Wizualizacja i sterowanie w kompaktowych obudowach i atrakcyjnej cenie
Panele operatorskie HMI służą do wizualizacji stanu, nadzoru oraz sterowania pracą zarówno pojedynczych maszyn, jak i całych instalacji przemysłowych. Ich duża funkcjonalność i intuicyjność sprawia, że coraz częściej zastępują klasyczne układy budowane na bazie przycisków, sygnalizatorów i przełączników.
Na rynku systemów automatyki działa wielu dostawców, toteż wybór dobrego produktu nie jest łatwy. Z pewnością takim produktem mogą być sprawdzone w setkach aplikacji panele operatorskie marki Astraada, oferowane przez firmę ASTOR. Ich głównym wyróżnikiem jest wysoka jakość wykonania i rozbudowana funkcjonalność przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Dużym atutem jest również intuicyjne oprogramowanie narzędziowe, które jest dostępne bezpłatnie i w języku polskim.
Mniej niż 3% zwrotów gwarancyjnych
Oferta Astraada obejmuje dotykowe ekrany operatorskie o najbardziej popularnych przekątnych od 4” do 15”. Niezawodną pracę w trudnych warunkach środowiskowych gwarantuje wzmocniony aluminiową ramą front o stopniu ochrony IP66, możliwość pracy w temperaturze od –10 °C do +50 °C oraz odporność na wstrząsy i wibracje.
Seria paneli AS43, która jest dostępna w sprzedaży od ponad pięciu lat, cechuje się bardzo niską awaryjnością – poniżej 3%. Panele objęte są standardowo 24-miesięcznym okresem gwarancji z opcją przedłużenia. W przypadku awarii panelu firma ASTOR dostarcza model zastępczy nawet w 24 h, do czasu wyjaśnienia zgłoszenia gwarancyjnego.
Komunikacja niemal z każdym urządzeniem
Panele Astraada umożliwiają obsługę ponad 300 protokołów komunikacyjnych stosowanych w sieciach szeregowych oraz Ethernet. Ciągle rozbudowywana lista protokołów pozwala na wymianę danych z większością urządzeń automatyki dostępnych na naszym rynku, m.in. takich dostawców, jak: GE Automation&Controls, Siemens, Allen Bradley, Mitsubishi, Omron, Schneider Electric, Honeywell czy Moeller. W przypadku najbardziej popularnych protokołów firma ASTOR udostępnia bezpłatnie instrukcje konfiguracji w języku polskim, zawierające sprawdzone sposoby konfiguracji krok po kroku. Standardowo panele wyposażone są w porty szeregowe, Ethernet, USB oraz slot MicroSD. Obsługiwane są także urządzenia peryferyjne: drukarki, skanery kodów kreskowych, wagi przemysłowe, myszka, klawiatura, pamięć przenośna. Warto również wspomnieć o możliwości nawiązania połączenia zdalnego, np. w celach serwisowych. Jest to realizowane na bazie protokołu VNC (zdalny podgląd ekranów operatora) oraz FTP (pobieranie i wgrywanie plików CSV/TXT z danymi procesu i nastawami).
Intuicyjne oprogramowanie
Do tworzenia ekranów wizualizacyjnych wykorzystuje się bezpłatne oprogramowanie Astraada HMI CFG. Brak licencjonowania umożliwia ciągłą poprawę funkcjonalności dzięki bezpłatnym aktualizacjom. W celu precyzyjnego odwzorowania sterowanego obiektu na ekranie, została przygotowana biblioteka gotowych elementów graficznych, która zawiera dziesiątki obiektów, takich jak: urządzenia przemysłowe, zawory, przyciski, kontrolki i zbiorniki. Możliwe jest również tworzenie własnych bibliotek poprzez import plików w formatach: bmp, jpg, jpeg, gif, wmf, svg, png. Za ich pomocą można przedstawić bardzo dokładnie to, co dzieje się w instalacji.
Elementem środowiska są funkcje, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko w zaawansowanych systemach SCADA, np. edytor skryptów (makra), alarmowanie, obsługa receptur, rejestracja i analiza pracy obiektu, automatyczne skalowanie do wielkości ekranu, harmonogramy, symulator i tester aplikacji, system logowania operatorów i obsługa aplikacji wielojęzycznych.
Solidne wsparcie techniczne
W oprogramowaniu dostępny jest mechanizm pomocy zawierający szczegółowy opis funkcji i obiektów oraz fragmenty kodu, które można wykorzystać w aplikacji wizualizacyjnej. Łącznie na pomoc składa się ponad 500 tematów i ponad 1000 zdjęć. Aby nauka tworzenia aplikacji wizualizacyjnych była szybka i intuicyjna, firma ASTOR opracowała również podręczniki „pierwsze kroki”, karty katalogowe, artykuły bazy wiedzy w języku polskim oraz szkolenia stacjonarne i e-szkolenia.
ASTOR Sp. z o.o.
ul. Smoleńsk 29, 31-112 Kraków
tel. 12 428 63 00, fax 12 428 63 09
e-mail: info@astor.com.pl
www.astor.com.pl
źródło: Automatyka 10/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus