Honeywell zwiększa obecność w Polsce – otwiera nowoczesną fabrykę w Chorzowie
Honeywell ogłosił plan otwarcia supernowoczesnej fabryki o powierzchni 27 tys. metrów kwadratowych w Chorzowie. Będą w niej produkowane innowacyjne systemy służące automatyzacji magazynów, wykorzystywane przez firmy z branży logistycznej dla poprawy precyzji, efektywności i zdolności przeładunkowej paczek w centrach dystrybucji i magazynach.
W nowym zakładzie, którego otwarcie jest planowane na kwiecień 2021 roku, zatrudnienie znajdzie w tym roku 100 osób. Będzie to drugi, duży obiekt Honeywell na Śląsku otwarty na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W 2019 roku w Katowicach utworzono Centrum Obsługi Klienta Honeywell na Europę, które obecnie zatrudnia 300 ekspertów w zakresie obsługi klienta oraz wsparcia technicznego i administracyjnego.
– Bogata tradycja przemysłowa oraz dostęp do wysokiej klasy specjalistów w zakresie produkcji sprawiają, że Chorzów jest idealnym miejscem dla naszej nowej fabryki. Zakład będzie produkował jedne z naszych najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych urządzeń do automatyzacji logistyki. Będzie ściśle współpracował z naszym biurem w Katowicach, które zapewni wsparcie techniczne i funkcjonalne – powiedział Szymon Pudlik, dyrektor katowickiego biura Honeywell.
Inwestycja w Chorzowie to kolejny element rozwoju działalności Honeywell w obszarze automatyzacji magazynów poza Ameryką Północną. Zakład umożliwi rozbudowę lokalnego łańcucha produkcji i dostaw firmy, dzięki czemu klienci Honeywell z branży logistycznej w Europie i Ameryce Północnej będą mogli szybciej rozwijać swoją działalność biznesową na terenie Europy.
Ronald Binkowski, prezes Honeywell na Europę Środkową i Wschodnią będzie wspierał ten rozwój, zarządzając również segmentem automatyzacji magazynów Honeywell na kontynencie. – Bum w branży e-commerce pozwala firmom logistycznym skorzystać na dynamicznym rozwoju rynku europejskiego, który charakteryzuje potrzeba szybkich i precyzyjnych dostaw. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, dostawcy chcący rozwijać swoją działalność w Europie, sięgają po nowoczesne technologie, takie jak rozwiązania w zakresie automatyzacji, aby poprawić szybkość i precyzyjność swoich centrów dystrybucji oraz wzmocnić konkurencyjność na tym dynamicznym rynku – stwierdził Binkofski.
– Nasza chorzowska fabryka to jasny sygnał, że jesteśmy w stanie szybko wspierać naszych europejskich klientów w osiąganiu ich celów rozwojowych. Zakład daje nam też potencjał do dostosowania się do potrzeb rynku wraz ze wzrostem popytu. Jako firma obecna już na Śląsku, cieszymy się, że tworzymy jeszcze więcej miejsc pracy w regionie wraz z ekspansją naszego biznesu w Europie Środkowej i Wschodniej – podkreślił Binkofski.
Chorzowska fabryka Honeywell będzie produkowała szereg urządzeń do automatyzacji magazynów i centrów dystrybucji firm logistycznych, w tym taśmociągi, systemy sortowania, paletyzatory i roboty, zautomatyzowane systemy magazynowania i wyszukiwania, a także systemy podnoszenia kierowane dźwiękiem lub światłem.
W swojej nowej fabryce Honeywell zatrudni pracowników o zróżnicowanych profilach, w tym specjalistów w zakresie łańcucha produkcyjnego, operacji, zarządzania materiałami, łańcucha dostaw, a także menedżerów produkcji i inżynierów oraz kontrolerów jakości i pracowników magazynu.
Warto wspomnieć, że chorzowski zakład zostanie wyposażony w najnowsze rozwiązania Honeywell służące zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu pracownikom – technologię Honeywell Healthy Buildings. Składa się na nią kompleksowy zbiór systemów bezpieczeństwa, zarządzania jakością powietrza, a także technologie umożliwiające zarządzanie nakładami pracy oraz zasadami bezpieczeństwa, między innymi system rozpoznający czy pracownicy mają zasłonięte twarze, a także system kontrolujący temperaturę.
Honeywell jest obecny w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej od początku lat dziewięćdziesiątych. Obecnie zatrudnia w regionie ponad 8 tysięcy pracowników. Honeywell wspiera klientów z różnych gałęzi przemysłu i dostarcza rozwiązania, będące połączeniem urządzeń, softwaru oraz usług, które poprawiają wyniki i efektywność procesów. W Polsce są to:
- systemy sterowania budynkami inteligentnymi oraz systemy kontroli środowiska, systemy bezpieczeństwa oraz przeciwpożarowe dla budynków komercyjnych i mieszkaniowych w całym kraju;
- zaawansowane technologie przeznaczone dla platform wojskowych wykorzystywanych przez Polskie Siły Zbrojne, w tym silniki do szkoleniowych samolotów odrzutowych M-346 oraz technologie przeznaczone do systemów obrony produkowanych przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne (WZE);
- systemy mechaniczne i kabinowe, zainstalowane w najnowszych modelach samolotów Boeing i Embraer należących do Polskich Linii Lotniczych LOT;
- innowacyjne technologie petrochemiczne i technologie przetwarzania dla największych w Polsce zakładów chemicznych – Grupy Azoty;
- systemy bezpieczeństwo pracowników dla kilkunastu dużych polskich zakładów produkcyjnych z branży paliwowej, przemysłu chemicznego i motoryzacyjnego.
source: Honeywell