Funkcjonalna sygnalizacja. Przegląd kolumn sygnalizacyjnych
dr inż. Marcin Bieńkowski drukuj
Z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy i sterowania produkcją kolumny sygnalizacyjne są nieodzownym elementem nowoczesnych maszyn i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Pozwalają one szybko ocenić stan przebiegu procesu produkcyjnego w danym gnieździe, maszynie lub na linii, a w sytuacji awaryjnej służą za wizualne i akustyczne urządzenia ostrzegawcze.
Sygnalizacja świetlna stosowana w systemach sygnalizacji stanu pracy maszyn czy stanu linii produkcyjnych służy przede wszystkim do zrozumiałego i od razu widocznego komunikowania obsłudze stanów roboczych maszyn i urządzeń lub prostych instrukcji działań związanych z ich pracą. Dodatkową jej funkcją jest awaryjne ostrzeganie o nieprawidłowym funkcjonowaniu urządzenia lub o grożącym pracownikom niebezpieczeństwie.
Wymagania dyrektywy
Kolumna sygnalizacyjna musi być zastosowana w konstrukcji maszyn i zautomatyzowanych linii produkcyjnych ze względu na określoną przepisami konieczność sygnalizowania zagrożeń. Obowiązek ten wynika z dyrektywy maszynowej 2006/42/WE opublikowanej 9 czerwca 2006 r. i obowiązującej od 29 grudnia 2009 r. na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn Dz.U. Nr 199, poz. 1228.
W myśl zawartych w dyrektywie maszynowej przepisów (pkt 1.7.1.2. Urządzenia ostrzegawcze), „w przypadku, gdy zdrowie i bezpieczeństwo osób może być zagrożone przez defekt w działaniu maszyny pozostawionej bez nadzoru, maszyna musi być wyposażona w odpowiednią dźwiękową lub optyczną sygnalizację ostrzegawczą. W przypadku gdy maszyna jest wyposażona w urządzenia ostrzegawcze, sygnały tych urządzeń muszą być jednoznaczne i łatwo dostrzegalne. Operator musi mieć zawsze możliwość sprawdzenia działania urządzeń ostrzegawczych. Wymagania wspólnotowych dyrektyw szczególnych dotyczące barw i sygnałów bezpieczeństwa muszą być przestrzegane”.
Systemy dźwiękowe i wizualne
System ostrzegania i informowania, zarówno sygnałami dźwiękowymi, jak i wizualizacyjnymi, został szczegółowo opisany w szeregu polskich norm oraz w załączniku nr 1 „Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa” do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. Polskie normy opisujące sposoby znakowania maszyn i urządzeń to odpowiednio:
- PN-EN 981+A1:2010 Bezpieczeństwo maszyn. System dźwiękowych i wizualnych sygnałów niebezpieczeństwa oraz sygnałów informacyjnych,
- PN-EN 842+A1:2010 Bezpieczeństwo maszyn. Wizualne sygnały niebezpieczeństwa. Ogólne wymagania, projektowanie i badanie,
- PN-EN 61310-1:2009 Bezpieczeństwo maszyn. Wskazywanie, oznaczanie i sterowanie. Część 1: Wymagania dotyczące sygnałów wizualnych, akustycznych i dotykowych.
Oczywiste jest to, że stosowane w kolumnach sygnalizacyjnych, wykorzystywanych w systemach komunikowania obsłudze stanów roboczych maszyn i systemów automatyki, wszystkie sygnały dźwiękowe i wizualne powinny być zgodne z wymienionymi wcześniej polskimi normami. Na ten fakt należy zwrócić uwagę, kupując kolumny sygnalizacyjne bezpośrednio od zagranicznych producentów i dystrybutorów – zwłaszcza podczas dokonywania zakupów od firm azjatyckich.
Od większości kolumn sygnalizacyjnych stosowanych w obsłudze maszyn i linii produkcyjnych wymaga się obsługi przynajmniej dwóch barw: czerwonej i zielonej. Sygnał alarmowy może być realizowany wówczas przez inne urządzenie, niekoniecznie przez kolumnę sygnalizacyjną, choć wiele modeli kolumn jest wyposażonych w odpowiednie głośniki ostrzegawcze. W praktyce najczęściej wykorzystuje się jednak kolumny trójbarwne ze światłem żółtym, umieszczonym pomiędzy barwą czerwoną i zieloną. Dodatkowe kolory stosowane są rzadziej, głównie w systemach produkcyjnych o większym stopniu skomplikowania.
– Największym zainteresowaniem naszych klientów cieszą się standardowe, wyposażone w diody LED, kolumny świetlne przystosowane do napięcia 24 V DC. Najpopularniejsze są trójkolorowe wersje z sygnalizatorem dźwiękowym. Klienci zwracają uwagę głównie na cenę, jakość i dostępność produktów. Staramy się, by podstawowe modele były zawsze dostępne bezpośrednio z naszego magazynu – stwierdza Anna Podulka z działu Automatyka w firmie Eltron.
Warto dodać, że w praktyce czasami stosuje się kolumny o innych barwach niż wymienione w tabeli 1, ale służą one wówczas wyłącznie do celów informacyjnych, zgodnie z wewnętrznymi normami przedsiębiorstwa lub producenta urządzenia czy maszyny. Kolumna sygnalizacyjna nie musi też obowiązkowo zawierać lampy czerwonej, pod warunkiem, że sygnał ostrzegawczy realizowany jest przez inny zespół powiadamiania o awariach i niebezpieczeństwach – np. oddzielny pojedynczy sygnalizator. Barwa zielona może być też w niektórych sytuacjach celowo pominięta, a kolumna wskazuje wówczas jedynie sytuacje wymagające interwencji obsługi – np. barwy czerwoną, żółtą i niebieską.
– Klienci najczęściej pytają nas o klasyczne kolumny sygnalizacyjne jedno- lub wielobarwne, lampy sygnalizacyjne statyczne lub obrotowe oraz sygnalizatory dźwiękowe jedno- i wielotonowe. Największą popularnością cieszą się klasyczne kolumny sygnalizacyjne wielobarwne. Jeśli chodzi o funkcjonalności, to w kwestii parametrów mechanicznych klienci szczególną uwagę zwracają na sposób montażu i stopień ochrony – niejednokrotnie te elementy montowane są na zewnątrz, zaś w przypadku parametrów elektrycznych – napięcie zasilania i rodzaj elementów świetlnych, jak LED lub klasyczne źródła żarowe – mówi Marcin Nowicki, menadżer rynku aparatury w firmie TIM.
Budowa kolumny
Większość dostępnych na rynku niedrogich kolumn sygnalizacyjnych to stosunkowo proste urządzenia, pozwalające uzyskać światło ciągłe dla poszczególnych modułów barwnych, światło migające (impulsowe) z możliwością wyboru (w zależności od modelu i producenta) kilku częstotliwości błysku oraz prostą sygnalizację dźwiękową. Typowy instalowany w kolumnach moduł dźwiękowy pozwala na uzyskanie dwóch lub trzech trybów pracy odpowiadających sygnałom alarmowym, sygnałom ostrzeżenia i normalnej pracy. Często możliwa jest też regulacja natężenia dźwięku.
Źródłem światła w kolumnach sygnalizacyjnych są tradycyjne żarówki lub – coraz częściej – energooszczędne diody LED. W przypadku kolumn sygnalizacyjnych wykorzystujących diody LED, możliwe jest, o ile producent dopuścił taką opcję, zastosowanie dodatkowych sygnałów świetlnych. Najczęściej są to: efekt światła obrotowego, czyli tzw. „koguta”, modulacja jasności, światło stroboskopowe (zwykle stosowane wyłącznie dla koloru czerwonego) i nieregularna częstotliwość błysków. Ten ostatni efekt może być też dostępny w kolumnach z tradycyjnymi żarówkami. Kolumny sygnalizacyjne zasilane są najczęściej napięciem 12 lub
24 V DC/AC, choć spotyka się również urządzenia dostosowane do zasilania napięciem sieciowym 230 V AC.
– Najczęściej sprzedawanymi kolumnami są systemy LED-owe. Głównymi atutami, które decydują o ich wyborze jest łatwość rozbudowy o nowe elementy, niski pobór mocy oraz dobry stosunek jakości do ceny. Dodatkowo elementy LED cechują się dłuższą żywotnością w stosunku do tradycyjnych żarówek. Dzięki wykorzystaniu tej technologii wystarczy zastosować standardowe źródła zasilania, co znacznie upraszcza ich montaż. Wysoki stopień ochrony – IP65 i wyższy – sprawia, że są one odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz na trudne warunki przemysłowe – zauważa Marek Galowitz, młodszy menedżer Kategorii Komponenty, Automatyka, Pneumatyka w firmie Conrad Electronic Polska.
Przyglądając się budowie mechanicznej można zauważyć, że dostępne na rynku kolumny sygnalizacyjne produkowane są niemal w całości z tworzywa sztucznego, odpornego na zewnętrzne uderzenia. Producenci stosują tutaj przede wszystkim ABS oraz tworzywa poliwęglanowe, z których wykonuje się klosze. Obudowa kolumny pozwala na jej bezpośredni montaż na maszynie lub stosuje się konstrukcje ze słupkiem, dzięki czemu można ją umieścić ponad maszyną czy linią i w ten sposób będzie bardziej widoczna z większej odległości. Produkowane są też kolumny przystosowane do montażu bocznego na ścianie lub w profilu oraz słupkowe, również dostosowane do montażu bocznego (wykorzystuje się wówczas specjalne kątowniki).
– W naszej ofercie mamy zarówno modułowe kolumny sygnalizacyjne, jak i również rozwiązania kompaktowe – prefabrykowane wersje przygotowane przez producenta. Rozwiązania kompaktowe są wykorzystywane w aplikacjach, w których projektanci oraz użytkownicy maszyn z góry zakładają, że nie będzie konieczności dołożenia kolejnych modułów świetlnych czy też akustycznych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku modułowych kolumn sygnalizacyjnych. Tutaj klienci w momencie modernizacji maszyn mają dużą dowolność wyboru kolejnych modułów świetlnych oraz akustycznych. Co prawda rozwiązania kompaktowe są tańsze ze względu na swoją ograniczoną funkcjonalność, jednak zauważyć można trend związany z tym, że to nie cena jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze rozwiązania. Klienci coraz częściej zainteresowani są dostępnością produktów – stwierdza Michał Wamil, kierownik działu handlowego w firmie INS-TOM.
Jeśli chodzi o funkcjonalność obudowy, w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje kolumn – z segmentami świetlnymi łączonymi na stałe oraz modułowe, pozwalające użytkownikowi w dowolny sposób zestawić barwy świateł, a w razie potrzeby dodać kolejne elementy o wymaganym kolorze. Co ważne, budowa modułowa kolumny pozwala na jej łatwy i szybki montaż oraz demontaż poszczególnych części kolumny. Dzięki temu w prosty sposób użytkownik może w dowolnej chwili skonfigurować własną kolumnę.
– Najpopularniejsze są kolumny o średnicach 30 mm, 50 mm i 70 mm. Klienci przede wszystkim zwracają uwagę na liczbę kolorów elementów świetlnych, możliwość montażu w różnych pozycjach oraz możliwość instalacji na zewnątrz. Najważniejszym kryterium w większości przypadków jest jednak cena – uzupełnia Kazimierz Gołębiowski Technical Support Engineer w firmie Murrelektronik.
W nowoczesnych konstrukcjach kolumn stosuje się różnego rodzaju mocowania bagnetowe, które przyspieszają montaż elementów sygnałowych. Dodawanie lub odejmowanie elementów odbywa się przez zwykłe odkręcenie segmentu obudowy. Typowe kolumny pozwalają na montaż 4–5 elementów sygnałowych. Dostępne są jednak konstrukcje umożliwiające stworzenie modułowej kolumny nawet z 10 elementów.
– Oczywiście cena często gra główną rolę, jednak wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że wygląd oraz jasność świecenia nie są dla klientów bez znaczenia. Również specyfikacja techniczna może być kluczowa. Przykładowo istnieją miejsca, w których klasyczne kolumny nie mieszczą się i w takiej sytuacji niezbędne są urządzenia mniejsze o kompaktowych wymiarach – mówi Andrzej Dwojak, Product Manager Fotoelectrics and Safety KAM Mobile Equipment Poland w firmie Turck.
Typowe obudowy kolumn sygnalizacyjnych zapewniają stopień ochrony przed pyłem i wodą na poziomie IP54 lub IP65/66. Zakres temperatury pracy dla kolumny sygnalizacyjnej wynosi od –25 do +55 °C. W sprzedaży dostępne są też modele funkcjonujące w poszerzonym zakresie: od –20 do +70 °C.
Sterowanie pracą kolumny sygnalizacyjnej
Sterowanie kolumną sygnalizacyjną jest jednym z najważniejszych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego do modelu. Musi być ono zgodne z wyjściami sterowania, jakimi dysponujemy w maszynie, do której montować będziemy naszą kolumnę sygnalizacyjną lub z wyjściami wykorzystywanymi w systemie automatyki przemysłowej sterującej linią produkcyjną.
W typowej kolumnie sygnalizacyjnej mamy do dyspozycji sterowanie analogowe lub cyfrowe. W przypadku niektórych kolumn, np. kolumn sygnalizacyjnych W2 z serii KS-Ad, znajdziemy nie tylko oba rodzaje sterowania, które są wystarczające w większości zastosowań, ale również sterowanie bezpotencjałowe. Co więcej, kolumna ta zapewnia użytkownikowi możliwość skorzystania z dwóch rodzajów sterowania analogowego – napięciowego i rezystancyjnego.
Dla kolumn firmy W2 w przypadku sterowania analogowego każdy segment (wejście kolumny) odpowiadający za pojedynczy kolor może być sterowany niezależnie albo w sposób rezystancyjny bądź napięciowy. Oznacza to, że cztery wejścia mogą być np. sterowane napięciowo, a jedno wejście rezystancyjnie. W trybie napięciowym dla tych kolumn napięcie podawane na zaciski powinno mieścić się w przedziale 0–10 V DC. Są to wartości typowe dla większości kolumn sygnalizacyjnych.
W bezpotencjałowym trybie sterowania wszystkie wejścia dla kolumn KS-Ad pracują w trybie dwustanowym – zwarcia wejścia do masy lub pozostawienia wejścia niepodłączonego. Zmiana stanu wejść sterujących może być dokonywana np. za pomocą styków przekaźnika. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm modyfikujących swój stary park maszynowy. Stare maszyny dysponują bowiem zwykle jedynie wyjściami przekaźnikowymi i nie ma innej możliwości zastosowania z nimi sygnalizatorów informujących o ich stanie pracy. Co ciekawe, w kolumnach KS-Ad możliwe jest łączenie sterowania bezpotencjałowego ze sterowaniem
cyfrowym.
W kolumnach sygnalizacyjnych standardowo stosuje się przede wszystkim dwustanowe wyjścia cyfrowe. Na wejścia kolumny podawane są sygnały o dwóch poziomach logicznych. Sterowanie takie jest zgodne z większością kontrolerów PLC i kontrolerów ruchu wykorzystanych na liniach produkcyjnych oraz w sterowaniu maszynami – w tym centrami obróbczymi CNC. Dzięki temu kolumnę można bez większych problemów zainstalować na każdej nowoczesnej maszynie czy linii produkcyjnej.
Do sterowania niektórych z dostępnych na rynku kolumn wykorzystuje się różnego typu magistrale komunikacyjne. Pomagają one zintegrować kolumny sygnalizacyjne w jeden większy system automatyki przemysłowej. W przypadku kolumn sygnalizacyjnych Sirius 8WD4 firmy Siemens stosuje się magistralę
AS-Interface (Actuator Sensor Interface,
AS-i). Jest to otwarty standard sieci przemysłowej stosowany w automatyce przemysłowej. Sieć AS-i została zaprojektowana do częstego pobierania danych z wielu binarnych czujników, a także do sterowania wieloma binarnymi urządzeniami wykonawczymi – takimi np. jak kolumny sygnalizacyjne. Urządzenia połączone są ze sobą za pomocą jednego dwużyłowego kabla, który jest jednocześnie kablem zasilającym i sygnałowym.
– Uniwersalna, systemowa magistrala komunikacyjna pełni coraz ważniejszą funkcję w systemach automatyki przemysłowej, między innymi dlatego jedna z nowości, które znalazły się w naszej ofercie, to właśnie kolumny z możliwością bezpośredniego podłączenia do sieci AS-i – zauważa Kazimierz Gołębiowski, Technical Support Engineer w firmie Murrelektronik.
Inne rozwiązanie proponuje firma Baluff. W jej kolumnach sygnalizacyjnych SmartLight znaleźć można magistralę IO-Link. Technologię tę można znaleźć w diodowych kolumnach sygnalizacyjnych, o których szerzej w dalszej części artykułu. Jak twierdzi producent, dzięki interfejsowi IO-Link znacznie łatwiej można globalnie wizualizować stany robocze dla wielu maszyn czy linii produkcyjnych, zapewniając w ten sposób dodatkowe bezpieczeństwo.
– Jednym z najnowszych rozwiązań jest zastosowanie uniwersalnego interfejsu IO-link (firma Waldmann). Technologia ta umożliwia połączenie „punkt-punkt” niezależnie od sieci przemysłowej, co w konsekwencji upraszcza całą topologię. Oczywiście producenci cały czas poprawiają intensywność świecenia modułów oraz coraz częściej wykorzystują diody RGB. Część reprezentowanych przez nas producentów skupia się raczej na prostej, bezawaryjnej technologii – mówi Anna Podulka.
Z kolei firma Eaton stosuje w swoich kolumnach magistralę SmartWire-DT. Rozwiązanie to eliminuje nadmiar przewodów sterujących. W klasycznym rozwiązaniu wszystkie elementy systemu są indywidualnie oprzewodowane i podłączone do wejść/wyjść elementów sterujących. W systemie SmartWire-DT
wszystkie elementy systemu podłączane są do jednej taśmy. Umożliwia ona nie tylko połączenie w jedną całość elementów znajdujących się w pulpicie sterowniczym, lecz również połączenie z szafami rozdzielczymi i elementami wykonawczymi w maszynach – to tylko niektóre przykłady zastosowania magistral komunikacyjnych sterujących kolumnami sygnalizacyjnymi.
Warto jeszcze wspomnieć, że układy sterowania wielu spośród dostępnych na rynku kolumn sygnalizacyjnych wyposażone są w układy sterowania, z funkcjami zapobiegania generowania przypadkowych sygnałów ostrzegawczych. Taki sygnał może powstać w wyniku błędnego sterowania lub awarii w układzie doprowadzającym sygnały sterujące do wejść kolumny. Co więcej, układ sterujący powinien działać na zasadzie priorytetu i odtwarzać sygnał o większym znaczeniu – np. podczas trwania sygnału ostrzeżenia, w chwili gdy pojawi się sygnał niebezpieczeństwa, kolumna musi zacząć odtwarzać znacznie ważniejszy sygnał niebezpieczeństwa. Wiele kolumn sygnalizacyjnych dysponuje też trybem testu, który pozwala sprawdzić poprawność działania kolumny.
Elementy radiowe
W systemach automatyki przemysłowej nie wszędzie można jednak dotrzeć z przewodami sygnalizacyjnymi. W takich sytuacjach sprawdzają się bezprzewodowe systemy sterujące pracą kolumn sygnalizacyjnych. Tego typu systemy składają się zazwyczaj z urządzenia sterującego podłączanego do kontrolera sterującego pracą linii lub maszyny oraz jednego lub kilku urządzeń podrzędnych. Urządzenie sterujące łączy się drogą radiową z urządzeniami podrzędnymi i, w zależności od sygnału z podanego przez kontroler maszyny, przesyła informację do rozlokowanych w różnych punktach hali kolumn sygnalizacyjnych.
– W przyszłości można spodziewać się rozwoju oferty bezprzewodowej komunikacji elementów sygnalizacyjnych i dźwiękowych działających z centralnymi jednostkami nadzorującymi w zakładach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej. Jest to ogólnoświatowy trend w dziedzinie zarządzania i dostępu do informacji o tym, co dzieje się w obiekcie – mówi Marcin Nowicki.
Innym elementem radiowym spotykanym w systemach kolumn sygnalizacyjnych jest multiplekser radiowy. Służy on do odzwierciedlenia stanu jednej kolumny sygnalizacyjnej na innych, oddalonych kolumnach sygnalizacyjnych. Taki zestaw składa się zwykle z urządzenia nadrzędnego z anteną zewnętrzną oraz urządzenia podrzędnego z anteną wewnętrzną.
– Kolumny LED to coś, co kilka lat temu można było zaliczyć do nowości, która uczyniła ten element maszyny praktycznie bezobsługowym. Kolejnymi ciekawymi propozycjami producentów są rozwiązania z wbudowaną komunikacją radiową czy sieciową – zauważa Andrzej Dwojak.
Nietypowe konstrukcje
Wprowadzenie do kolumn sygnalizacyjnych diod LED jako elementu świetlnego pozwoliło również niektórym producentom zmodyfikować klasyczną konstrukcję takiej kolumny. Zamiast wyraźnego podziału na poszczególne segmenty świetlne taka kolumna może wyświetlać kolorowe sygnały dopasowane do aktualnych potrzeb na całej swojej powierzchni.
Tego typu konstrukcją cechują się wspomniane kolumny SmartLight firmy Baluff, korzystające z magistrali IO-Link. Kolumna taka składa się z 20 kolorowych diod LED, które ułożono jedna nad drugą. Podział kolumny na strefy w danym kolorze jest umowny, bo można nim sterować w sposób dynamiczny, w zależności od potrzeb. Wszystkie diody mogą świecić lub migać w różnych kolorach, dzięki czemu użytkownik może sam zdefiniować strefy do potrzeb lub zaprogramować odpowiednie sekwencje w zależności od realizowanego zadania. Przykładowo może to być tryb światła falującego, w którym segment o skonfigurowanej wielkości automatycznie przebiega przez całą długość modułu świetlnego. Co więcej, użytkownik może nie tylko dowolnie wybrać poruszający się segment, ale także kolor tła. Innymi słowy mamy tutaj do czynienia nie tyle z kolumną, ale inteligentnym diodowym ekranem. Taka konstrukcja umożliwia przekazywanie powiadomień, różnych stanów, ostrzeżeń lub instrukcji na temat określonych działań. Dzięki temu producentowi udało się osiągnąć funkcjonalność znacznie przekraczającą to, co oferują tradycyjne kolumny lampowe lub nowocześniejsze z użytymi diodami LED zamiast żarówek.
Rozwiązanie Smart Light umożliwia zatem wizualizowanie wielu stanów, których prezentowanie za pomocą starszych technologii było utrudnione lub wręcz niemożliwe. Jak już wspomnieliśmy, kolory i strefy nie są przyporządkowane na stałe, ale można je programować zgodnie z aktualnymi potrzebami. W praktyce oznacza to, że nie trzeba usuwać świetlówek czy montować lub wymontowywać segmentów w celu wprowadzenia zmian. Definiowanie pracy diodowego wyświetlacza jest bardzo proste, podobnie jak wykonanie odpowiednich czynności programistycznych z poziomu sterownika PLC. Co ważne, przeprogramowania można dokonać nawet w trakcie pracy maszyny lub linii.
Co ciekawe, dzięki tej właściwości możliwa jest nie tylko wizualizacja bieżących stanów maszyny, ale również prezentacja krzywych czy zmiennych fizycznych odnoszących się do procesu technologicznego. W najprostszym przypadku może być to wartość aktualnej temperatury pracy urządzenia czy poziom napełnienia zbiornika. Jak widać, wartości analogowe mogą być tu również prezentowane wizualnie.
Oczywiście podobnymi rozwiązaniami do systemu Smart Light mogą też pochwalić się inne firmy. – W 2015 roku wprowadziliśmy do oferty kolumny z serii LA6 firmy PATLITE, które można w łatwy i przystępny dla użytkownika sposób programować tak, aby wyświetlały różne kolory i kombinacje kolorów w zróżnicowanych modyfikacjach. Dzięki temu mogą one przekazać bardzo wiele komunikatów. Znajdują one z powodzeniem zastosowanie w technice informacji wizualnej. W niedługim czasie powinny zacząć się też pojawiać na rynku zintegrowane systemy kontrolno-pomiarowo-sygnalizacyjno-informacyjne, które w prosty sposób będą w stanie wychwycić zagrożenie, sprawdzić jego poziom oraz przekazać informacje za pomocą elementów audiowizualnych i, co najistotniejsze, przesłać informacje do odpowiednich służb za pomocą SMS-ów lub e-mail, z podaniem wszystkich istotnych dla danego problemu danych – mówi Marek Galowitz.
Także firma Werma w ostatnim czasie wprowadziła szereg nowych produktów z zakresu kolumn sygnalizacyjnych. – W ofercie znalazła się nowa seria kolumn KombiSign 40. W tej rodzinie można zauważyć nowe produkty z rozbudowaną funkcjonalnością w postaci możliwości wyboru pomiędzy dwoma efektami świetlnymi w jednym module świetlnym. Konsumenci mają możliwość wyboru między światłem ciągłym a migającym – moduł TwinLight – lub też między standardowym światłem błyskowym a błyskiem o zmiennej częstotliwości EVS – moduł TwinFLASH. Generalnie technologia kolumn sygnalizacyjnych jest oparta na diodach LED i w tym kierunku producent rozwija swoje produkty. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do oferty wielobarwnych modułów świetlnych opartych na diodach RGB oraz RGY. Wspomniane elementy dają ogromne możliwości, gdyż pozwalają wygenerować dowolny kolor w jednym module świetlnym, a tym samym pozwalają ograniczyć liczbę użytych modułów w kolumnie sygnalizacyjnej – zauważa Michał Wamil.
Rynek kolumn sygnalizacyjnych
Polski rynek kolumn sygnalizacyjny jest stabilny, ale trudno go jeszcze nazwać w pełni dojrzałym. Przede wszystkim nie jest on duży i wciąż najważniejsza jest cena produktu, a mniej znaczące cechy użytkowe, parametry techniczne czy marka i renoma producenta. Na szczęście na rynku zaobserwować można zachodzące powoli zmiany, które dotyczą przede wszystkim większych oczekiwań jakościowych ze strony klientów. – Polscy klienci z roku na rok stają się coraz bardziej wymagający. Ich oczekiwania co do jakości oraz obsługi posprzedażowej nie odbiegają właściwie od wymagań klientów z Europy Zachodniej. Coraz chętniej i śmielej sięgają po nowe technologie, które upraszczają pracę oraz redukują koszty – zauważa Anna Podulka. Cechą charakterystyczną polskiego rynku kolumn sygnalizacyjnych jest też to, że od lat liderami są ci sami producenci. Wymienić tu można takie firmy jak Werma, Eaton, Schneider Electric oraz J.Auer.
– Sądzę, że wielkość polskiego rynku kolumn sygnalizacyjnych obecnie może oscylować w granicach 6–7 mln złotych rocznie. Z pewnością największy udział mają Werma,
Schneider Electric i J.Auer. Pojawiający się na naszym rynku chińscy producenci cieszą się głównie zainteresowaniem małych, detalicznych klientów. Wydaje mi się, że konkurencja z ich strony, przynajmniej w najbliższej przyszłości, nie będzie przyczyną jakichś gruntownych zmian na rynku – mówi Anna Podulka.
W opinii Michała Wamila klienci rodzimego rynku nie mają zróżnicowanych oczekiwań w stosunku do oczekiwań prezentowanych przez ich kolegów z Europu Zachodniej. – Spowodowane jest to faktem, że wiele europejskich zakładów produkcyjnych otwiera filie na terenie Polski, przenosząc tutaj swoją produkcję. Oczywiście fabryki zlokalizowane w Polsce również oczekują tego, że serwis i obsługa posprzedażowa będą na takim samym poziome jak na Zachodzie. Wraz z produkcją przychodzi do Polski również zachodnia technologia – zauważa kierownik działu handlowego w firmie INS-TOM.
Marcin Nowicki podkreśla z kolei, że dojrzały rynek charakteryzuje się nasyceniem i stabilnym poziomem sprzedaży. – Polski rynek taki nie jest, obserwujemy bowiem na nim coś przeciwnego – wzrost sprzedaży rok do roku. Obecnie szacujemy jego wartość na 7 mln złotych rocznie. Stałym czynnikiem wzrostu są producenci maszyn, ciągle zwiększający produkcję na rynek krajowy i eksport. Dodatkowo sprzedaż stymulują modernizacje i nowe inwestycje, których w polskim przemyśle nie brakuje – podsumowuje sytuację na polskim rynku menedżer rynku aparatury w firmie TIM.
źródło: Automatyka 1-2/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus