Schneider Electric udowadnia, że oprogramowanie, automatyzacja i elektryfikacja są kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności przemysłu
Materiał prasowy (Schneider Electric) print
Schneider Electric na targach Hannover Messe pokazał, w jaki sposób automatyzacja oparta na oprogramowaniu napędza rozwój przemysłu.
Schneider Electric zaprezentował najnowsze innowacje swojego portfolio, w tym oprogramowanie przemysłowe, sztuczną inteligencję i technologię Digital Twin. Rozwiązania zostały zademonstrowane w ramach cyfrowego i zrównoważonego kampusu nauk przyrodniczych. W ten sposób Schneider Electric pokazał swoją specjalistyczną wiedzę na temat wszystkich elementów łańcucha wartości przemysłowej.
– Biorąc pod uwagę, że przemysł odpowiedzialny jest za około 45% globalnej emisji gazów cieplarnianych, oczywiste jest, że musimy podjąć działania w celu jej ograniczenia i wspierać jak najszybszą dekarbonizację tego sektora. Pytanie brzmi, jak to osiągnąć, jednocześnie zwiększając produktywność – powiedziała Barbara Frei, wiceprezeska ds. automatyki przemysłowej w Schneider Electric. – Automatyzacja, która jest sercem przemysłowej technologii operacyjnej, optymalizuje procesy produkcyjne i jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym udaną transformację cyfrową. Zwiększa produktywność i wydajność oraz pomaga maksymalnie wykorzystać energię i surowce.
Zwiększenie produktywności i efektywności dzięki automatyzacji opartej na oprogramowaniu
Hannover Messe, najważniejsze targi technologiczno-przemysłowe na świecie, odbyły się w Hanowerze w Niemczech w dniach 22 - 26 kwietnia. Podczas wydarzenia firma Schneider Electric zaprezentowała swoją wizję automatyki.
Po wprowadzeniu na rynek EcoStruxure Automation Expert w 2020 roku, Schneider Electric kontynuuje rozwijanie pionierskiego i otwartego podejścia do automatyki opartej na oprogramowaniu, tworząc jednolite, skalowalne środowisko dla procesów ciągłych, hybrydowych lub dyskretnych.
W odpowiedzi na wyzwania przemysłowe i skupiając się na potrzebach klientów dotyczących elastyczności i innowacyjności oferowanych rozwiązań, Schneider Electric dąży do obniżenia całkowitych kosztów posiadania (TCO), upraszczania procesów i operacji oraz umożliwiania przemysłowi działania na wyższym poziomie efektywności i odporności.
– Wiele obecnie funkcjonujących systemów automatyki zostało zaprojektowanych i zainstalowanych kilka dekad temu, kiedy to bazowano na sprzęcie od jednego dostawcy, zaprojektowanym przed erą ogromnej mocy obliczeniowej, którą dysponujemy obecnie. Dzięki systemowi automatyki przemysłowej opartej na oprogramowaniu i naszemu otwartemu podejściu, upraszczamy istniejącą złożoność i umożliwiamy aktualizację lub dostosowanie systemu od wybranego przez klienta dostawcy do jego potrzeb, w momencie, w którym najbardziej tego potrzebuje – dodaje Barbara Frei.
Innowacje przemysłowe zaprezentowane przez Schneider Electric:
- CONNECT: platforma analityki przemysłowej od AVEVA, neutralna technologicznie, zapewniająca pełną widoczność i integrację danych inżynieryjnych i operacyjnych w całym łańcuchu wartości. Buduje ekosystem obejmujący pracowników, partnerów i klientów. CONNECT jest wzbogacony o sztuczną inteligencję i oparty na inteligentnym cyfrowym bliźniaku, dzięki czemu umożliwia firmom zwiększenie efektywności i promowanie zrównoważonego rozwoju przy współpracy Schneider Electric z AVEVA, Etap, RIB oraz innymi zewnętrznymi dostawcami oprogramowania.
- EcoStruxure Plant Apps: aplikacja z rodziny EcoStruxure Plant Predictive Energy działająca w ramach CONNECT Data Services, to najnowsze rozwiązanie z zakresu przemysłowego Internetu Rzeczy. Narzędzie monitoruje anomalie w zużyciu energii na wielu obiektach, co umożliwia lepsze podejmowanie decyzji i znaczące oszczędności energii.
- EcoStruxure Edge Apps: otwarty, skalowalny i gotowy do użycia ekosystem wykorzystujący obliczenia na brzegu sieci i technologię AI. Zapewnia przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, przekształcając je w praktyczne wizualizacje na poziomie maszyn, linii produkcyjnych lub hali produkcyjnej. Pierwsze aplikacje zostały właśnie wprowadzone na rynek i miały swoją premierę na Hannover Messe. Są to EcoStruxure Edge Apps Manager, Condition-Based Maintenance i Autonomous Yield Optimization.
- Lexium SCARA Robot: nowy, ultrakompaktowy, szybki robot przemysłowy o wysokiej dokładności pozycjonowania, zwiększający produktywność i efektywność w procesach produkcyjnych i montażowych. Bezproblemowo integruje się z połączonymi systemami sterowania maszyn, umożliwiając centralne sterowanie wieloma robotami, co sprzyja synchronizacji i zapewnia łatwy przepływ danych. Jest to odpowiedź na potrzeby inteligentniejszej, bardziej elastycznej i zrównoważonej produkcji.
- Copilot aplikacji automatyki: wykorzystując moc sztucznej inteligencji nowej generacji do zwiększenia produktywności inżynieryjnej, aplikacja oferuje zaawansowane wsparcie dla inżyniera sterowania w zakresie generowania aplikacji, w tym struktury aplikacji, tworzenia zasobów z powiązanych bibliotek oraz generowania kodu/dokumentacji/przypadków testowych.
Schneider Electric w szerszym ekosystemie przemysłu: innowacje współtworzone
- Copilot aplikacji automatyki do generowania kodu PLC: zaprojektowany, aby pomóc inżynierom szybko tworzyć wysokiej jakości, przetestowany i zweryfikowany kod dla programowalnych sterowników logicznych (PLC). To rozwiązanie do generowania kodu łączy głęboką wiedzę przemysłową Schneider Electric z najnowocześniejszą technologią generatywnej sztucznej inteligencji firmy Microsoft. Narzędzie zmienia status quo, automatyzując powtarzalne zadania i dostarczając inteligentne sugestie kodu, co skraca czas programowania.
- Inicjatywa MARGO pod egidą Linux Foundation: Schneider Electric i AVEVA umacniają swoje założycielskie członkostwo w MARGO. Ta nowa inicjatywa o otwartym standardzie, definiująca mechanizmy interoperacyjnej orkiestracji w skali aplikacji i urządzeń brzegowych, która ma na celu przyspieszenie transformacji cyfrowej i pomoc przy zwiększonym wzroście organizacji wszelkich rozmiarów. Prowadzona przez Joint Development Foundation, jako część Linux Foundation, inicjatywa ta jest zgodna z podejściem Open Automation Schneider Electric.
- Data4industry-X: wiarygodne dane są fundamentalne dla wspierania współpracy i tworzenia nowych modeli przemysłowych, które przyspieszają transformację. Schneider Electric jest częścią projektów: Data4Industry-X, projekt Gaia-X oraz częścią inicjatywy Manufacturing-X, wspieranej przez francuski krajowy plan inwestycyjny Francja 2030 i plan odbudowy gospodarczej NextGenerationEU. Data4Industry-X opiera się na technologicznym i przemysłowym know-how, wspierając cyfrową transformację przemysłu i kapitalizując dane przemysłowe.
source: Schneider Electrics
Keywords
automatyka, automatyzacja, elektryfikacja, Schneider Electric