Bezpieczeństwo robotów, systemów zrobotyzowanych i zintegrowanych systemów produkcyjnych
Tadeusz Missala (Łukasiewicz – PIAP) print
Gwałtowny rozwój robotyki przemysłowej, począwszy od wczesnych lat 70. ubiegłego wieku i lawinowo narastająca różnorodność jej zastosowań doprowadziły do opracowania pakietu norm ISO 10218, obejmującego wymagania odnośnie robotów, jak też systemów (gniazd, linii) zrobotyzowanych.
Wypracowanie ostatecznej wersji normy musiało być poprzedzone kilkoma projektami i praktycznym rozeznaniem zagrożeń powodowanych przez roboty oraz ich systemy, co trwało dość długo.
Wprawdzie zagrożenia związane z robotem były dobrze rozeznane od samego początku, jednakże źródła tych zagrożeń często wynikały z konkretnego systemu zrobotyzowanego, jego rozmiarów, złożoności, natury procesu technologicznego itp. Ryzyko związane z tymi zagrożeniami zmienia się razem z rodzajem robota, jego zastosowaniem oraz sposobem zainstalowania, programowania, obsługi i serwisu. To spowodowało konieczność opracowania normy zasadniczej jako dwuczęściowej. ISO 10218 – 1 i 2, obejmuje wymagania dotyczące samych robotów, jak też systemów (gniazd, linii) zrobotyzowanych.
Obie normy są zharmonizowane z dyrektywą maszynową 2006/42/WE.
PN-EN ISO 10218-1:2011E, Roboty i urządzenia dla robotyki – Wymagania bezpieczeństwa dla robotów przemysłowych – Część 1: Roboty
Jest to norma podstawowa bezpieczeństwa w robotyce przemysłowej, dotyczy samych robotów i każdy nowy robot wyprodukowany i/lub zakupiony powinien spełniać jej wymagania. A że zarówno gniazdo zrobotyzowane, jak i zintegrowany system produkcyjny są wyposażone w roboty, ma ona zasadnicze znaczenie w tym obszarze. Stanowi wytyczne do zapewnienia bezpieczeństwa w projekcie i wykonaniu robota.
W normie podano wymagania i wytyczne do projektowania bezpiecznego samego w sobie, doboru środków ochronnych i informacji dotyczących stosowania robotów przemysłowych. Opisano podstawowe zagrożenia związane z robotami i zamieszczono wymagania do eliminowania lub odpowiedniego zmniejszenia ryzyka związanego z tymi zagrożeniami. Przedstawiono wykaz znaczących zagrożeń i w nawiązaniu do niego sformułowano wymagania dotyczące funkcji bezpieczeństwa – w nawiązaniu do klasyfikacji PL (PN-EN ISO 13849-1) i/lub SIL (PN-EN 62601). Wskazano metody weryfikacji i walidacji spełnienia wymagań.
Omawiane wydanie normy zostało uaktualnione w trakcie opracowywania ISO 10218-2.
PN-EN ISO 10218-2:2011E, Roboty i urządzenia dla robotyki – Wymagania bezpieczeństwa dla robotów przemysłowych – Część 2: System robotowy i integracja
Wyszczególniono wymagania bezpieczeństwa dotyczące integracji robotów przemysłowych i przemysłowych systemów zrobotyzowanych, w tym zrobotyzowanych gniazd i linii produkcyjnych w powiązaniu z wymaganiami ISO 10218-1:2011E. Wymagania związane z integracją przemysłowego systemu zrobotyzowanego, w tym gniazda i/lub linii, odnoszą się do:
- procesów: projektowania, wytwarzania, instalowania, pracy, obsługi i likwidacji,
- informacji dostarczanych w celu prawidłowego wykonania projektu, wytworzenia, eksploatacji i likwi-
- urządzeń składowych zastosowanych i/lub przewidzianych do zastosowania.
W normie opisano podstawowe zagrożenia i sytuacje zagrażające zidentyfikowane w systemach i podano wymagania do wyeliminowania lub odpowiedniego zmniejszenia ryzyka związanego z tymi zagrożeniami. Wskazano podstawowe funkcje bezpieczeństwa i wymagany ich poziom w kategoriach zapewnienia bezpieczeństwa (PL wg PN-EN ISO 13849-1) lub SIL (PN-EN 62061).
Zamieszczono wymagania dotyczące przemysłowego systemu zrobotyzowanego jako części składowej zintegrowanego systemu produkcyjnego. Wprawdzie hałas zidentyfikowano jako znaczące zagrożenie w systemach zrobotyzowanych, jednakże nie został on bliżej rozpatrzony. W normie nie podano zagrożeń wynikających z procesu realizowanego przez system zrobotyzowany – to musi być rozpatrywane w odniesieniu do każdej aplikacji.
PN-EN ISO 11161:2007/A1:2010E, Bezpieczeństwo maszyn – Zintegrowane systemy produkcyjne – Wymagania podstawowe
Zintegrowane systemy produkcyjne mogą znacznie różnić się między sobą, gdy rozpatrywane są w kategoriach rozmiarów, złożoności i realizowanych technologii i dlatego każdy z nich należy rozpatrywać jako nową maszynę, różniącą się od wszystkich pozostałych.
W normie przedstawiono wymagania bezpieczeństwa dotyczące zintegrowanych systemów produkcyjnych, obejmujące:
- strategię zapewniania bezpieczeństwa – określenie granic systemu zintegrowanego, określenie zadań, identyfikację sytuacji zagrażających, estymację i wyznaczenie ryzyka oraz redukcję ryzyka,
- ocenę ryzyka – specyfikację zawartości systemu zintegrowanego, identyfikację zagrożeń i sytuacji zagrażających, wyznaczenie ryzyka,
- redukcję ryzyka – środki ochronne i ich walidację,
- strefy zadań – określenie, projekt i analizę ich funkcjonowania,
- zabezpieczenie i zakres sterowania mechanicznego i elektrycznego, w tym zabezpieczenie stref zadań, wymagania elektryczne, urządzenia ochronne na wypadek zawieszenia zabezpieczeń, reset, start/restart, zatrzymanie awaryjne,
- informacje dla użytkownika.
Norma jest zharmonizowana z dyrektywą maszynową 2006/42/WE.
PN-EN ISO 13482:2014-05 – wersja angielska, Roboty i urządzenia dla robotyki – Wymagania bezpieczeństwa dla robotów do opieki osobistej
Norma odnosi się do robotów do opieki osobistej, w szczególności do trzech ich rodzajów wykonujących typowe zadania nacelowane na polepszenie życia ich użytkowników, niezależnie od wieku i możliwości, a mianowicie:
- robotów usługowych mobilnych,
- robotów wspomagających fizycznie,
- robotów do przewozu osób.
W normie zdefiniowano każdy z rozpatrywanych rodzajów robotów, zidentyfikowano zagrożenia powiązane z ich użyciem i podano wymagania zmierzające do wyeliminowania ryzyka powiązanego z tymi zagrożeniami lub zmniejszenia go do poziomu akceptowalnego; norma obejmuje zastosowania z fizycznym kontaktem robot–człowiek. Dotyczy robotów naziemnych poruszających się z prędkością do 20 km/h i nie obejmuje robotów pływających, latających i zabawkowych, a także robotów przemysłowych dostosowanych do współpracy z człowiekiem, objętych normą PN-EN 10218, robotów medycznych, policyjnych i wojskowych, niezależnie od tego, że mogą być pomocne człowiekowi – podopiecznemu. Natomiast zasady bezpieczeństwa ustalone w normie mogą być przydatne w przypadku robotów wymienionych powyżej.
W normie podano wymagania i wytyczne do projektowania bezpiecznego samego w sobie, stosowania środków ochronnych i opracowania informacji dla użytkownika. Omówiono znaczące zagrożenia i opisano, w jaki sposób postępować z nimi w przypadku każdego z rodzajów robotów.
Zakres normy jest w pierwszym rzędzie ukierunkowany na zagrożenia związane z opieką nad człowiekiem, jednakże tam, gdzie to odpowiednie, obejmuje również zwierzęta domowe oraz mienie (zdefiniowane jako obiekty związane z bezpieczeństwem).
Należy zwrócić uwagę, że w przypadku zagrożeń związanych z uderzeniem (np. wskutek kolizji), w chwili publikacji omawianej normy nie istniały wyczerpujące i uznane międzynarodowo dane na ten temat (np. granice bólu lub urazu).
source: "Automatyka" 11/2015