Roboty i architektura. Robotyzacja architektury?
Redakcja serwisu print
Roboty w architekturze odgrywają coraz większą rolę. Czy czeka nas robotyzacja architektury? Prestiżowy dla branży architektów portal archdaily.com przyjrzał się wykorzystaniu robotów w architekturze.
Architekci coraz wyraźniej zaczynają dostrzegać zalety płynące z robotyzacji i wykorzystania robotów na etapie tworzenia symulacji i modeli projektowanych przez nich budynków. Do niedawna to jakby nie było artystyczne środowisko nieco kpiąco podchodziło do wykorzystania robotów, kojarząc je co najwyżej z robotami przemysłowymi, stosowanymi do monotonnych powtarzalnych czynności. A nie tak twórczej i kreatywnej pracy jaką jest architektura. Ale w epoce dygitalizacji, automatyki i automatyzacji, architekci coraz przyjaźniejszym okiem spoglądają na roboty.
Robo Arch promuje roboty
Jak pisze portal wzrost zainteresowania robotyzacją i wykorzystaniem robotów w architekturze było widać zwłaszcza podczas ostatniej konferencji Robo Arch w Wiedniu. Konferencja stała się próbą budowy platformy pokazującej szerokie spektrum zastosowań dla robotów w architekturze.
Jeszcze bardziej wymiernym przykładem nowego trendu może być współpraca pomiędzy KUKA, potentatem w branży robotów, a firmą Grasshopper, która zaowocowała urządzeniem służącym do tworzenia projektów symulacyjnych. Co więcej urządzeniem nie wymagającym od architekta znajomości programowania i sterowników. Za to pozwalającym na tworzenie modeli 3D.
Dron w służbie architektury
Architekci eksperymentują nie tylko z robotami opartymi na bazie klasycznego ramienia prowadzonego przez sterownik. Choć ramiona robotów są obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą robotyki w dziedzinie architektury, architekci i projektanci zaczęli stosować inne, czasem bardziej wyrafinowane strategie zrobotyzowanego projektowania. Gramazio & Kohler, we współpracy z Raffaello D'Andrea pokazała "Flight Assembled Architecture". W tym przedsięwzięciu małe quad-boty posłużyły do zbudowania wysokiej na 6m i szerokiej na 3.5m wieży z 1500 bloków pianki polistyrenowej.
Inteligentne budynki i architektura
Ale roboty w architekturze pojawiają się nie tylko na etapie modelowania. Coraz częściej mówi się o ich zastosowaniu jako istotnych elementów inteligentnych budynków i ich wykorzystaniu dla automatyki budynkowej. ArchDaily przywołuje tutaj jeden z artykułów opublikowanych przez Stephen A. Gage i Will Thorne tratujący o potencjale robotów w tych obszarach. Autorzy widzą zastosowanie robotów jako elementów inteligentnej fasady budynkowej. Roboty miały by tutaj reagować na zmienne warunki, kontrolując np. zamykanie okien, ilość światła przedostającą się do budynków itp.
Przyszłość architektury w ramionach robotów?
Peter Testa i Devyn Weiser, partnerzy w pracowni Testa/Weiser zamierzają w swojej pracy szerzej korzystać z robotów i to nie tylko na etapie projektu, ale również jego wdrażania. Architekci wierzą, że przyszłość nowoczesnej architektury będzie się coraz ściślej wiązała z pracą i wykorzystaniem możliwości robotów.