Przejście do świata cyfrowych produktów. Internet Rzeczy i Przemysł 4.0 w rozwiązaniach Festo
Materiał prasowy (Festo Sp. z o.o.) print
HoloLens, telefony komórkowe, druk 3D lub inteligentne okulary – rzeczywistością stały się gadżety, które ponad 30 lat temu zachwyciły widzów w kinowym hicie „Powrót do przyszłości”. Wszystko dzięki cyfryzacji. Przemysł 4.0 automatyzuje współczesny świat i pomaga konstruktorom maszyn i systemów osiągnąć nowy poziom.
Inteligentne produkty i rozwiązania Festo ułatwiają przejście do nowego świata. – Oferując rozwiązania cyfrowe, zapewniamy naszym klientom pomoc na każdym etapie łańcucha wartości, a tym samym asystujemy w migracji w erę cyfrową klientów – podkreśla dr Michael Hoffmeister, ekspert Festo ds. cyfrowego biznesu. Firma zapewnia klientom spójną infrastrukturę oprogramowania, co umożliwia zredukowanie kosztów procesów.
Przykładami inteligentnego i kompleksowego oprogramowania są Handling Guide Online do szybkiego projektowania i zamawiania systemów manipulacyjnych, Festo Design Tool 3D dostępny on-line do łączenia poszczególnych komponentów w moduły pneumatyczne, klucz produktu do prostej identyfikacji każdego komponentu, technologia digital twin – cyfrowy bliźniak oraz produkty wykorzystujące aplikacje programowe, np. Festo Motion Terminal.
Monitorowanie stanu w chmurze za pomocą jednego klawisza
Przy pomocy bramy CPX-IoT Festo toruje drogę bezpiecznemu rozwiązaniu w chmurze, które umożliwi konstruktorom maszyn i systemów, a także klientom końcowym znaczne zwiększenie ogólnej efektywności sprzętu. Brama IoT (Internet Rzeczy) CPX-IoT łączy elementy i moduły, takie jak wyspa zaworowa CPX/MPA, moduł efektywności energetycznej MSE6-E2M czy systemy manipulacyjne z Festo Cloud, za pośrednictwem interfejsu OPC UA.
Rozwiązanie w chmurze umożliwia przetwarzanie i monitorowanie danych, co z kolei pozwala na opracowanie analiz trendów i wykorzystanie systemów wczesnego ostrzegania oraz automatycznego powiadamiania w przypadku awarii. Brama IoT łączy chmurę ze sterownikiem i zapewnia przesyłanie informacji w odpowiednim formacie i czasie.
Panele i pulpity do monitorowania stanu
Brama IoT CPX-IoT udostępnia wstępnie skonfigurowane panele dla każdego elementu Festo, z możliwością dostosowania do potrzeb. Panel jest wyświetlany w przeglądarce internetowej i pokazuje diagramy oraz wskaźniki sygnalizacji świetlnej. Przejrzystość interfejsu zapewniają specjalne widżety, tj. elementy interfejsu użytkownika i wykresy do monitorowania energii, utrzymania ruchu, a także najważniejsze wskaźniki dotyczące produktywności procesu i ogólnego wzrostu wydajności sprzętu. Rozwiązanie monitorowania stanu poprawia diagnostykę usterek i ich identyfikację, zapewnia przejrzystość w zakresie zużycia energii, dostarcza klarownych informacji w formie wykresów i udostępnia dane historyczne.
Cyfrowe zarządzanie utrzymaniem ruchu
Program Smartenance kładzie kres czasochłonnemu prewencyjnemu utrzymaniu ruchu. Oprogramowanie Festo jest cyfrową wersją zarządzania utrzymania ruchu dostępną jako aplikacja do pobrania dla kierowników produkcji i operatorów systemu. Smartenance jest pierwszym w pełni cyfrowym produktem Festo. Oprogramowanie można pobrać jako aplikację mobilną na smartfony i tablety w sklepach Apple oraz Google.
Pulpit dla kierowników produkcji można łatwo obsługiwać za pomogą przeglądarki internetowej. Program Smartenance umożliwia klientom końcowym planowanie, monitorowanie i ocenę utrzymania ruchu systemu. Dzięki cyfrowemu harmonogramowi utrzymanie ruchu jest znacznie prostsze i szybsze. Możliwość obustronnej kontroli przez operatorów systemów i kierowników produkcji gwarantuje większą niezawodność, a ponadto pozwala na wyeliminowanie wielu procesów i potrzeby koordynacji. Więcej informacji o mobilnym menedżerze utrzymania ruchu można znaleźć na stronie internetowej www.festo.com/smartenance.
Inteligentne produkty
Firma Festo, która jest ekspertem w dziedzinie automatyzacji, wykorzystuje inteligentne, cyfrowe produkty i łączy szeroką wiedzę na temat zastosowań przemysłowych z najnowszymi osiągnięciami technologii informatycznych w celu wykorzystania w praktyce aplikacji internetowych do automatyzacji przemysłowej.
Festo korzysta również z komunikacji cyfrowej, zapewniając klientom pomoc podczas przejścia do ery cyfrowej. Migracja jest przeprowadzana profesjonalnie i kompleksowo dzięki portfolio rozwiązań Festo – od dostarczania informacji i konfiguracji, przez zamawianie i dostawę, po uruchomienie i konserwację oraz szkolenia techniczne oferowane przez Festo Didactic.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.festo.com/iot.
FESTO Sp. z o.o.
Janki k. Warszawy
ul. Mszczonowska 7, 05-090 Raszyn
tel. 22 711 41 00, fax 22 711 41 02
e-mail: festo_poland@festo.com
www.festo.pl
source: Automatyka 3/2019
Keywords
automatyzacja, cyfryzacja, cyfryzacja przemysłu, festo, internet rzeczy, iot, Przemysł 4.0