Technologie laserowe do obróbki blach
Materiał prasowy print
Obecnie, gdy mamy do czynienia z szybkim postępem w zakresie automatyzacji, robotyzacji i Big Data, oczywiste jest, że weszliśmy w nową erę przemysłową. Coraz więcej przedsiębiorców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i podnosi jakość usług, wprowadzając do procesów produkcyjnych w swoich zakładach nowe technologie. Do tych najbardziej innowacyjnych można zaliczyć technologie laserowe, które zapewniają nie tylko precyzyjny, ale przede wszystkim szybki proces wycinania, spawania czy obróbki.
Wśród wielu innowacyjnych technologii szczególnie szybko ewoluują laserowe – tu możliwości wzrastają z dnia na dzień. Wykorzystywane są one najczęściej do obróbki różnego rodzaju materiałów. Do najbardziej znanych technologii tego typu możemy zaliczyć lasery 2D do cięcia blach płaskich, które jednak – mimo funkcjonalności i wysokiej wydajności – nie są w stanie nadążyć za rosnącymi potrzebami współczesnego przemysłu. W najbardziej skomplikowanych i wymagających projektach zastosowanie znajdują systemy laserowe 3D. Umożliwiają one obróbkę detali przestrzennych, a dodatkowo zastępują szereg tradycyjnych technologii. Oprócz innowacyjnych maszyn, wykorzystujących wiązki lasera, producenci wprowadzają wciąż nowe rozwiązania, zapewniające dostarczenie gotowego produktu w jak najkrótszym czasie.
Cięcie wiązką lasera
Pierwsze urządzenie emitujące koherentną i monochromatyczną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, które w swoim dziele „Lasery” opisał Albert Einstein, opracował w 1960 r. T. H. Maiman, tworząc pierwszy na świecie laser rubinowy. Dało to początek wszystkim obecnym laserom. O cięciu laserowym można powiedzieć, że jest to metoda termicznego dzielenia materiału, które może nastąpić w wyniku wypalania, sublimacji bądź topnienia. Niewątpliwą zaletą cięcia laserowego jest uzyskanie gotowego produktu, który bez stosowania dodatkowych procesów technologicznych nadaje się do dalszej obróbki. Warunkiem uzyskania dobrej jakości cięcia, a jednocześnie wysokiego poziomu utrzymania wymiarów ciętych detali, jest dokładność prowadzenia strumienia tnącego, a także wykorzystanie do tego celu najwyższej jakości wycinarek laserowych. Efektem jest duża odporność na drgania i doskonała powtarzalność. – Osiągnięcie takiego efektu zapewnia jedna z naszych najnowszych maszyn – wycinarka laserowa z rezonatorem fiber. Laser Genius upraszcza pracę i pomaga zwiększyć rentowność produkcji. To idealne narzędzie, umożliwiające osiągnięcie maksymalnej produktywności cięcia blach cienkich i o średniej grubości. Funkcje maszyny i jej właściwości można obejrzećć na filmach instruktażowych na naszym kanale na You Tubie – Prima Power Poland. Co istotne, zakres materiałów, które może obrabiać maszyna jest szeroki: stal, stal nierdzewna, aluminium, miedź czy mosiądz – mówi Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power
Central Europe.
Oczywiście cięcia wiązką lasera nie można zaliczyć do najnowszych osiągnięć techniki, jednak nie mogło go tu zabraknąć w kontekście innowacyjnych przykładów technologii laserowych, bez których wiele procesów produkcyjnych nie miałoby miejsca. Istotne jest, że obrabiane laserem mogą być nie tylko metale, ale i aluminium, tworzywa sztuczne, drewno czy ceramika.
Własne źródła laserowe
Nowością, która dopiero wkracza na rynek, jest opracowywanie własnego źródła lasera. Prekursorem takiego rozwiązania jest firma Prima Power – pierwszy na świecie producent maszyn laserowych, który opracował własne źródło lasera w technologii światłowodowej. Źródło lasera CF3000 (3 kW), uzyskane dzięki intensywnym działaniom rozwojowym w ostatnich kilku latach, zostało pomyślnie zainstalowane u wybranych klientów firmy. Do tej pory jedynym dostawcą źródeł lasera dla Grupy Prima Industrie była amerykańska firma IPG Photonics, z którą Prima Power nadal utrzymuje bliskie relacje. Opracowany produkt stanowi alternatywę w przypadku tak ważnego dla firmy strategicznego podzespołu, jakim jest światłowodowe źródło lasera – obecnie najlepsza technologia dla pewnych zastosowań. Szacuje się, że stworzenie własnego źródła lasera przyczyni się do jeszcze bardziej efektywnych działań posprzedażowych. – Dzięki opracowaniu lasera światłowodowego osiągnęliśmy znakomite wyniki dla Grupy. Pozwoli nam to oferować klientom optymalne rozwiązanie, a Grupa stanie się tym samym wyłącznym dostawcą dla użytkownika końcowego – mówi Gianfranco Carbonato, prezes Grupy Prima Industrie.
Inteligentne oprogramowania
Aby innowacyjne technologie laserowe były dobrze wykorzystywane, muszą mieć odpowiednie źródło zarządzania, którym jest oprogramowanie zainstalowane w maszynach laserowych. Dzisiejsze softwary są niezwykle intuicyjne i z niewielką pomocą operatora są w stanie samodzielnie dostosować parametry cięcia danego detalu, w zależności od rodzaju materiału. Przykładem takiego oprogramowania jest Tulus MUPS – Osobisty Asystent Użytkownika Maszyny (Machine User Personal Assistant), który umożliwia operatorowi zdalne zapoznanie się ze statusem maszyny w zakresie czynności wykonywanych ręcznie, np. zmiany narzędzia i przygotowania materiału. NC Express jest natomiast zintegrowanym i zautomatyzowanym narzędziem do zarządzania urządzeniami Prima Power w najefektywniejszy sposób. NC Express może być używany do importowania rysunków, rozkładania modeli 3D czy codziennego przetwarzania danych ERP. Jego zaletami są synchronizacja informacji o narzędziach i danych laserowych z Tulus, funkcja „uczenia” przyporządkowania narzędzi do geometrii detalu (np. knockout, wykrawanie i formowanie), a także maksymalny dodatni wpływ na elastyczność i efektywność produkcji.
Zwiększanie wydajności produkcji jest dziś uzależnione od wielu czynników, m.in. postępu w zakresie automatyzacji czy komputeryzacji. Jednak niezwykle ważną rolę przypisuje się nowym, inteligentnym technologiom, które są wdrażane w zakładach produkcyjnych. To właśnie konkurencyjność na rozwijającym się rynku może zapewnić innowacyjne i otwarte na nowości podejście do zarządzania przedsiębiorstwem. Takie działania nie tylko przynoszą korzyści ekonomiczne, ale też poprawiają pozycję rynkową firmy.
Więcej informacji na stronie: http://www.laserfiber.tech. Film instruktażowy przedstawiający funkcje i właściwości maszyny Laser Genius jest dostępny pod tym adresem i film przedstawiający jej interfejs i obsługę.
PRIMA POWER CENTRAL EUROPE Sp. z o.o.
ul. Holenderska 6, 05-152 Czosnów
tel. 22 201 13 46, 201 13 47
fax 22 2011344
e-mail: pl.info@primapower.com
www.primapower.com
source: Automatyka 3/2017