Megatrend: Przemysł 4.0
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) print
Określenie Przemysł 4.0 oznacza przenikanie produkcji i technologii informatycznych w nowoczesnych fabrykach, umożliwiające powstawanie nowych form wytwarzania dóbr. Świat wirtualny nieustannie ewoluuje, systemy są coraz szybsze, bezpieczniejsze, bardziej skuteczne i niezależne. Rozwój postępuje coraz szybciej, także w świecie produkcji i wytwarzania. Rosnąca liczba niestandardowych rozwiązań przekłada się na nowe wyzwania w procesach produkcyjnych. Metody produkcji w przyszłości będą wszechstronne, wydajne i zintegrowane, a procesy – szybko i łatwo adaptowalne do nowych produktów. W tym celu maszyny, komponenty fabryki i usługi zostaną połączone, by komunikować się i reagować w autonomicznym systemie Smart Factory w Przemyśle 4.0.
SCHUNK już teraz umożliwia klientom wykorzystanie pełni potencjału ich produkcji dzięki redukcji jej kosztów i czasu przezbrojenia, a także dzięki komponentom mechatronicznym z największego na świecie portfolio
produktów.
Synergia SCHUNK, oparta na doskonałej współpracy technologii mocowań i systemów chwytakowych, to nowe podejście do projektowania bardziej wydajnych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych.
Zrównoważona technologia mocowań i systemy chwytakowe
Firma SCHUNK, jako partner dla klientów końcowych, integratorów systemów automatyki i konstruktorów maszyn, oferuje największą gamę inteligentnych komponentów umożliwiających elastyczną produkcję i automatyzację. Do ich właściwości – ściśle dostosowanych do potrzeb branży – należą:
- elastyczność – gwarantuje dowolne pozycjonowanie oraz szybkie i intuicyjne dopasowanie komponentów,
- komunikacja/interfejs – dostępna jest szeroka gama interfejsów komunikacyjnych dla sieci,
- rozproszona/zintegrowana inteligencja – dzięki technologiom typu IO-Link, NFC itp.,
- mobilność – energooszczędne napędy zostały opracowane z myślą o lekkiej konstrukcji,
- mechatronizacja – komponenty mogą być stosowane wyjątkowo elastycznie, mają też wiele inteligentnych funkcji,
- intuicyjne uruchomienie i prosta konfiguracja – ułatwiają i usprawniają współpracę na linii człowiek–maszyna,
- bezpieczeństwo funkcjonalne – komponenty SCHUNK mają certyfikaty bezpieczeństwa,
- monitorowana kontrola jakości – komponenty umożliwiają kontrolę jakości oraz monitorowanie parametrów systemowych i przetwarzanie danych,
- możliwość konwersji – możliwości konfigurowania umożliwiają adaptację komponentów SCHUNK do indywidualnych wymagań klienta.
Inteligentna produkcja dzięki komponentom SCHUNK
Jednostka chwytakowo-obrotowa EGS
Mechatroniczne komponenty firmy SCHUNK mogą stanowić zamienniki 1:1 komponentów pneumatycznych.
Jednostka chwytakowo-obrotowa EGS to najbardziej kompaktowy elektryczny moduł chwytająco-obrotowy na świecie. Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami – 58 mm × 45 mm × 89 mm. Czas skrętu o 180° wynosi 0,18 s, a czas chwytu – 0,05 s na skok. Zaletą urządzenia jest także dowolnie definiowany kąt obrotu w zakresie 40–290°.
Jednostka chwytakowo-obrotowa EGS ma bezszczotkowy silnik 24 V DC, cztery wejścia cyfrowe (otwarcie chwytaka, zamknięcie chwytaka, obrót w lewo, obrót w prawo) i sterowanie napięciem 24 V.
Dane techniczne ESG:
- wielkość: 25,
- siła chwytu: 30 N,
- skok na szczękę: 3 mm,
- moment obrotowy: 0,04 Nm,
- udźwig: 0,15 kg.
Chwytak równoległy WSG
Inteligentne mechatroniczne komponenty SCHUNK mogą być pomocne w budowie inteligentnej fabryki.
Chwytak równoległy WSG jest najmniejszym inteligentnym chwytakiem dwupalczastym ze sterowaniem za pomocą interfejsu Ethernet TCP/IP. Opcjonalnie jest dostępny z interfejsami Profinet, CAN lub Ethernet.
Sterowanie chwytaka jest zintegrowane z serwerem www, a w niektórych przypadkach – kartą mikroSD. W palcach chwytaka równoległego WSG (typ 32 i 50) zostały zintegrowane porty czujników, co umożliwia opcjonalny pomiar siły chwytania. Cechą urządzenia jest także zintegrowane monitorowanie chwytanego detalu.
Dane techniczne WSG:
- wielkość: 25–50,
- masa: 0,32–1,6 kg,
- siła chwytu: 5–80 N,
- skok na palec: 32–105 mm,
- udźwig: 0,1–0,4 kg.
Moduł liniowy ELP
Adaptowalne mechatroniczne komponenty SCHUNK umożliwiają elastyczną produkcję.
Moduł liniowy ELP ustanawia nowy standard dla mechatronicznych modułów liniowych ze zintegrowaną elektroniką i napędem bezpośrednim 24 V. Urządzenie, dzięki zintegrowanemu sterowaniu, ma kompaktową budowę. Funkcja samouczenia kompensuje błędne konfiguracje prędkości, a sterowanie cyfrowe zapewnia łatwą i szybką integrację z istniejącymi systemami. W module liniowym ELP zastosowano liniowy napęd bezpośredni 24 V.
Dane techniczne ELP:
- wielkość: 25–100,
- masa: 1,8–8,2 kg,
- skok: 30–200 mm,
- siła nominalna: 25–100 N,
- skok na palec: 32–105 mm,
- dokładność powtarzalności: 0,01 mm.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A, 05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.pl.schunk.com
source: Automatyka 9/2017