Optymalizacja zużycia energii
Monika Kłos print
Silniki elektryczne stosowane w zakładach produkcyjnych pochłaniają 70 proc. energii elektrycznej. Chcąc obniżyć koszty produkcji i utrzymania przedsiębiorstwa, warto wdrożyć rozwiązania gwarantujące oszczędności w obszarze zużycia mediów, w tym w obszarze zużycia energii elektrycznej. Często już kilkuprocentowe zmniejszenie zużycia energii przekłada się na duże oszczędności finansowe.
Mając na uwadze korzyści płynące z oszczędności energii, firma Nidec Leroy Somer oferuje energooszczędne rozwiązania, w tym wysokosprawne silniki i falowniki. Kluczową sprawą jest jednak zwiększanie świadomości, czyli edukacja klientów. Z tego względu w centrum szkoleniowym w Poznaniu firma Nidec Industrial Automation Poland organizuje szkolenia m.in. z efektywności energetycznej adresowane do klientów-użytkowników. Do współpracy przy organizacji szkolenia firma zaprosiła partnerów – ekspertów z zakresu techniki cieplnej, sprężonego powietrza i energii elektrycznej. To umożliwia pokazanie szerokiego kontekstu zagadnienia efektywności energetycznej.
Sprawna analiza dzięki Energy Saving Advisor
Osiągnięcie oszczędności energii musi być poprzedzone kilkoma kluczowymi działaniami, takimi jak pomiar parametrów pracy urządzenia i profilu obciążenia wpływających na pobór energii oraz analiza i interpretacja uzyskanych danych. Dzięki tym informacjom można określić czas zwrotu z inwestycji i skalę oszczędności. Jeśli chodzi o energię elektryczną, pomocnym narzędziem może okazać się Energy Saving Advisor – aplikacja stworzona przez Leroy Somer pozwalająca szybko i wygodnie oszacować oszczędność energii. Uczestnicy szkolenia poznają metody pomiaru efektywności energetycznej.
Wymierna oszczędność
Ciekawym, szczegółowo omawianym na szkoleniu zagadnieniem jest jakość energii, w tym zakłócenia występujące w sieci w postaci harmonicznych. Oddzielny blok stanowi specjalny pokaz – porównanie zużycia energii przez silniki o różnych sprawnościach (IE1, IE2 oraz synchroniczny). Na odpowiednio zaprojektowanej hamowni zadawany jest określony profil obciążenia, po czym podłączane są kolejno trzy różne silniki. Pomiar zużycia energii jest wyświetlany na panelu. Eksperyment pokazał różnicę rzędu 11 proc. poboru mocy między silnikiem IE1 a synchronicznym Dyneo. Kolejne szkolenie już wkrótce, serdecznie na nie zapraszamy.
NIDEC INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND
ul. Bałtycka 6, 61-014 Poznań
tel. 61 8743 713
www.nidec.com
source: Automatyka 11/2017
Keywords
energia, Nidec, optymalizacja zużycia energii, silnik, technika napędowa