Roboty kartezjańskie podnoszą efektywność
Coraz więcej polskich przedsiębiorców poszukuje rozwiązań optymalizujących koszty wytwarzania i podnoszących efektywność produkcji. Często analiza funkcjonowania zakładu produkcyjnego wskazuje automatyzację i robotyzację jako środek do osiągnięcia tych celów. Wśród różnorodnych konstrukcji warto rozważyć zastosowanie wielozadaniowych maszyn, jakimi są roboty kartezjańskie.
Roboty kartezjańskie są popularnym rozwiązaniem stosowanym do przenoszenia różnorodnych materiałów na liniach produkcyjnych, są również wykorzystywane do pakowania, dozowania, transportu detali lub ładunków. Jeden z polskich producentów robotów, firma WObit, proponuje roboty kartezjańskie charakteryzujące się modułową konstrukcją. Zastosowanie standardowych modułów liniowych MLA, MLAS, MLAS16 oraz MLA2P jako podstawy konstrukcji umożliwia tworzenie funkcjonalnych i atrakcyjnych cenowo układów mechatronicznych. WObit proponuje trzy standardowe rozwiązania robotów kartezjańskich. Są to roboty ekonomiczne, precyzyjne oraz wersja o wysokiej dynamice.
Precyzja i żywotność
W aplikacjach wymagających dużego zakresu roboczego oraz większej sztywności używany jest wspomniany wcześniej nowy moduł MLA2P. Przykładem jest czteroosiowa konstrukcja przygotowana dla aplikacji dozowania. Umożliwia ona swobodną manipulację obiektami o masie do 5 kg, w obszarze roboczym 2200 mm dla osi X, Y oraz 100 mm w osi Z. W ramach osi X, Y oraz Z realizowany jest ruch liniowy, natomiast ostatnia oś R wykonuje ruch obrotowy. Oś obrotowa w omawianym przykładzie została przygotowana do doposażenia w odpowiedni element wykonawczy typu dysza czy głowica.
Podstawę konstrukcji wykonano ze stalowych profili, co zapewnia odpowiednią sztywność i solidne mocowanie do podłoża. Osie poziome zostały wykonane z dwóch równoległych modułów MLA2P napędzanych jednym serwonapędem z przekładnią planetarną. Gwarantuje to odpowiednią dynamikę układu. W osi pionowej wykorzystano moduł liniowy MLAS, który do przeniesienia napędu wykorzystuje śrubę kulową z nakrętką. Jej zastosowanie zapewnia szybki i precyzyjny ruch oraz długą żywotność. W celu zabezpieczenia układu zaimplementowano silnik serwo z hamulcem, który uniemożliwia samoczynne opadnięcie wózka w przypadku utraty zasilania.
Elastyczność i funkcjonalność
Do sterowania robotów kartezjańskich WObit proponuje zastosowanie czteroosiowego kontrolera trajektorii MIC488, umożliwiającego sterowanie nawet czterema napędami krokowymi lub serwonapędami w trybie krok/kierunek. Pozwala on także na podłączenie enkoderów inkrementalnych do nadrzędnej kontroli pozycji. Poza uniwersalnymi wejściami/wyjściami cyfrowymi oraz dwoma wejściami analogowymi 0–10 V kontroler wyposażony jest też w porty komunikacyjne (RS-232/RS-485) pracujące w protokole Modbus (slave–master), służące do komunikacji np. z panelem operatorskim HMI. Kontrola ruchu robota jest prosta dzięki dedykowanemu, intuicyjnemu oprogramowaniu, które umożliwia konfigurację ruchu napędów oraz tworzenie programów sterujących napędami, wyjściami, a także reagowanie na stany wejść lub wartości zmiennych komunikacyjnych.
Wszystkie roboty oferowane przez WObit mogą zostać doposażone w odpowiedni chwytak do manipulacji elementami. Zwiększa to funkcjonalność i łatwość dostosowywania robotów do realizacji różnorodnych procesów lub przenoszenia obiektów o innych wymiarach.
PPH WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27, 422
fax 61 22 27 439
e-mail: wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl
source: Automatyka 3/2017