorzystywany przede wszystkim w obwodach pomp, chłodzenia i wymienników ciepła, we wszelkiego typu systemach dozujących oraz w gazociągach i rurociągach dla potwierdzenia prawidłowości przebiegu procesów przemysłowych. Jednym z celów monitorowanie przepływu jest wczesne wykrywanie nieszczelności, a tym samym ochrona przed potencjalnymi awariami. Przepływomierze można podzielić na mechaniczne i elektryczne. Te pierwsze na objętościowe, manometryczne, zmiennoprzekrojowe oraz z otwartym kanałem, zaś drugie na magnetyczne, impulsowe, ultradźwiękowe, Coriolisa i Vortex.
Przykłady przepływomierzy można znaleźć w ofercie firmy Festo. Proponuje ona m.in. czujniki przepływu SFAM. Ich cechą charakterystyczną jest podświetlany wyświetlacz, szeroki wachlarz wyboru zakresów pomiarowych nawet do 1500 l/min oraz wyjścia analogowe i binarne. W ofercie firmy AP Automatyka można znaleźć przetwornik przepływu 212 Huba Control. Służy on do pomiaru przepływu cieczy, ale opcjonalnie umożliwia również określenie temperatury płynu. W ofercie dostępne są modele z różnymi zakresami pomiarowymi, maksymalnie osiągającymi 150 l/min. Medium, którego przepływ jest mierzony, może mieć do 85 °C. Przetwornik ma wyświetlacz LCD oraz stopień ochrony IP65. Przykład innego przetwornika przepływu można znaleźć w ofercie firmy Kamstrup. Jest to model ultradźwiękowego przetwornika UltraFow. Jest on dedykowany do instalacji cieplnych. Brak ruchomych elementów oraz wykonanie z mosiądzu lub stali nierdzewnej zapewnia jego długą żywotność.
Wilgotność
Ważną wielkością nieelektryczną, której pomiary są wykonywane dosyć powszechnie w przemyśle jest wilgotność. Zły poziom wilgotności może wpłynąć negatywnie na parametry fizyczne materiałów oraz czas zachodzenia koniecznych w danym procesie produkcyjnym reakcji chemicznych. Pomiary wilgotności mają na celu ochronę sprzętu elektronicznego przed potencjalnym zniszczeniem spowodowanym złymi warunkami środowiskowymi. Aparatura pomiarowa związana z wilgotnością znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, w górnictwie, papiernictwie oraz przemyśle opakowaniowym.
Metody pomiaru wilgotności mogą stać się kryterium podziału higrometrów na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje higrometry korzystające z metod higroskopowych, a zaliczyć do niej można czujniki rezystancyjne i pojemnościowe. Druga grupa korzysta z metod kondensacyjnych, co oznacza, że wilgotność jest wyznaczana w sposób pośredni za pomocą pomiaru temperatury skraplania.
Ciekawą propozycję ma w swoim portfolio firma Introl. Chodzi o miernik wilgotności materiałów sypkich i masowych NIR-6000. Jest to bezkontaktowy miernik, który wykorzystuje zjawisko pochłaniania fal podczerwonych. Umożliwia sprawdzanie wilgotności w zakresie od 0% do 95%.
Zużycie mediów
Największe koszty produkcyjne związane są z mediami – energią elektryczną, gazem, sprężonym powietrzem, wodą i energią cieplną. Kontrola ich zużycia umożliwia dokonywanie różnego rodzaju analiz. W zależności od potrzeb można korzystać z komponentów wyłącznie gromadzących informację lub takich, które dodatkowo magazynują i przetwarzają zgromadzone dane. Analizy mają na celu próbę optymalizacji zużycia mediów oraz umożliwienie dokładniejszego szacowania całkowitych kosztów produkcyjnych. Ponadto wspomniane dane są przydatne do doboru optymalnej taryfy u dostawcy oraz przy planowaniu produkcji. Zaletą kontrolowania zużycia mediów jest również wczesne wykrywanie awarii oraz sytuacji niestandardowych związanych zarówno z sieciami, jak i odbiornikami.
Dużą popularnością cieszą się inteligentne liczniki zużycia mediów, które charakteryzują się automatycznym przekazywaniem swoich wskazań do systemu zarządzania w określonych odstępach czasu. Ważnym aspektem jest możliwość dwustronnej komunikacji między licznikiem a centralnym systemem zarządzającym, który może znajdować się w dalekiej odległości od licznika. Zdalne połączenie umożliwia odczyt danych, ale również konfigurowanie oraz aktualizowanie oprogramowania urządzenia. Najczęściej spotykanym typem inteligentnego licznika jest licznik energii elektrycznej. Wybierając konkretny model licznika należy zwrócić uwagę na jego napięcie znamionowe, możliwy sposób podłączenia, prąd odniesienia, obsługiwane protokoły komunikacyjne, stopień ochrony, temperaturę pracy, rodzaj prezentowanych na wyświetlaczu danych. Często możliwe jest rejestrowanie dokładnego czasu wystąpienia przerwy w zasilaniu lub niepożądanego pogorszenia parametrów sieci. Stanowi to podstawową formę monitoringu. Wybrane inteligentne liczniki ciepła oraz wodomierze wraz z podstawowymi parametrami zaprezentowano w dołączonej tabeli.
Na rynku można spotkać systemy do zarządzania zużyciem mediów. Dane zebrane z liczników są przechowywane najczęściej w chmurze, porównywane i analizowane, a dedykowana aplikacja umożliwia zarządzanie systemem, udostępnia wizualizację zebranych danych i analiz, generuje raporty oraz informuje o sytuacjach alarmowych. Umożliwia otrzymywanie wybranych danych i komunikatów w postaci wiadomości SMS lub e-mail.
Jednym z przykładowych systemów zarządzania i monitoringu mediów może pochwalić się firma Sabur. Jest to system oparty na rozwiązaniach chmurowych, co czyni go ekonomicznym i pragmatycznym – można go obsługiwać z każdego miejsca oraz nie wymaga zakupu drogiego sprzętu komputerowego. Aplikacja zbiera dane dotyczące wszystkich mediów, poddaje je analizie, a jako wynik swojego działania przekazuje użytkownikowi informacje na temat bieżącego zużycia poszczególnych mediów, mocy średnich z ostatnich 15 minut, zbliżających się przekroczeniach limitów, które mogą wpłynąć na konieczność zapłaty wysokich kar. Ponadto aplikacja ma zaawansowane funkcje raportowania i analizy danych i można ją obsługiwać za pomocą przeglądarki internetowej.
Analiza parametrów sieciowych
Ważnym aspektem wpływającym na ekonomię produkcji jest jakość energii pobieranej z sieci energoelektrycznej. Jest to obok instalacji użytkownika i samych odbiorników potencjalne źródło zawodności systemów energetycznych podczas pracy pod dużymi obciążeniami. W związku z powyższym coraz szersze grono odbiorców zyskuje różnego rodzaju mierniki wybranych parametrów sieci oraz analizatory, które oprócz pomiarów szerokiego spektrum parametrów dokonują ich analizy i na jej podstawie kompleksowo oceniają stan sieci. Pozwala to na bieżącą kontrolę parametrów oraz umożliwia zapobieganie potencjalnym awariom spowodowanym pogorszeniem się jakości dostarczanej energii. Wspomniana jakość ma bezpośredni wpływ na stabilną pracę i żywotność urządzeń podłączonych do sieci oraz koszty ponoszone przez konsumenta na energię elektryczną. Zakłócenia w pracy urządzeń mogą powodować również obniżenie jakości produkcji.
Parametrami mierzonymi przez mierniki i analizatory sieci energoelektrycznej mogą być: wartości średnie i chwilowe napięcia oraz prądu, częstotliwość, harmoniczne, energia, moc czynna, bierna i pozorna, współczynnik migotania światła, asymetrie prądu i napięcia. Na rynku dostępne są analizatory przenośne służące do działań prewencyjnych oraz stacjonarne do stałego monitoringu, jedno- i trójfazowe, najczęściej mają one kolorowe ekrany, nierzadko dotykowe oraz możliwość bezprzewodowej komunikacji. Zadaniem analizatorów jest gromadzenie, przechowywanie oraz wyświetlanie informacji na temat stanu badanej sieci. Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu, które zapewnia opracowywanie i przetwarzanie zebranych danych, możliwe jest generowanie raportów oraz zestawień stanowiących podsumowanie pracy analizatora. Dane techniczne dostępnych na rynku wybranych mierników oraz analizatorów sieci energoelektrycznej zestawiono w postaci tabelarycznej. Zawarto tu zakresy pomiarowe mierzonych parametrów oraz wskazano na podstawowe właściwości urządzeń.
Na rynku można znaleźć również analizatory, których zadaniem jest sprawdzanie jakości dostarczanej wody. Przykładem jest komponent z oferty firmy Introl – analizator twardości wody Aquacon. Ciągły pomiar jest realizowany za pomocą metody miareczkowania kolorymetrycznego. Układ fotometryczny analizuje zmianę barwy badanej wody pod wpływem podawania dedykowanego odczynnika, bada się jego zużycie, a tym samym określa stopień twardości dostarczanej wody.
Właściwości fizyczne
Częstą potrzebą w przemyśle jest badanie podstawowych właściwości fizycznych danych elementów. Jedną z takich właściwości jest masa. Należy ją kontrolować na różnych etapach produkcyjnych. Jej odchylenia od przyjętej normy świadczą o błędach, które mogły zostać popełnione w trakcie realizacji kolejnych procesów. Kontroli masy podlegają opakowania jednostkowe, zbiorcze oraz całe ładunki. Najlepiej dla zachowania dynamiki procesu produkcyjnego korzystać z urządzeń realizujących zadanie pomiaru masy w sposób dynamiczny. W praktyce polega to na umieszczeniu w ciągu technologicznym komponentów wagowych, aby szybko i bez konieczności ingerencji operatora systemu, zważyć dane elementy. Dużym odbiorcą systemów wagowych jest branża spożywcza oraz zakłady przetwórcze.
Na rynku dostępna jest niezliczona ilość typów systemów wagowych. Wygodnym sposobem pomiaru masy całych palet z określonymi elementami jest zastosowanie wagi paletowej, czyli konstrukcji wagowej w kształcie litery U umieszczanej pod ładunkiem. Innym użytecznym komponentem jest waga płozowa, która może być stosowana podczas transportu ładunku wózkiem widłowym. Innym typem systemu wagowego, który umożliwia pomiar masy ładunków o dużej kubaturze są wagi platformowe. Najczęściej mają usytuowane pod konstrukcją kilka czujników, dzięki czemu ważony element nie musi znajdować się centralnie na platformie podczas pomiaru. Wagi platformowe umieszcza się zagłębione w podłożu, co ułatwia ich wkomponowanie w ciąg produkcyjny i umożliwia całkowicie zautomatyzowane pomiary.
Wyróżniającym się typem systemów wagowych są wagi dynamiczne połączone z etykieciarkami. Stanowią one połączenie dwóch funkcjonalności w spójną całość. Znajdują zastosowanie w przypadku, gdy produkt ma zmienną masę i należy każdorazowo ją wyznaczać oraz odpowiednio oznakować za pomocą etykiety. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możliwe jest również wyliczenie ceny konkretnego produktu. Przykładem tego typu systemu jest produkt znajdujący się ofercie firmy Radwag – dynamiczna waga etykietująca DWM 3000 HPE. Precyzyjny moduł magnetoelektryczny zapewnia odczyt z dokładnością do 0,01 g. Omawiany system wagowy zapewnia, w razie potrzeby, synchronizację lokalnych baz danych z danymi umieszczonymi w bazie centralnej. Wraz z urządzeniem producent dostarcza dedykowane oprogramowanie umożliwiające tworzenie odpowiednich etykiet. Malowana proszkowo stal, z której zbudowano konstrukcję urządzenia jest gwarantem bezpiecznego użytkowania w przemyśle spożywczym. Ergonomię pracy z urządzeniem zapewnia m.in. 12” wyświetlacz z panelem dotykowym. Umożliwia on bieżącą kontrolę i odczyt parametrów, dostęp do głównych funkcjonalności oraz istotnych informacji.
Ciekawym typem wagi jest nierdzewna waga kolejkowa WPT/2K w ofercie firmy Radwag. Jest ona przeznaczona do ważenia półtusz transportowanych za pomocą podwieszanego toru. Na odcinek toru, na którym odbywa się pomiar, najeżdża rolka z tuszą. Zdarzenie to stanowi impuls dla przetwornika wagowego umieszczonego na kulistych trzpieniach do uruchomienia pomiaru. Omawiany system, w zależności od wersji, umożliwia pomiary masy do 300 kg lub 600 kg. Sama konstrukcja systemu wagowego ma wysoki stopień ochrony IP67 i jest w wykonaniu nierdzewnym. Dzięki temu bez obaw może być stosowana w branży przetwórstwa mięsnego. Innym nietypowym systemem wagowym dedykowanym do zakładów przetwórstwa mięsnego są wagi inwentarzowe do pomiaru masy trzody. Przybierają one kształt dużej klatki.
Czasami występuje potrzeba analizy gazów używanych w procesach produkcyjnych. Taka konieczność istnieje najczęściej w branży spożywczej oraz w przemyśle chemicznym. Ma ona na celu kontrolę właściwości używanych gazów oraz stosowanych mieszanek. Przykładowym urządzeniem służącym do przemysłowej analizy stężenia gazów jest analizator ZRJ znajdujący się w ofercie firmy Introl. Zapewnia ciągły i jednoczesny pomiar stężenia dwutlenku węgla, tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenu i tlenku azotu w mieszaninach gazów. Firma Introl posiada również w swojej ofercie bogatą gamę czujników do pomiarów fizykochemicznych. Są to czujniki pH, przewodności, mierniki mętności, barwy, koncentracji, stężenia i gęstości.
Potrzeba przemysłowych pomiarów właściwości cieczy nie budzi żadnych wątpliwości. Umożliwiają one badanie jakości cieczy używanych w kolejnych etapach produkcyjnych. Jest to szczególnie przydatne w stacjach uzdatniania wody pitnej, technologicznej oraz przemysłowej. Firma Jumo oferuje swoim odbiorcom przetwornik ecoTRANS pH 03 stosowany m.in. do wyznaczania wartości pH badanej cieczy. Podłączenie do niego sond pomiarowych umożliwia wyznaczanie pH na podstawie otrzymywanego na wyjściu analogowym z przetwornika napięcia. Co ciekawe, komponent umożliwia również pomiar temperatury i napięcia redox. Innym parametrem cieczy, którego badanie może okazać się konieczne w wybranych procesach produkcyjnych jest jej mętność. Przykładowy czujnik do jej oceny można znaleźć także w ofercie firmy Jumo. Jest to optyczny czujnik ecoLine NTU. Mętność danej cieczy ustalana jest na podstawie pomiaru światła rozproszonego. Czujnik znajduje zastosowanie w takich aplikacjach jak: procesy galwaniczne, oczyszczanie ścieków, monitorowanie wody pitnej i ściekowej, badanie jakości cieczy w instalacjach technologicznych.
Współrzędnościowa technika pomiarowa
Za innowacyjną technikę można uznać współrzędnościowe metody pomiarowe, które zyskuje coraz większą popularność, a są już dosyć mocno rozpowszechnione w branży motoryzacyjnej. Technika ta umożliwia wyznaczanie i kontrolę wymiarów, kształtów oraz odchyłek i jest realizowana za pomocą specjalnie dedykowanych do tego celu maszyn. Maszyny, najczęściej o konstrukcji portalowej lub wysięgnikowej, pozwalają na dotarcie głowicy pomiarowej z sondą do poszczególnych punktów w przestrzeni znajdujących się na powierzchni mierzonego przedmiotu np. karoserii auta i pobranie wartości współrzędnych X, Y oraz Z. Następnie zebrane dane poddawane są analizie i obliczeniom realizowanym przez sterownik i dedykowane oprogramowanie. Dopiero po tym etapie można stwierdzić, czy dany element spełnia założenia produkcyjne.
Zaletami stosowania współrzędnościowej techniki pomiarowej są: brak konieczności zmian przyrządów pomiarowych w trakcie pracy, możliwość zbadania wielu punktów pomiarowych w stosunkowo krótkim czasie, wysoka dokładność pomiarowa oraz możliwość jednoczesnej kontroli wymiarów, odchyłek kształtu oraz rozłożenia detali. Rozwój omawianej techniki skupia się głównie na elementach elektronicznych oraz oprogramowaniu. Ulepszanie algorytmów sterujących prowadzi do zwiększania dokładności oraz umożliwia numeryczną kompensację.
Przykładem dedykowanej dla przemysłu motoryzacyjnego głowicy pomiarowej typu bezdotykowego jest produkt firmy Zeiss – EagleEye navigator. Nowa, optyczna technologia pomiarowa pozwala na znaczące skrócenie cyklu pracy. Wysoka jakość oceny pozwala na zyskanie dokładności sięgającej mikrometra. Dzięki metodzie pomiarowej zastosowanej w przypadku omawianej głowicy, mniej czasochłonne okazuje się badanie licznych załamań, przekrojów, krawędzi i otworów, które charakteryzują większość elementów produkowanych na potrzeby branży motoryzacyjnej. Głowica pozwala na pomiary punktowe lub metodą skaningową, czyli w ruchu.
Innym przykładem nowoczesnej głowicy pomiarowej jest produkt znajdujący się w ofercie firmy Renishaw – elektrostykowa głowica TP20. Jest to komponent umożliwiający pracę w 5-osiowym systemie pomiarowym. Omawiany przyrząd, dzięki realizacji przemieszczeń kątowych, umożliwia zwiększenie dokładności i powtarzalności oraz redukuje błędy dynamiczne związane z ruchami maszyn. Sterownik umieszczony w maszynie z omawianym modelem głowicy oprócz wprawiania w ruch konstrukcji zyskuje dodatkowe możliwości obracania samą głowicą.
Jednym z przykładowych programów pozwalających na kompleksowa obsługę współrzędnościowych maszyn pomiarowych jest produkt firmy Zeiss o nazwie Colypse. Umożliwia on pracę w trybie ręcznym oraz automatycznym, metodą stykową oraz bezstykową, zapewnia generowanie trójwymiarowych rysunków po rozpoznaniu całego elementu. Przykładem innego oprogramowania jest propozycja firmy Renishaw o nazwie Modus 2, która jest naturalnym następcą oprogramowania Modus. Wspomniane oprogramowanie pozwala na obsługę 3- i 5-osiowej współrzędnościowej maszyny pomiarowej, a jego wyróżnikami są rozbudowana funkcja raportowania w trybie tekstowym i graficznym oraz pełna symulacja i detekcja kolizji.
Innowacje kluczem do sukcesu
Technika pomiarowa jest dziedziną, której osiągnięcia wpływają na wydajność produkcji oraz jakość wytwarzanych produktów. Nieustanny monitoring parametrów procesowych pozwala na utrzymywanie wysokiej efektywności oraz chroni przed potencjalnymi awariami. Tym, co wyróżnia dany układ pomiarowy od pozostałych może być innowacyjne rozwiązanie niestosowane przez innych producentów i niedostępne lub trudno dostępne u innych dystrybutorów.
Obecnie innowacyjność w zakresie techniki pomiarowej polega przykładowo na łączeniu zalet różnych urządzeń w jeden funkcjonalny komponent, który jest w stanie kompleksowo zbadać szerokie spektrum parametrów. Dobrym dowodem na to stwierdzenie jest rosnąca popularność analizatorów sieci energoelektrycznych. Innowacyjność objawia się również przez implementowanie w komponentach różnego rodzaju użytecznych algorytmów. Te ułatwiają ich obsługę oraz czynią je jeszcze bardziej użytecznymi. Popularność zyskują również gotowe systemy zarządzania i monitoringu mierzonych wartości, które pozwalają użytkownikom na korzystanie z wielu przydatnych rozwiązań, nie wymagając jednocześnie zbyt wielkiego nakładu pracy we wdrażanie całego systemu pomiarowego w zakładzie produkcyjnym.
source: Automatyka 11/2019
Keywords
automatyka, pomiary, pomiary przemysłowe, technika pomiarowa