Rozwiązania Zimmer Group dla przemysłu farmaceutycznego, laboratoriów i technologii medycznej
Materiał prasowy print
Grupa Zimmer jest jednym z wiodących światowych producentów w technice manipulacji i amortyzacji liniowej, procesowej i narzędziowej oraz technologii maszyn dla wszystkich gałęzi przemysłu. Dzięki indywidualnym rozwiązaniom jest ważnym partnerem dla znanych firm z branży farmaceutycznej i technologii medycznej. Zgodnie ze sloganem „The know-how factory” Grupa Zimmer to symbol innowacji „Made in Germany” od 1980 r.
Dzięki zaawansowanym technologicznie produktom i dobrze rozwiniętej sieci dystrybucji w 125 krajach Grupa Zimmer od dawna przyczynia się do rozwoju technologii klientów. Wiele branż i sektorów biznesowych ma szereg specyficznych uwarunkowań i wysokie wymagania dotyczące komponentów. Technologia medyczna i farmaceutyczna nie jest wyjątkiem. Na czele listy zwykle znajdują się bardzo wysokie wymagania w zakresie jakości, trwałości i bezpieczeństwa. Wielu z tych wyzwań można sprostać dzięki standardowym produktom Zimmer przeznaczonym dla różnych sektorów technologicznych.
Wymagania przemysłu farmaceutycznego
Charakterystyka wymagań, z którymi mamy do czynienia w przemyśle farmaceutycznym dotyczy kilku aspektów:
- czyszczenie i sterylizacja – dzięki konstrukcji Hygienic Design produkty firmy są bardzo łatwe w czyszczeniu,
- trwałe powierzchnie – rozwiązania Zimmer gwarantują odporność na agresywne środki czyszczące (nadtlenek wodoru i wiele innych),
- stopień ochrony IP – brud nie stanowi problemu, a specjalnie uszczelnione produkty pozwalają na intensywne czyszczenie,
- pomieszczenia czyste – produkty Zimmer spełniają wartości graniczne i zapewniają zmniejszoną emisję cząstek stałych zgodnie z GMP i ISO 14644,
- certyfikowane środki smarne – rozwiązania Zimmer spełniają wymagania rozporządzenia FDA 21 CFR 178.3570,
- zróżnicowane materiały – Zimmer używa wyłącznie substancji zatwierdzonych zgodnie z listą materiałów przyjętą przez FDA.
Niezależnie od tego, czy klient potrzebuje rozwiązania do chwytania, wymiany, mocowania, obracania, podpierania, hamowania, tłumienia czy transportu, w ofercie Zimmer Group można znaleźć odpowiednie komponenty do wszystkich rodzajów operacji. Firma chętnie podejmie wyzwanie także w przypadku skomplikowanych aplikacji, dobierając kompletne rozwiązania systemowe dopasowane do wymagań klienta.
Oferta dla przemysłu farmaceutycznego i technologii medycznej
Do najczęściej stosowanych produktów Zimmer Group w przemyśle farmaceutycznym i technologii medycznej należą chwytaki równoległe serii GEP2000, MGP800 i GEH6000IL, elektryczne elementy zaciskowe z serii LKE, amortyzatory przemysłowe z serii PowerStop, technologia liniowa do mocowania stołów badawczych i stołów operacyjnych oraz specjalne amortyzatory zapewniające tłumienie drgań w sztucznych stawach kolanowych i biodrowych.
Chwytak serii GEP2000 – elektrycznie kompaktowy
Za sprawdzoną serią dwuszczękowych chwytaków równoległych GEP2000 stoją elektryczne chwytaki do małych części dla automatyki medycznej i laboratoryjnej, które charakteryzują się m.in. swobodnym pozycjonowaniem i wykrywaniem utraty detalu. Podstawową ich cechą jest mechaniczne samoblokowanie, które zapewnia bezpieczne trzymanie przedmiotu obrabianego (np. rurki infekcyjne) nawet w przypadku zaniku prądu lub zatrzymania awaryjnego. Chwytaki te mają maksymalny skok przy niewielkiej przestrzeni konstrukcyjnej. Jeśli wymagany jest duży skok, chwytak musi być odpowiednio ukształtowany. W przypadku obsługi zróżnicowanych części, a jednocześnie ograniczonej przestrzeni roboczej i ograniczonym udźwigu ten chwytak jest najlepszym wyborem.
Chwytaki z serii GEP2000 charakteryzują się łatwą obsługą. Operator sam może wybrać, czy chce sterować chwytakiem jak zaworem przez porty I/O, czy woli wersję z interfejsem IO-Link. Niezależnie od dokonanego wyboru, oba warianty można łatwo zintegrować z własnym układem sterowania. Pozycjonowanie za pomocą IO-link umożliwia pozycjonowanie szczęk wykonanych w wersji IL-03 i IL-43. Dzięki temu rozwiązaniu skok jest elastycznie dopasowywany do obrabianego detalu, co oszczędza czas w procesie i zapobiega zakłóceniom konturów. Chwytak może wytrzymać 10 mln cykli bez konserwacji, ma stopień ochrony IP40 lub IP54, czujnik pola magnetycznego i regulowaną siłę chwytania.
Przykład zastosowania w praktyce
Klienci stosują chwytaki GEP2000 m.in. podczas przenoszenia szklanych butelek. Chwytak jest stosowany do transportu butelek i strzykawek do maszyny napełniającej. Dzięki zintegrowanemu rozpoznawaniu pozycji chwytaka, różne produkty mogą być wykrywane i można natychmiast zauważyć wszelkie straty.
Innym zastosowaniem chwytaka jest otwieranie i zamykanie probówek. To specjalne rozwiązanie manipulacyjne jest wykorzystywane dzięki połączeniu rotacji i chwytania jako urządzenie do zdejmowania i zakładania nakrętek na probówki. Jeden komponent ma zatem w aplikacji dwie funkcje. Stosowany jest również do etykietowania butelek lub centrowania kodów kreskowych na probówkach, aby można było je zeskanować.
Chwytak serii MGP800 – potężny i trwały
Chwytaki równoległe dwuszczękowe seria MGP800 osiągają do 40 % większą siłę chwytu niż w przypadku produktów standardowych. Optymalizacja masy i siły obniża koszty aplikacji, ponieważ wszystkie komponenty mają mniejsze wymiary. Do obsługi małych części, takich jak probówki, Zimmer Group oferuje to, co najlepsze w tym sektorze – pneumatyczne chwytaki serii MGP800. Są solidne, trwałe i wydajne. Najlżejszy „maluch” Zimmer Group, bo tak określa je firma, waży zaledwie 0,008 kg.
Chwytaki z tej serii mogą mieć do 50 % dłuższe szczęki chwytające niż w standardowych produktach. Maksymalne siły i momenty gwarantują elastyczne użytkowanie przy maksymalnej dynamice. Do podstawowych cech serii MGP800 należy bezawaryjna praca (10 mln cykli bez konserwacji), sprężynowe zamknięcie C, stopień ochrony IP40, czujnik pola magnetycznego i certyfikat dla czystych pomieszczeń.
Przykład praktycznego zastosowania
Standardowy chwytak pneumatyczny z serii MGP800 transportuje peny insulinowe w zakładzie produkcyjnym. Dzięki niewielkiej konstrukcji, możliwe było zmniejszenie odstępów do minimum i umieszczenie wielu chwytaków obok siebie. Wykorzystując standardowy chwytak, Zimmer mógł zaoferować klientowi indywidualne rozwiązanie.
Chwytak serii GEH6000IL – największa wydajność
Elektryczne chwytaki równoległe o podwójnych szczękach i dużym skoku z serii GEH6000IL są wyposażone w serwonapęd ze zintegrowanym sterownikiem. Technologia napędu bezszczotkowego gwarantuje indywidualne ustawienie siły oraz regulację położenia i prędkości. W automatyce laboratoryjnej praca odbywa się głównie przy użyciu tłukącego się szkła i tworzywa sztucznego, dlatego chwytaki mają również mechanizm samoblokujący, który zapobiega wypadnięciu butelki w przypadku awarii zasilania. Chwytaki tej serii można pozycjonować. Mają one zintegrowany czujnik i stopień ochrony IP54.
Przykład zastosowania w praktyce
Chwytak z serii GEH6000IL jest używany do transportu bardzo wrażliwych stojaków z chwiejnymi i delikatnymi probówkami w automatyce laboratoryjnej. Niestandardowy chwytak serii GEH6000IL sprawdza się szczególnie dobrze dzięki samoblokowaniu mechanicznemu, co zapobiega otwarciu i tym samym utracie stojaka w przypadku awarii zasilania.
ZIMMER GROUP Polska Sp. z o.o.
ul. Widok 5,
43-300 Bielsko-Biała
source: Automatyka 9/2023
Keywords
automatyka, przemysł farmaceutyczny, robotyka, robotyzacja, Zimmer