Automatyzacja procesów produkcyjnych – przyszłość przemysłu
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój automatyzacji w branży producentów maszyn oraz towarzyszący mu wzrost złożoności procesów technologicznych. Innowacyjność i dbałość o ciągły rozwój mogą stanowić bardzo ważne elementy w kontekście wcześniejszego przygotowania do ewentualnego kryzysu i sprawnego stawienia mu czoła. Podniesienie wymagań w stosunku do jakości i wydajności produkcji pozwala, obniżając koszt działalności, zwiększyć zysk przedsiębiorstwa oraz szybciej i z mniejszą stratą finansową odnaleźć się w nowej rzeczywistości wysuwając się na pierwszy plan przed konkurencję.
Odpowiadając na potrzeby rynku, producenci oferują coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Sprzyja temu dobrze wyszkolona kadra projektantów i inżynierów, jak również szeroka oferta nowoczesnych komponentów, które są dostępne na rynku.
ASTAT jest jedną z przodujących firm w kraju, które mają w asortymencie tak szeroką ofertę urządzeń i produktów dla producentów maszyn. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, wyselekcjonowaliśmy z naszej oferty produkty, które możemy szczególnie polecić branży producentów maszyn.
Sterowanie maszynami i procesami produkcyjnymi
Ciekawym i innowacyjnym produktem jest system zawieszonego ramienia do montażu paneli operatorskich. Ramię wraz z panelem operatorskim umożliwia proste sterowanie procesami w maszynach przemysłowych. Dostępne zarówno w wykonaniu z aluminium, jak i ze stali nierdzewnej sprawdza się również w trudnych warunkach pracy.
Producenci maszyn, poza standardowymi wykonaniami szaf, skrzynek i obudów wybierają często wykonania specjalne. Indywidualne malowanie, zabezpieczanie oraz otworowanie pozwala dopasować rozwiązanie do potrzeb konkretnej aplikacji. W miejscach, w których ze względu na trudne warunki pracy, standardowe rozwiązania nie są wystarczające, sugerujemy zastosowanie szaf ze stali nierdzewnej.
W celu zapewnienia jak najdłuższej żywotności komponentów wewnątrz szaf sterowniczych, bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury w ich wnętrzu. Służą do tego zarówno wentylatory i klimatyzatory a także termostaty i grzejniki. W ofercie ASTAT można znaleźć bardzo szeroki wybór każdego z tych urządzeń, różniących się m.in. mocą i rozmiarami. Są to termostaty, higrotermostaty elektroniczne regulatory temperatury i grzałki - także superpłaskie lub bardzo małe o dużej mocy. Do chłodzenia urządzeń i obniżania temperatury w różnych procesach technologicznych oraz schładzania urządzeń elektrycznych używane są również klimatyzator i wentylatory, które różnią się mocą, wielkością, a także miejscem montażu (np. ścienne, dachowe, wewnętrzne i zewnętrzne).
Uzupełnieniem urządzeń do kontroli temperatury są regulatory i rejestratory temperatury, wilgotności i ciśnienia oraz termostaty z kapilarą i sterowniki chłodnicze.
Kolejnymi, docenianymi i stosowanymi w branży rozwiązaniami są panele operatorskie HMI. To intuicyjne urządzenia, które łączą w sobie możliwość sterowania, jak i wizualizacji procesów produkcyjnych. To niezawodne urządzenia, które są ekonomiczną alternatywą dla komputerów przemysłowych. Są proste w programowaniu i mają wewnętrzną pamięć. W ofercie ASTAT znaleźć można panele o różnych wymiarach i parametrach. Dostępne są też panele odporne na ekstremalne temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Doskonale sprawdzą się w zastosowaniu np. w maszynach budowlanych.
Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie maszyn bez elementów sterowniczych. Proponujemy niezawodne produkty takie jak: przyciski, przełączniki, lampki, grzyby awaryjne, wyłączniki krańcowe, rozłączniki oraz wyłączniki nożne. Ofertę uzupełnia szeroka gama łączników elektrycznych takich jak łączniki krzywkowe oraz zespolone (wyłączniki główne, łączniki grupowe, kodowe, sterownicze, przełączniki wolotmierzy i amperomierzy oraz wyłączniki (bezpieczeństwa i remontowe). Łączniki te charakteryzują się dużą ilością programowanych łączeń (także wykonania specjalne), dużą żywotnością, i niezawodnością w działaniu.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest miernik i sterownik w jednym urządzeniu. Oprócz pomiaru podstawowych parametrów sieci elektrycznej jest możliwość rejestracji zakłóceń napięcia. Dodatkowo urządzenie ma drugą funkcję, a mianowicie sterownik. Można np. zapisać w urządzeniu program do sterowania daną maszyną. Jest to unikatowe rozwiązanie na rynku.
Przekaźniki mają wiele zastosowań w automatyce i przemyśle, najczęściej wykorzystywane są w sterowaniu. W szerokiej ofercie mamy niezawodne: przekaźniki miniaturowe, przekaźniki przemysłowe, przekaźniki nadzorcze, czasowe i półprzewodnikowe. Przekaźniki miniaturowe są powszechnie stosowane w automatyce, urządzeniach elektronicznych oraz układach sterujących, mogą być montowane na szynę DIN lub bezpośrednio na płytkę PCB. W ofercie są też przekaźniki przemysłowe, najczęściej stosowane w układach zabezpieczeń i sygnalizacji, układach sterowniczych i napędach elektrycznych. Firma ma też dużą ofertę przekaźników czasowych, które sprawdzają się jako sterowniki elektroniczne i mechaniczne w automatyce. Przekaźniki nadzorcze są stosowane do nadzorowania parametrów elektrycznych i nieelektrycznych (np. temperatury). Funkcjonalne rozwiązania dla kontroli napięcia w sieciach 1-fazowy i 3-fazowych. Przekaźniki półprzewodnikowe są stosowane do regulacji temperatury i sterowania napędami elektrycznymi. Powszechne w przemyśle, szczególnie w tych obszarach gzie wymagana jest dokładność procesu technologicznego, duża szybkość oraz minimalny czas przestoju. Cechują się niezawodnością, szybkim i pewnym połączeniem , mają ochronę przed zakłóceniami i nie mają elementów ruchomych.
W asortymencie firmy znajdziemy też styczniki, które służą do włączania i wyłączania określonych urządzeń elektrycznych. W ofercie są styczniki jednofazowe i trójfazowe, które stosuje się w silnikach wentylatorach i grzałkach oraz ministyczniki, styczniki modułowe, układy rewersyjne oraz przekaźniki termiczne. Wszystkie styczniki mogą pracować zarówno w normalnych warunkach pracy, jak i przy przeciążeniach.
Nieodzownym elementem maszyn są wszelkiego rodzaju czujniki. Czujniki są szeroko stosowane w automatyce przemysłowej do detekcji produkowanych detali i ich przemieszczania. Ich głównym zadaniem jest sygnalizowanie obecności obiektu bez bezpośredniej konieczności fizycznego kontaktu z nim. Czujniki są też elementem składowym systemu bezpieczeństwa maszyny. ASTAT ma bardzo szeroką ofertę czujników, są to sensory indukcyjne, magnetyczne, pojemnościowe, ultradźwiękowe, indukcyjne ruchu, temperatury (np. rezystancyjne, termopary, sondy cyfrowe), pomiarowe w technologii laserowej, separujące, a także różnorodne czujniki materiałów sypkich lub poziomu cieczy. Są też dostępne specjalne czujniki, które mają dodatkowe funkcje (np. z nadzorem prędkości obrotowej lub z wbudowanym przekaźnikiem czasowym), wykonane ze stali nierdzewnej, odporne na mgłę solną lub też z certyfikatem ATEX. Dokładna i czytelna dokumentacja ułatwia pracę konstruktorom maszyn. W ofercie firmy są tysiące produktów, które spełnią wymagania wszystkich gałęzi przemysłu, nawet tych najbardziej wymagających.
Enkodery inkrementalne czyli inaczej przetworniki obrotowo-impulsowe są bardzo często stosowane w produkcji przemysłowej. Enkodery dostępne w ofercie Astat mają pełną dokumentację CAD/STEP. Cechują się kompaktową budową, dużą amplitudą temperatury pracy, bardzo wysoką trwałością łożysk i szybkością pracy, co jest niezbędne przy maszynach pracujących w systemie ciągłym. Szeroki wybór opcji zarówno mechanicznych, jak i elektrycznych oraz specjalnych wykonań (np. nietypowa rozdzielczość), a także cała gama akcesoriów (np. sprzęgła, koła pomiarowe, uchwyty) zaspokoi najbardziej wymagające aplikacje. Kolejną propozycją firmy są przetworniki kąta obrotu, za pomocą których można uzyskać informacją o kącie obrotu urządzenia (w postaci sygnału analogowego). Idealnie nadają się do sterowania ramienia robota lub dźwigu w maszynie. Dzięki solidnej obudowie nadają się do stosowania w ciężkich warunkach pracy.
W sprzedaży są też serwonapędy, kilka serii napędu od prostych i ekonomicznych serii do kontroli pozycji lub prędkości do zaawansowanych driverów z funkcjami SAFETY.
Pierścienie ślizgowe służą do przekazywania prądu z części nieruchomej maszyny do części wirującej. Są powszechnie stosowane w maszynach, robotach i urządzeniach, o konstrukcji dostosowanej do realnych warunków pracy, wykonane z materiałów odpornych na ścieranie. Dostępne są modele od prostych aplikacji wolnoobrotowych do najbardziej zaawansowanych (szybka transmisja przemysłowej sieci Ethernet 100 Mbps, dodatkowe kanały dla pneumatyki lub hydrauliki, prędkość obrotowa do 800 RPM) Pierścienie te mają bardzo wysoką trwałość styków, które nie wymagają smarowania, co jest szczególnie istotne w urządzeniach pracujących w systemie ciągłym, np. przy butelkowaniu, etykietowaniu, kapslowaniu).
Prowadzenie, łączenie, zabezpieczanie kabli i przewodów
W projektowaniu i produkcji maszyn jednym z ważniejszych elementów, na którym trzeba się skupić to bezpieczne prowadzenie i łączenie przewodów oraz elementów elektrycznych czy też sterowniczych. ASTAT ma kompletną ofertę dla prowadzenia przewodów i kabli. Jedną z propozycji są węże ochronne typu peszel, dostępne w wielu rozmiarach i rodzajach. Peszle są szeroko stosowane w izolacjach elektrycznych maszyn i w automatyce przemysłowej, także w ciężkich warunkach. W ofercie znajdziemy różne rodzaje poliamidowych węży ochronnych, począwszy od standardowych (uniwersalne, elastyczne wzmocnione, ekonomiczne), aż po niestandardowe (odporne na UV, kwasy i zasady). Są one bezhalogenowe, odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury otoczenia. Firma oferuje też węże ze stali ocynkowanej lub ze specjalnie modyfikowanego PVC.
Kolejną propozycją są systemy prowadzenia kabli i przewodów. W kompleksowy sposób pozwalają na porządkowanie i rozwiązanie dostępu do szaf, paneli sterowniczych, pulpitów czy też maszyn. Umożliwiają przeprowadzenie prefabrykowanych przewodów bez demontażu końcówek kablowych. Przepusty kablowe są dostępne w wielu wersjach, rozmiarach i kształtach, a także rozwiązania dla stref zagrożonych wybuchem EX. Te dedykowane dla producentów maszyn charakteryzują się wysokim stopniem ochrony, co gwarantuje szczelność, a mocowanie przewodów jest zgodne z normą EN 62444. Duża gęstość upakowania przewodów na małej powierzchni oraz bardzo prosty i szybki sposób, w który można je modyfikować, sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem dla producentów maszyn.
Trudno wyobrazić sobie maszyny przemysłowe bez dławnic kablowych, które w bezpieczny sposób pomagają wprowadzać kable i przewody do urządzeń. Chronią one powłokę kabla i zapobiegają wnikaniu zanieczyszczeń (np. płynów lub ciał obcych) do wnętrza urządzenia lub szafy. Zapewniają szczelność i odpowiednie trzymanie przewodu, doskonale sprawdzają się w przemyśle. Dławnice kablowe, jak i dodatkowe akcesoria (podkładki, zaślepki, reduktory czy adaptery) są dostępne z różnych materiałów. Może to być tworzywo sztuczne, niklowany mosiądz lub stal nierdzewna. Dostępne są też dławnice i produkty o podwyższonych wymaganiach (Ex, EMC, kolanka kablowe itp.) oraz dławnice kablowe dzielone, które umożliwiają przeprowadzenie przewodu z gotową wtyczką lub przeprowadzenie wielu przewodów. Dławnice kablowe to bardzo praktyczne, bezpieczne w montażu i praktyczne rozwiązanie. Produkty oferowane przez ASTAT spełniają najwyższe wymogi jakości.
Dużym ułatwieniem przy produkcji maszyn są dedykowane złącza dla przemysłu. Złącza przemysłowe wielopinowe HDC są dostępne w ponad 6000 typów, zarówno wąskie, jak i standardowe. Złącza te mają wysoki stopień ochrony IP. Wkładki do złączy są montowane na różne sposoby (śrubowe, push-in, sprężynowe lub zaciskane), w zależności od zapotrzebowania lub aplikacji, do której będą użyte. Charakteryzują się prostotą montażu i serwisu. Najczęściej stosowane dla przemysłu ciężkiego, ponieważ są bardzo wytrzymałe mechanicznie, odporne na czynniki środowiskowe oraz mogą pracować zarówno z prądem stałym, jak i przemiennym. Dostępne są też w wersji EMC.
Kolejną propozycją są złącza szczelne. To kompaktowe rozwiązaniem dla połączeń w maszynach, gdzie jest mało miejsca, a jest wymagany wysoki stopień ochrony i odporność na warunki zewnętrzne oraz na temperaturę. Są dostępne złącza szczelne rozłączne, jak i nierozłączne, dla różnych rozmiarów przewodów. Charakteryzują się niezawodnością, prostotą montażu, a każde połączenie można zawsze łatwo sprawdzić.
Bezpieczeństwo maszyn i ludzi
Maszyny i urządzenia przemysłowe są obwarowane szeregiem przepisów i norm dotyczących bezpieczeństwa ich użytkowania. Firma ASTAT proponuje firmom produkcyjnym wiele rozwiązań, które pomogą spełnić te wymagania. Jednym z produktów są kurtyny bezpieczeństwa w obudowie z aluminium. Kurtyny są dostępne w różnej rozdzielczości (14mm oraz 15mm) z zasięgiem nawet do 15 merów, a także są dostępne kurtyny jednowiązkowe. Kurtyny pozwalają na podniesienie bezpieczeństwa każdej maszyny produkcyjnej.
Wszelkiego rodzaju sygnalizatory idealnie sprawdzają się też w maszynach przemysłowych. Dostępna jest pełna gama sygnalizatorów: akustycznych, optycznych, optyczno-akustycznych oraz kolumn sygnalizacyjnych (także modułowych), która spełni wymagania każdej aplikacji, zarówno tej mało wymagającej, jak i dla złożonych systemów. Bardzo szeroka oferta w różnych przedziałach cenowych, wysoka jakość i niezawodność, która spełni oczekiwania.
Innowacyjnym produktem dla branży producentów maszyn jest oferowany przez firmę ASTAT system wygrodzeń bezpieczeństwa. Zaletą tego systemu jest jego modułowa konstrukcja i prosty montaż, dzięki czemu można ją dostosować do indywidualnych potrzeb. System składa się ze słupków, do których mocuje się panele. W ofercie są dostępne różne wysokości słupków, drzwi i zamki oraz akcesoria. Stalowe panele mogą być wykonane z siatki lub z pleksi, co ułatwia obserwowanie pracującej maszyny, a jednocześnie chroni pracowników. Firma ASTAT oferuje też pomoc specjalistów przy projektowaniu wygrodzeń. System ten może w istotny sposób podnieść atrakcyjność oferty producentów maszyn, ponieważ klient dostaje kompletny zestaw maszyna plus wygrodzenie bezpieczeństwa.
Nowatorskim i elastycznym rozwiązaniem są maty bezpieczeństwa. To urządzenia, które są czułe na nacisk, przeważnie stosowane w miejscach, gdzie nie ma możliwości lub nieopłacalna jest instalacja innych zabezpieczeń. Stosowane najczęściej w strefach niebezpiecznych lub mogą też służyć jako zabezpieczenie uzupełniające dla kurtyn, lub wygrodzeń bezpieczeństwa. W pełni kompatybilne z maszynami, maty są indywidualnie dopasowywane do potrzeb zakładu i zabezpieczenia danej maszyny.
Producentom maszyn zależy na wprowadzeniu na rynek produktu o najwyższej jakości i bezpieczeństwie, dlatego też ważne jest dokładne jego sprawdzenie. ASTAT ma w asortymencie specjalistyczny przyrząd kontrolno-pomiarowy do testów maszyn, szaf rozdzielczych i instalacji elektrycznych. Jest to urządzenie, za pomocą którego można przeprowadzać testy połączeń ochronnych i testy funkcjonalne. Dzięki testerowi istnieje też możliwość wykonywania pomiarów rezystancji izolacji, pomiarów wysokim napięciem, sprawdzenie skuteczności zerowania i wiele innych pomiarów. Wbudowana pamięć i pozwala na uzyskanie żądanych wyników po dokonaniu pomiarów. Urządzenie pozwala na prowadzenie bezpiecznego badania szybko i zgodnie z obowiązującymi normami (np. IEC 60364 – 6 -badanie instalacji elektrycznych, EN 60204-1 – badanie maszyn elektrycznych, EN 61439-1 – testy aparatury rozdzielczej, szaf energetycznych i sterowniczych itp.). Badania zgodnie z normami umożliwiają uzyskanie zatwierdzenia instalacji w maszynach zgodności ze standardami oraz uzyskanie certyfikatu zgodności CE.
Kolejną propozycją, która pozwala na bezpieczne badanie maszyny, są przekładniki z otwieranym rdzeniem, w połączeniu z dedykowanymi analizatorami parametrów sieci (montaż na tablicy i szynie TH35). Przekładniki mają małe wymiary oraz niskie wartości mierzonych prądów. Dostępne zakresy zaczynają się od zakresów już 30A (żaden z producentów nie posiada przekładnika z otwieranym rdzeniem od tak niskich zakresów prądów - standard u konkurencji to zakres początkowy 100A). Idealne rozwiązanie, kiedy trzeba opomiarować maszynę, a mamy bardzo mało miejsca na montaż przekładników oraz nie chcemy rozpinać obwodu pomiarowego. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy na czasie montażu i miejscu.
Przy projektowaniu maszyn bardzo ważne jest zabezpieczenie jej układów przed przeciążeniami, przepięciami czy też zwarciami. Z pomocą mogą przyjść jednofazowe zasilacze o szerokim zakresie napięć AC i DC. Są to zarówno zasilacze montowane na szynę DIN, jak i za pomocą złączy typu push-in, gdzie nie są potrzebne narzędzia przy łączeniu. Nie potrzebują dodatkowego przewodu ochronnego (II klasa izolacji), są bezpieczne i proste w instalacji oraz cechuje je wysoka jakość i niezawodność. Dzięki kompaktowym wymiarom są szeroko stosowane w przemyśle maszynowym.
Szeroko stosowane w przemyśle są kleje i uszczelniacze anaerobowe. To specjalne kleje dedykowane do metalu, do mocowania łożysk, do połączeń kołnierzowych oraz współosiowych. Produkty te cechują się tym, że ich katalizatorem jest metal, co sprawia, że połączenia są niezwykle trwałe. Jest to bardzo istotne przy budowie maszyn, gdzie bardzo istotnym elementem jest bezpieczeństwo. Kleje anaerobowe zabezpieczają gwinty śrub i elementów mocujących w maszynach. Dostępne są też uszczelniacze rurowe i hydrauliczne, które są odporne na wodę, gaz, olej i wiele chemikaliów. Spoina jest wtedy tak wytrzymała, jak konstrukcja maszyny.
Pomiary maszyn i sieci w zakładzie
Bardzo przydatne w zakładzie są mobilne urządzenia do pomiaru mocy oraz analizy parametrów sieci. Idealnym rozwiązaniem może być prosty w obsłudze miernik wraz z oprogramowaniem. Dostępny w ofercie miernik ma wysoki stopień ochrony (IP 65), dzięki czemu jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach środowiskowych i sieciach przemysłowych. Dodatkowo posiada certyfikat Klasy A zgodnie z normą IEC 61000-4-30 Ed.3. Dzięki kompaktowym wymiarom można go instalować i prowadzić pomiary w małych przestrzeniach, szafach rozdzielczych, a także w pobliżu elementów przewodzących prąd. Za pomocą tego analizatora można kontrolować parametry jakości energii elektrycznej (zgodnie z normą PN-EN 50160, dokonywać pomiarów w sieciach przemysłowych. Dzięki temu urządzeniu można lokalizować źródła zaburzeń oraz dobierać układy kompensacji i filtrów harmonicznych. Co więcej, oprogramowanie, które jest wbudowane, pozwala na wybór i analizę zapisanych danych, generowanie raportów (także w formie graficznej) oraz lokalizację zjawisk występujących w sieci.
Wszystkie maszyny potrzebują zasilania, a proces produkcyjny jest kosztowny. O sukcesie sprzedażowym bardzo często decyduje zużycie energii przez maszynę, a klienci oczekują, że ciągi produkcyjne będą efektywne energetycznie. Firma ASTAT i jej specjaliści mają skuteczne rozwiązanie. Maszyny można wyposażyć w tor pomiarowy, który będzie przygotowany do włączenia w „System Monitoringu Mediów Produkcyjnych”. Dzięki temu, że proces produkcyjny zostanie wyposażony w kompleksowe narzędzie do monitoringu zużycia mediów, może to podnieść wartość sprzedażową maszyn produkcyjnych.
Kompleksową ofertę produktową firmy uzupełnia też wysoko wykwalifikowana kadra. Każdy produkt i urządzenie ma przypisanego do siebie Product Managera, który doradzi w doborze odpowiednich parametrów czy też wykonanie konkretnego rozwiązania technicznego. Firma ma kompetentny stacjonarny dział obsługi klienta oraz siatkę mobilnych Doradców Technicznych.
Zapraszamy do współpracy!
źródło: ASTAT
Słowa kluczowe
astat, automatyka, automatyzacja, Automatyzacja procesów produkcyjnych, przemysł, szafy sterownicze
Komentarze
blog comments powered by Disqus