Roboty pomagają ptakom
Redakcja serwisu print
Czy roboty pomogą przepiórkom? Często zastanawiamy się, jaka przyszłość nas czeka, i jak wielką rolę w niej odegrają komputery, elektronika i roboty. Właściwie już dziś nie potrafimy żyć bez telefonów, internetu i innych urządzeń. A to dopiero początek. Naukowcy z francuskiego University of Rennes postanowili sprawdzić, czy tak jak na ludzkość, automatyka będzie miała równie duży wpływ na świat zwierząt. Wyniki badania interakcji zwierzę - robot może zaskoczyć wielu.
Wspomnieni naukowcy odkryli, że młode pisklęta przepiórki, którymi "opiekowały" się autonomiczne roboty mobilne, poprawiły swoje zdolności przestrzenne w późniejszym życiu.
Pracownicy University of Rennes rozdzielili 24 pisklęta przepiórek jakpońskich na sześć grup po cztery sztuki. Po upływie 36 godzin od narodzin piskłat, naukowcy rozstawili trzy grupy w klatce z podgrzewanym robotem mobilnym, zaś pozostałe trzy grupy umieścili w klatce z takim samym ogrzewanym robotem, ale z nieaktywną funkcją poruszania się.
Wszystkie pisklęta przebywały z robotem jedynie godzinę dziennie przez kolejne dziesięć dni. Po upływie tego czasu naukowcy zaczęli wykonywać różne testy na ptakach. Po kolejnych trzech dniach postanowili umieścić pisklęta z powrotem przy robotach, dzięki czemu zauważyli, że zwierzęta które spędziły czas z robotami mobilnymi były bardziej aktywne. Dopiero gdy obie grupy ptaków zostały umieszczone w klatkach bez żadnych robotów, ta różnica w aktywności była znacznie mniejsza.
Naukowcy z University of Rennes wysnuli wnioski, że to właśnie ptaki, które spędziły więcej czasu z mobilnymi robotami, poprawiły zdolności przestrzenne i umiejętności poszukiwania. Niestety, okazało się również, że z czasem różnice te powoli się wyrównywały. Czy więcej czasu z robotami mobilnymi, mogłoby mieć jeszcze większy wpływ na ptaki? Zostanie to na pewno niedługo sprawdzone.
Źródło: asimo.pl