Robot i człowiek – współpraca doskonała
Materiał prasowy (KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce) print
Wydajność, elastyczność, najwyższa jakość usług i produktów – takie cele stawiają sobie współczesne przedsiębiorstwa przemysłowe dążące do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. W dobie Przemysłu 4.0 nie sposób ich osiągnąć bez inwestycji w robotyzację fabryk.
Podczas gdy wiodące firmy mogą sobie pozwolić na pełną automatyzację procesów, mniejsze i średnie przedsiębiorstwa szukają alternatywnych rozwiązań, które nie wymagają aż tak dużych inwestycji. I tu warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie dają roboty współpracujące, charakteryzujące się wysokim stopniem czułości oraz zaawansowaną technologią.
Nowa era robotyki przemysłowej: LBR iiwa
LBR iiwa firmy KUKA jest pierwszym produkowanym seryjnie robotem stworzonym do pracy z człowiekiem. Samodzielny, precyzyjny i przede wszystkim bezpieczny LBR iiwa jest z powodzeniem wykorzystywany do takich zadań jak paletowanie, pakowanie i komisjonowanie, nanoszenie klejów, środków uszczelniających i innych materiałów, mocowanie i zaciskanie, montaż, wkładanie i wyposażenie oraz obróbka mechaniczna.
Wykorzystanie LBR iiwa w firmie Dürr, działającej w przemyśle motoryzacyjnym, to bardzo dobry przykład obrazujący efektywną współpracę człowieka z robotem.
Podczas klejenia osłony anteny GPS pracownik Dürr ręcznie wkłada przedmiot do chwytaka robota, który zasysa go i prowadzi do dyszy klejącej zlokalizowanej na wieży aplikacyjnej. LBR iiwa podsuwa osłonę od dołu powoli do dyszy klejącej. Jeśli natrafi na przeszkodę, dzięki umiejętności rozpoznawania kolizji wycofa się nieco, a następnie zacznie poruszać się do przodu. Dopiero po trzech próbach ustawi się z powrotem w pozycji wyjściowej. Następnie rozpoczyna się proces klejenia i nanoszona jest starannie warstwa kleju, podczas gdy robot odsuwa się po torze. Na koniec pracownik ponownie odbiera osłonę w punkcie wyjścia i montuje ją w pojeździe.
Efektem współpracy pracowników Dürr z LBR iiwa jest wyższa jakość klejenia, oszczędność czasu i obniżenie kosztów produkcji jednostkowej.
Inteligentny, mobilny asystent: KMR iiwa
Doskonale dopracowany pod względem technologicznym LBR iiwa był przełomem w robotyce przemysłowej. Jednak sama współpraca człowieka z robotem okazała się niewystarczająca, by zapewnić ciągłe uelastycznianie procesu produkcji. Ograniczeniem była mobilność. KUKA stworzyła więc model KMR iiwa, który łączy zalety lekkiego robota przemysłowego LBR iiwa o wysokiej czułości i autonomicznej platformy mobilnej w jednym systemie.
KMR iiwa porusza się w pełni samodzielnie. Co najważniejsze, nie wymaga wprowadzania żadnych zmian konstrukcyjnych w hali fabrycznej. Z tego względu mobilny robot nadaje się praktycznie do wszystkich zadań pick&place, które do tej pory były wykonywane głównie przez ludzi.
Dzięki zintegrowanemu oprogramowaniu KUKA.NavigationSolution, w połączeniu z zabezpieczającymi skanerami laserowymi, robot KMR iiwa potrafi wcześnie rozpoznawać przeszkody znajdujące się na jego drodze przesuwu. Oprócz zadań logistycznych możliwe jest również doposażanie różnych maszyn przemysłowych, a także bezpośrednia współpraca z jednym lub kilkoma pracownikami we wspólnej przestrzeni roboczej.
W zakładzie produkcyjnym KUKA robot KMR iiwa doskonale sprawdza się w roli inteligentnego i mobilnego asystenta. Jego precyzja w działaniu, zdolność uczenia się oraz elastyczność są dużym wsparciem w codziennych obowiązkach zespołu.
Robot KMR iiwa jest wykorzystywany m.in. przy montażu robotów KUKA KR QUANTEC. Jego zadaniem jest rozdzielanie śrub, pierścieni uszczelniających, nakrętek i pozostałych drobnych elementów. WÜRTH dostarcza zamówione skrzynki KANBAN do centralnego regału magazynowego. W regularnych odstępach czasu robot KMR iiwa dokładnie sprawdza poszczególne regały i odbiera z nich dostarczone skrzynki z drobnymi elementami. Lekki robot trzyma skrzynkę przy zamontowanym na platformie skanerze kodów QR, skanuje ją i poznaje w ten sposób indywidualną pozycję docelową każdej skrzynki.
Współpraca na miarę przyszłości
Dzięki robotom współpracującym realizacja idei Przemysłu 4.0 stała się dostępna niemal dla wszystkich zakładów przemysłowych, niezależnie od skali działalności. Ich wdrożenie pozwala na zrobotyzowanie części zadań produkcyjnych, a co za tym idzie, uzyskanie większej wydajności pracy, bez konieczności podejmowania tak znacznych inwestycji finansowych, jak w przypadku tradycyjnej robotyzacji.
O potencjale robotów współpracujących, takich jak LBR iiwa czy KMR iiwa świadczy dynamiczny wzrost liczby wdrożeń tych rozwiązań w ostatnich miesiącach oraz doskonałe efekty ich wykorzystania, które potwierdzają klienci KUKA.
Więcej informacji o robotach współpracujących można znaleźć na stronie www.kuka.com.
KUKA CEE GmbH Sp. z o.o.
Oddział w Polsce
ul. Porcelanowa 10, 40-246 Katowice
tel. 32 730 32 14, 32 730 32 13
www.kuka.com
source: Automatyka 3/2019
Keywords
cobot, kobot, kuka, LBR iiwa, robot, robot współpracujący, robot współpracujący z człowiekiem, robotyzacja