Zaglądając za kulisy. Rzeczywistość rozszerzona w przemyśle
Materiał prasowy (Pepperl+Fuchs Polska) drukuj
Rzeczywistość rozszerzona wkracza do przemysłu, umożliwiając wyświetlanie na urządzeniu mobilnym wszystkich istniejących danych instalacji lub maszyny w czasie rzeczywistym. To oszczędza czas, przyspiesza działanie i zapewnia precyzyjną konserwację oraz kontrolę obiektów przemysłowych.
Rzeczywistość rozszerzona (AR) pozwala na prezentację dodatkowych informacji na wyświetlaczu urządzenia przenośnego. W przemyśle ta nowa technologia otwiera szeroki wachlarz możliwości i może być stosowana w różnych obszarach: od planowania produkcji, przez serwis i utrzymanie ruchu, do szkolenia pracowników i dalszego ich kształcenia. Ta nowa forma wizualizacji i stała dostępność wszystkich danych dla konkretnego obiektu instalacji umożliwia szybką i łatwą identyfikację wymagań danego miejsca oraz niezbędnych połączeń lub usterek, a ponadto wspiera ukończenie zadania z milimetrową precyzją.
Rzeczywistość rozszerzona w terenie
Smartfony, tablety, czujniki i inteligentne systemy HMI są podstawą stosowania AR i nowej ery technologicznej w przemyśle, nawet w obszarach zagrożonych wybuchem. Produkty należącej do Pepperl+Fuchs marki ecom – specjalisty w zakresie urządzeń mobilnych do stref Ex – umożliwiają ciągłą wizualizację i kontrolę procesu, jak również integrację z siecią cyfrową całego zakładu niemal w każdym miejscu – także zagrożonym wybuchem.
Najnowszym urządzeniem ecom dla ekosystemu mobilnych pracowników jest Tab-Ex 02. Dzięki magnetycznemu żyroskopowi tablet umożliwia identyfikację obiektów w instalacji za pomocą aplikacji rzeczywistości rozszerzonej. Oprogramowanie dostarcza w czasie rzeczywistym wszystkie podstawowe istniejące dane bezpośrednio na wyświetlacz urządzenia mobilnego, jednocześnie udostępniając je firmowej sieci. Czy to przez plany instalacji, informację o konserwacji czy stanie procesu – rzeczywistość jest wzbogacona i rozszerzona o dane przechowywane w zakładzie. Mobilne wykorzystanie AR może być odpowiedzią na różne wyzwania i zadania w przemyśle – od szybkiego uruchomienia instalacji, przez przejrzyste procesy i precyzyjną konserwację, po efektywne zarządzanie zasobami.
Szybkie uruchomienie i nawigacja
Uruchomienie instalacji powinno przebiegać możliwie płynnie i bez opóźnień. Dotąd istotne dane lub odchylenia były często mozolnie rejestrowane na papierze, a następnie przenoszone do systemu, zanim ktokolwiek mógł zareagować lub je przetworzyć – był to czasochłonny proces. Obecnie, dzięki urządzeniom mobilnym i aplikacji AR, cenne dane są dostępne szybko i łatwo. Długie kroki pośrednie i odręczne notatki, listy lub zapoznawanie się z instrukcją nie są już konieczne: pracownik mobilny może użyć aplikacji AR do odbierania i wprowadzania danych oraz wyników testów bezpośrednio na urządzeniu mobilnym, a nawet dodać zdjęcie lub notatkę głosową.
Scalanie źródeł danych bardzo upraszcza codzienną pracę na instalacji. Rzeczywistość rozszerzona nie tylko identyfikuje to, co widzi użytkownik, ale rozszerza te informacje, a także pomaga dotrzeć do miejsca zdarzenia.
AR, wspomagając nawigację, prowadzi pracownika – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego – efektywnie, a przede wszystkim bezpiecznie, przez skomplikowane instalacje. W przypadku zagrożenia aplikacja pomaga skanować otoczenie, dzięki czemu można szybko znaleźć gaśnicę, miejsce zbiórki lub bezpieczną drogę ewakuacyjną.
Przegląd i konserwacja 4.0: więcej informacji o urządzeniu w czasie rzeczywistym
Podczas kontroli i konserwacji pracownicy mobilni nie tylko korzystają z funkcji nawigacji dla czasami bardzo rozbudowanych instalacji, ale także z odpowiednich informacji o obiektach, które mają być sprawdzone. AR zapewnia dostęp na urządzeniu mobilnym do wszystkich istotnych danych technicznych w czasie rzeczywistym. Urządzenie wykorzystuje czujniki do wykrycia obiektu, a oprogramowanie wyświetla wszystkie odpowiednie dane techniczne. Dzięki temu pracownik mobilny, który kontroluje zakład w środowisku zagrożonym wybuchem, może zapisać wynik inspekcji i naprawić wszelkie uszkodzenia podczas konserwacji lub natychmiast zainicjować niezbędną naprawę. Jeśli potrzebne jest wsparcie specjalisty, może on zostać połączony z urządzeniem mobilnym w czasie rzeczywistym, bez konieczności przychodzenia czy też przyjeżdżania. To bardzo ułatwia i przyspiesza zdalną diagnozę oraz utrzymanie ruchu w obszarach zagrożonych wybuchem.
Efektywne wykorzystanie postojów
Kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw ma efektywne zarządzanie zasobami w celu minimalizowania czasu przestojów i kosztów. Ze względu na stale rosnącą presję cenową i kosztową na całym świecie, żadna firma nie może sobie pozwolić na długie przestoje zakładu. Produktywność, wydajność, elastyczność i bezpieczeństwo instalacji można zwiększyć za pomocą smartfonu lub tabletu z aplikacją AR.
Wszystkie dane są widoczne dla kierowników zakładów już na pierwszy rzut oka, co ułatwia płynne ustalanie harmonogramów i planowanie procesów. Szybka i pełna dostępność danych oraz ich dobra jakość oszczędzają czas. To umożliwia firmom szybsze i bardziej precyzyjne reagowanie na nieprzewidziane przestoje i gwarantuje zgodne z planem uruchomienie zakładu po planowanym przestoju.
Nowe technologie dla przemysłu
Wspomagane komputerowo rozszerzenie rzeczywistości AR pokazuje to, co wcześniej nie było widoczne, a bezpośrednio wpływa na działanie zakładu. Wizualizacja oszczędza czas – np. obraz na urządzeniu mobilnym wskazuje obsłudze wadliwe miejsce i instrukcję naprawy w czasie rzeczywistym i na miejscu. Będąc częścią globalnej organizacji Pepperl+Fuchs, ecom oferuje zintegrowane i przyszłościowe rozwiązanie, które otwiera wiele nowych możliwości w całym łańcuchu dostaw, zgodnie z koncepcją Przemysłowego Internetu Rzeczy.
PEPPERL+FUCHS Sp. z o.o.
ul. Owsiana 12, 03-825 Warszawa
tel. 22 256 9770
e-mail: info@pl.pepperl-fuchs.com
www.pepperl-fuchs.com
źródło: Automatyka 12/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus