Maksymalna wydajność procesów produkcyjnych
Materiał prasowy print
Innowacje i nowe technologie to dziś zdecydowanie najważniejsze punkty na liście każdego kreatywnego przedsiębiorcy, który dąży do zwiększenia wydajności produkcji swojego zakładu. Możliwości nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych dla branży maszynowej stale rosną i warto z nich korzystać, by nie zostać w tyle na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.
W jaki sposób, korzystając z najnowszych osiągnięć technologicznych, można zwiększyć wydajność procesu produkcyjnego w przemyśle? Jak zagwarantować maksymalną precyzję pracy w tak specjalistycznej, wymagającej najwyższej dokładności branży, jaką jest branża maszynowa? Możliwości współczesnych technologii są bardzo duże. Przed realizacją wdrożeń we własnej firmie należy jednak najpierw dokładnie zapoznać się z szerokim spektrum dostępnych rozwiązań i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Innowacje coraz bardziej w cenie
Precyzja wykonania, najwyższa jakość wytwarzanych produktów, a jednocześnie skrócony czas cyklu produkcyjnego, niezawodność systemu, eliminacja błędów, zmniejszanie kosztów produkcji, oszczędzanie energii i ograniczanie emisji zanieczyszczeń – to cechy, jakimi powinien charakteryzować się nowoczesny, konkurencyjny i wydajny zakład produkcyjny. Zintegrowane maszyny, wielofunkcyjne urządzenia, automatyzacja i robotyzacja procesu produkcyjnego oraz analiza danych są kluczowymi narzędziami w rozwoju dzisiejszego przemysłu. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, innowacyjne wdrożenia są bardzo opłacalne i nawet w przypadku drogich urządzeń stosunkowo szybko zwracają się koszty ich zakupu.
Rozwiązania na miarę potrzeb
Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań ma na celu osiągnięcie maksymalnej wydajności procesu produkcyjnego. Zapewniają ją jak najwyższa produktywność w możliwie najkrótszym czasie oraz wyeliminowanie czynników zakłócających płynność procesu. – Urządzeniem nastawionym na szybkość produkcji jest np. maszyna do cięcia laserowego Laser Genius, opracowana przez naszą firmę Prima Power. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów, takich jak włókna węglowe i syntetyczny granit, inżynierowie nadali jej wyjątkową dynamikę pracy. Dodatkowo zwiększyli wydajność dzięki zastosowaniu napędów liniowych – informuje Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power.
Aby wyeliminować przestoje w pracy i błędy wynikające z fragmentaryczności procesu produkcyjnego, inżynierowie opracowali również urządzenia umożliwiające całodobową produkcję. Przydatność urządzeń pracujących 24 godziny na dobę przejawia się przede wszystkim w wyższej jakości wytwarzanych wyrobów. W zakładach prowadzących system zmianowy produkty powstające podczas nocnej zmiany są narażone na niedoróbki. Często nie spełniają też norm jakościowych. Urządzenia działające całą dobę zapewniają spójność procesu produkcyjnego i pozwalają uniknąć błędów wynikających z podziału nadzorowania jednego procesu między kilka osób oraz takich czynników, jak np. zmęczenie. Niektóre z nich są również wyposażone w funkcję automatycznego załadunku i rozładunku. Przykładem wszechstronnej i wydajnej technologii w nowoczesnej produkcji jest laser Platino 2.0 Fiber + Compact Server, opracowany przez specjalistów Prima Power. – Na targach ITM w Poznaniu zaprezentowaliśmy oba rozwiązania i przedstawiliśmy ich zalety oraz wady w zakresie zwiększenia wydajności produkcji. Każdy klient, w zależności od prowadzonego rodzaju działalności, mógł z naszą pomocą dostosować linię produkcyjną do własnych potrzeb – mówi Roman Padewski.
Integracja, automatyzacja i robotyzacja
Produkcję przemysłową nieodwracalnie zmieniły także technologie 3D. Dokładność i precyzja w tworzeniu produktów, jakie wiążą się z ich stosowaniem, umożliwiają osiągnięcie efektów wcześniej niemożliwych. Maszyny 3D są niezastąpione w produkcji przede wszystkim tam, gdzie liczą się drobne detale i wymagana jest wyjątkowa staranność.
Z usprawnianiem procesu produkcyjnego związana jest zaawansowana integracja maszyn. Wiąże się ona z takimi korzyściami, jak oszczędność miejsca w zakładzie produkcyjnym i wyeliminowanie konieczności magazynowania półproduktów, a finalnie ograniczenie kosztów składowania i logistyki materiałowej. Półprodukty muszą być transportowane do magazynów, w których oczekują na ukończenie kolejnego etapu produkcji. Jeśli proces jest podzielony na więcej niż dwa etapy, przedsiębiorstwo musi ponieść kolejne, dodatkowe koszty, wynikające z konieczności przewożenia i przechowywania nieukończonego wyrobu. Integracja maszyn pozwala uniknąć tych przejściowych stadiów i wyeliminować zbędne etapy procesu produkcji, a tym samym ograniczyć koszty z nimi związane.
Kolejnym istotnym sposobem podnoszenia produktywności i skuteczności produkcji w przemyśle jest robotyzacja. Niestety, poziom robotyzacji w Polsce, na tle innych krajów, jest bardzo niski. Na 10 000 zatrudnionych osób przypada zaledwie 19 zaawansowanych robotów – to bardzo słaby wynik, z pewnością wpływający na konkurencyjność polskich firm na świecie. – Polskich przedsiębiorców najczęściej zniechęca do inwestowania w roboty ich wysoka cena. Tymczasem inwestycja w robotyzację zwraca się nawet w ciągu dwóch lat, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku – podkreśla dyrektor zarządzający Prima Power.
Człowiek niezastąpiony
Postępująca robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych w zakładach przemysłowych oraz wprowadzanie nowoczesnych maszyn, usprawniających lub zastępujących pracę wykonywaną dotąd przez człowieka, budzą zazwyczaj jedną poważną wątpliwość: czy ten rozwój, zwiększający wydajność produkcji, a co za tym idzie – zyski dla przedsiębiorstwa, nie przyczyni się do masowych zwolnień pracowników, których obowiązki będzie wykonywała maszyna?
Przedstawiciele przemysłu uspokajają, że istnieje wiele stanowisk, na których człowiek jest i będzie niezastąpiony. Wprowadzenie maszyn umożliwi przeniesienie pracowników z jednego obszaru produkcji do innego, w którym najlepsze efekty gwarantuje praca człowieka. Zapewni to przedsiębiorstwu kolejne zyski oraz maksymalne wykorzystanie potencjału jego pracowników i nowoczesnych technologii. Co więcej, dzisiaj, gdy automatyzacja procesów produkcyjnych na całym świecie szybko postępuje, jedynym sposobem utrzymania miejsc pracy w polskich zakładach jest dotrzymanie kroku konkurencji. W przeciwnym razie przeniosą się one tam, gdzie wydajność pracy jest wyższa, a koszty produkcji mniejsze.
Wiele czynników sukcesu
Omawiając rozwój przemysłu, nie sposób pominąć roli, jaką odgrywa w nim Internet. W dobie Internetu Rzeczy oraz wykorzystywania ogromnych zasobów danych Big Data, staje się on kluczowym narzędziem rozwoju każdej branży. W przemyśle maszynowym nieocenioną korzyścią jest możliwość analizy danych. Zbieranie i interpretowanie przez komputery ogromnych ilości danych pochodzących z różnych systemów umożliwia efektywne zarządzanie wszystkimi elementami procesu produkcyjnego. Stwarza również możliwość podejmowania decyzji opartych na rzetelnych, wiarygodnych danych. Dokładne kontrolowanie procesu produkcyjnego pozwala dodatkowo wychwytywać i natychmiast naprawiać występujące usterki i błędy.
Coraz ważniejszą rolę w każdej gałęzi przemysłu odgrywają troska o środowisko naturalne i proekologiczne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystne dla środowiska wdrożenia nie tylko świadczą o prowadzeniu przez firmę polityki odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, lecz mogą również istotnie przyczynić się do zwiększenia produktywności i wydajności pracy. Nowoczesne maszyny produkcyjne charakteryzują się wysokim stopniem energooszczędności, co umożliwia dłuższe lub bardziej efektywne ich działanie przy mniejszym zużyciu energii, a więc ma przełożenie na niższe koszty produkcji.
Zwiększanie wydajności w przemyśle jest dziś uzależnione przede wszystkim od wdrażania nowych technologii i postępu w zakresie jej automatyzacji. Konkurencyjność na rozwijającym się rynku może zapewnić tylko innowacyjne i otwarte na nowości podejście do zarządzania przedsiębiorstwem. Możliwości, jakie stwarzają osiągnięcia współczesnej inżynierii, pozwalają precyzyjnie dostosować nawet zaawansowane maszyny do potrzeb każdej branży.
PRIMA POWER CENTRAL EUROPE Sp. z o.o.
ul. Holenderska 6, 05-152 Czosnów
tel. 22 201 13 46, 22 201 13 47
fax 22 201 13 44
e-mail: pl.info@primapower.com
www.primapower.com.pl
source: Automatyka 10/2016