Technologia czujników 4.0. Zarządzanie czujnikami przez SmartBridge
Materiał prasowy (Pepperl+Fuchs Polska) print
Badania koncepcyjne nad technologią SmartBridge wywołały w ubiegłym roku dużą sensację, pokazując, jak można połączyć maszyny i wirtualne dane. Firma Pepperl+Fuchs rozwinęła tę technologię jeszcze bardziej, co stanowi kolejny krok na drodze do Przemysłu 4.0. Dzięki technologii SmartBridge nawet proste czujniki są w stanie komunikować się ze smartfonami i tabletami, a urządzenia mobilne mogą być używane jako wyświetlacze, urządzenia do parametryzacji, cyfrowe śrubokręty lub routery sieciowe.
Na niższe poziomy procesów produkcyjnych stopniowo trafiają coraz bardziej inteligentne rozwiązania. To już coś więcej niż tylko wyjątkowo silny trend, zauważalny w automatyzacji od czasu ustanowienia standardu Przemysłu 4.0. Jednak nawet trendy mają swoje ograniczenia. W prostych podzespołach nie stosuje się zaawansowanych akcesoriów ze względu na ich cenę. Z reguły nie są też wykorzystywane informacje z czujników inne niż sygnał w postaci cyfrowej, a funkcje „inteligentne” realizuje układ sterowania. SmartBridge – jak sama nazwa wskazuje – w inteligentny sposób wypełnia te luki.
Wypełnienie luk w technologii cyfrowej
Technologia SmartBridge wymaga użycia dwóch elementów: adaptera oraz aplikacji. Adapter SmartBridge gromadzi dane i parametry z czujnika przy użyciu interfejsu IO-Link. Informacje te są następnie wizualizowane przez aplikację SmartBridge, co zapewnia dostęp do czujnika. Aplikacja umożliwia także bezpośredni dostęp do modułów komunikacyjnych Ethernet lub WLAN. Inne urządzenia, takie jak interfejs sterowania RFID IDENTControl Compact, są już wyposażone w technologię SmartBridge.
Po uruchomieniu aplikacji SmartBridge pojawia się lista wszystkich czujników w zasięgu. Dane są przesyłane do urządzenia mobilnego za pomocą połączenia Bluetooth. Za wyborem technologii Bluetooth przemawia m.in. bezpieczeństwo. To połączenie typu punkt-punkt ma charakter lokalny i nie jest podatne na jakąkolwiek ingerencję z zewnątrz. Wirusy obecne w tablecie lub smartfonie nie mogą spowodować żadnych strat, ponieważ nie są w stanie przesłać danych do sterownika.
Aplikacja jako uniwersalne narzędzie
Potencjał jest ogromny: urządzenie mobilne może być używane jako wyświetlacz lub graficzny interfejs użytkownika. Aplikacja umożliwia łatwą parametryzację lub dostęp do zestawień materiałowych i instrukcji obsługi. Jednocześnie można pobierać karty katalogowe z Internetu. Pobieranie danych nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami i nie wpływa na przebieg produkcji. Pełniąca funkcję „cyfrowego śrubokręta” aplikacja ułatwia konserwację, zapewniając łatwy dostęp do danych diagnostycznych z czujników bez przerywania ich pracy.
Kluczową zaletą technologii SmartBridge jest jej całkowita niezależność od istniejącego okablowania. Standardowe interfejsy umożliwiają użycie w systemie czujników innych producentów. Dzięki temu aplikację można wykorzystać na potrzeby funkcji automatyzacji wyższego poziomu. Mówiąc w uproszczeniu, technologia SmartBridge pozwala przystosować czujniki do komunikacji z Internetem. Nawet jeśli nie jest to główny cel stosowania technologii SmartBridge, stanowi milowy krok na drodze do zapewnienia bezproblemowej komunikacji i dalszego rozwoju projektu Technologii Czujników 4.0.
Jedna technologia – wiele zalet
SmartBridge zapewnia użytkownikom szereg korzyści, z których najważniejsze są przedstawione poniżej.
Przejrzysta transmisja danych
Technologia SmartBridge zapewnia innowacyjną i pionierską transmisję danych, ponieważ dane z czujnika są przesyłane bezprzewodowo do standardowego smartfonu lub tabletu. Ten błyskawiczny dostęp umożliwia natychmiastową zmianę poszczególnych parametrów czujnika na każdym etapie procesu produkcyjnego, co gwarantuje niezwykłą elastyczność w codziennej pracy w terenie.
Bezprzewodowe połączenie z czujnikami
Połączenie z czujnikami jest obecnie elastyczne i bezpieczne, ponieważ SmartBridge wykorzystuje połączenie Bluetooth między czujnikami a urządzeniem mobilnym, bez konieczności stosowania dodatkowego okablowania lub zmian w PLC. W ten sposób można szybko i łatwo wdrożyć SmartBridge do planu produkcyjnego i usprawnić produkcję bez dodatkowych narzędzi oraz wysoko wykwalifikowanych techników.
Wygodne korzystanie dzięki intuicyjnym aplikacjom
Parametry czujnika są teraz łatwe do kontrolowania, a dane procesowe wyświetlane w formie graficznej. Wszystko to odbywa się za pomocą interaktywnej aplikacji na urządzeniu mobilnym. Można natychmiast zmienić parametry, debugować konfigurację i sprawnie utrzymać dużą wydajność procesu dzięki zaledwie kilku dotknięciom ekranu, bez względu na to, gdzie się znajdujemy.
IO-Link, czyli inwestycja w przyszłość
W technologii SmartBridge jako interfejs komunikacyjny do czujników jest wykorzystywany standard IO-Link. Oprócz dostarczania danych procesowych zapewnia on również dostęp do pomocnych danych diagnostycznych. Otwiera to wcześniej nieosiągalne możliwości. Co więcej, standard IO-Link pozwala na użycie wielu różnych czujników, chroniąc inwestycję także w przyszłości.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pepperl-fuchs.pl/smartbridge-technology.
PEPPERL+FUCHS Sp. z o.o.
ul. Owsiana 12
03-825 Warszawa
tel. 22 256 97 70
e-mail: info@pl.pepperl-fuchs.com
www.pepperl-fuchs.pl
source: Automatyka 6/2016