Automatyzacja i robotyzacja spawalnictwa – sprawdź, jak już dziś możesz ułatwić sobie pracę!
Materiał prasowy print
Automatyzacja i robotyzacja przemysłu to jeden z ważniejszych trendów trzeciej dekady XXI wieku. Międzynarodowa Federacja Robotyki informuje, że flota inteligentnych maszyn rośnie w dużym tempie. Tendencja ta nie omija polskiej gospodarki. Brak podążania tą ścieżką może zakończyć się dla firm utratą pozycji konkurencyjnej. Jakie korzyści daje zakup i wdrożenie robotów spawalniczych?
Problemy z tradycyjnymi metodami spawania
Zgodnie z danymi „Barometru zawodów” praca spawacza została zaliczona do listy zawodów najbardziej deficytowych w Polsce. Niedobór specjalistów na tym stanowisku występuje nieprzerwanie od około 10 lat. Zdobycie i utrzymanie doświadczonego eksperta w dziedzinie spawalnictwa stanowi duży koszt dla zakładów przemysłowych. Między innymi dlatego wiele z nich szuka alternatywnych sposobów na zapewnienie ciągłości produkcji.
Warto też pamiętać, że tradycyjne metody spawania, choć nadal stosowane, często charakteryzują się pewnymi ograniczeniami. Wymagają użycia dużej ilości ręcznej pracy, co może prowadzić do zmęczenia operatorów oraz ryzyka wystąpienia błędów.
Ponadto to rozwiązanie jest czasochłonne i opiera się na precyzji, szczególnie przy skomplikowanych konstrukcjach. Tutaj właśnie technologie automatyzacji i robotyzacji wkraczają na scenę, oferując innowacyjne technologie, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki prowadzone są procesy w firmie.
Roboty spawalnicze i systemy monitorowania
Przemysł stawia na roboty spawalnicze. Są to zaprogramowane do wykonywania określonych czynności inteligentne urządzenia, które cechują się dużą precyzją i powtarzalnością, eliminując tym samym ryzyko ludzkich błędów. Ponadto, dzięki zastosowaniu maszyn możliwe jest zautomatyzowanie całego procesu spawania, co przekłada się na zwiększenie wydajności i redukcję kosztów produkcji. Roboty spawalnicze mogą pracować w trybie ciągłym przez długi czas bez potrzeby przerw na odpoczynek.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest automatyzacja procesów spawalniczych przy użyciu zaawansowanych systemów sterowania i monitorowania. Oprogramowanie pozwala na ciągłą kontrolę parametrów, takich jak pomiar czasu jarzenia się łuku, weryfikacja zużycia materiałów spawalniczych czy bieżący podgląd stanu realizacji zlecenia.
Systemy tego typu dokumentują parametry procesu spawania wraz z ich archiwizacją, kwalifikują jakościowo detal, raportują o zużyciu drutu elektrodowego i gazu osłonowego. Dodatkowo, dzięki możliwości integracji z systemami ERP (Enterprise Resource Planning) i MES (Manufacturing Execution Systems), automatyzacja procesów spawania może być jeszcze bardziej zoptymalizowana poprzez lepsze zarządzanie produkcją i dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych. Szeroką ofertę nowoczesnych rozwiązań dla spawalnictwa znajdziesz w CLOOS.
Jakie są korzyści z automatyzacji i robotyzacji w spawalnictwie?
Wprowadzenie automatyzacji i robotyzacji do spawalnictwa przynosi liczne korzyści nie tylko dla producentów, ale także dla pracowników. Przede wszystkim ich użycie eliminuje niebezpieczne i monotonne zadania wykonywane do tej pory ręcznie, co zmniejsza ryzyko wypadków i urazów zawodowych. Dodatkowo:
- neutralizowany jest problem niedoboru specjalistów,
- proces spawania staje się znacznie dokładniejszy,
- osiąga się większą powtarzalność i szybkość produkcji,
- nie ma problemu w sprostaniu rosnącym wymogom jakościowym wobec spoiny,
- brak błędów w procesie łączenia materiałów minimalizuje liczbę odpadów i poprawek,
- zwiększa się możliwość w zakresie skomplikowanych połączeń o różnych kształtach.
Robotyzacja ułatwia pracę i podnosi wyniki firmy.
source: CLOOS