MOXA NPort 6000 i OnCell G3000
Marcin Krzewski - Elmark Automatyka (ELMARK Automatyka) drukuj
W aplikacjach przemysłowych częste są sytuacje, kiedy wymiana danych odbywa się w obrębie jednego obiektu poprzez sieć Ethernet. Różnego rodzaju urządzenia, podłączane do serwerów portów szeregowych, przekazują dane przez sieć LAN do komputera, na którym pracuje odpowiednie oprogramowanie akwizycji danych oraz automatycznego sterowania poszczególnymi podzespołami. Kłopoty zaczynają się, gdy dane trzeba zebrać z wielu obiektów, które są od siebie znacznie oddalone.
Jednoczesny dostęp do portów szeregowych przez Ethernet i sieć GSM
Czasami wymaga się, aby użytkownik miał możliwość podglądania i oceny danych z poszczególnych urządzeń, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Nie ma z tym problemu, jeżeli jest możliwość bezpośredniego pobierania wyników w tej samej podsieci. Można wykorzystać do tego celu serwery portów szeregowych firmy MOXA NPort serii 6000. Umożliwiają one stworzenie do 8 połączeń z jednym portem szeregowym, co znacznie ułatwia dystrybucję danych do wielu miejsc jednocześnie. NPort 6000 dostępny jest w wersjach wyposażonych w wiele portów szeregowych (do 32), dzięki czemu możliwe jest podłączenie praktycznie dowolnej liczby urządzeń z komunikacją szeregową, takich jak liczniki, sterowniki PLC czy wagi, z wykorzystaniem jednego z popularnych standardów RS. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest możliwość niezależnej konfiguracji portów szeregowych do pracy w standardzie RS-232, RS-422 lub RS-485 oraz szeroki wybór trybów pracy, wliczając w to RealCOM, TCP Server, TCP Client, czy Pair Connection.
O wiele trudniejsza jest sytuacja, gdy obiekt znajduje się daleko od głównego miejsca nadzoru, lub gdy dane mają być odbierane z wielu miejsc znajdujących się w znacznej odległości od siebie. Tutaj również przychodzi z pomocą firma Moxa oferując możliwość zainstalowania w NPortach 6450 i 6600 wkładki NM-GPRS/GSM wyposażonej w modem GSM. Następnie konfigurując ją do pracy w trybie Always On/None uzyskuje się możliwość dodania portu szeregowego wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Wykorzystując do tego celu oprogramowanie NPort Windows Driver Manager i podając adres IP modemu GSM można dodać port szeregowy do tworzonego systemu. Pozwala to w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do danych odbieranych z urządzeń przez serwer portów. Identyczną funkcjonalność zapewniają modemy przemysłowe GSM OnCell serii G3000. Pozwalają one również przenieść port szeregowy poprzez Ethernet oraz sieć GSM. Modemy OnCell dostępne są w wersjach jednoportowej, co pozwala je zastosować wszędzie tam, gdzie obsługi wymagają pojedyncze urządzenia.
Dodatkową funkcjonalnością, w którą wyposażone są serwery NPort 6000 oraz modemy OnCell G3000, jest redundantność połączenia. Potrafią one wykryć brak komunikacji na porcie LAN ze zdefiniowanym hostem i przełączyć się na transmisję poprzez sieć GSM. Zyskuje się tym samym pewność, że dane przekazywane przez te urządzenia zostaną dostarczone do odpowiedniego miejsca. Redundancja jest możliwa poprzez konfigurację modułu GSM/GPRS do pracy w trybie Remote host fail/remote host recovered. Następnie należy skonfigurować porty, aby działały w trybie TCP Client, podać adres zdalnego komputera, z którym ma być nawiązywane połączenie i uruchomić program TCP Server na komputerze. Dzięki temu uzyskuje się możliwość korzystania z dwóch połączeń zamiennie. NPort oraz OnCell sprawdzają połączenie wysyłając ping co 3 s pod adres IP wskazany jako host. W przypadku pięciokrotnej pod rząd utraty pakietów, następuje przełączenie w tryb GPRS. Podobnie jest w przypadku wykorzystywania komunikacji zastępczej, testowane jest połączenie główne i jeżeli nie będzie utraty danych przez 5 kolejnych zapytań, komunikacja danych zostanie przeniesiona.
Dodatkowe złącze w NPort 6450 oraz w NPort 6600, służące do podłączenia modemu GSM, może również zostać wykorzystane do umieszczenia w nim innych wkładek rozszerzających, takich jak dodatkowy port LAN czy porty światłowodowe. Tym samym można stworzyć redundantne połączenie Ethernetu z serwerem, sieć typu pierścień TurboRing, albo podłączyć NPort do pary światłowodów wydłużając połączenie do paru kilometrów. Użycie nowych wkładek nie wymaga instalowania jakichkolwiek sterowników, są one gotowe do użycia natychmiast po włożeniu i odpowiednim skonfigurowaniu, np. przez stronę Web lub połączenie Telnet.
Podsumowując, szeroki wybór trybów pracy serwerów portów szeregowych MOXA NPort serii 6000 oraz modemów przemysłowych OnCell G3000 stwarza możliwość stosowania ich w wielu różnorodnych aplikacjach przemysłowych, gdzie wymagane jest przesyłanie wielu informacji z portów szeregowych w jedno lub wiele miejsc jednocześnie, również znacznie oddalonych od siebie. Niewątpliwą zaletą NPortów jest możliwość instalowania wkładek rozszerzających, dzięki którym zyskują one w prosty sposób dodatkową funkcjonalność, co pozwala rozszerzyć zakres ich zastosowania o takie miejsca, jak np. stacje transformatorowe.
Tryb pracy | Reguła połączenia | Reguła rozłączenia |
Always on/None | Zawsze włączony po podłączeniu zasilania | Brak |
Periodically connect/inactivity time | Łączenie okresowe (zależne od ustawień zwłoki połączenia) | W zależności od ustawionego czasu bezczynności |
Remote host fail/remote host recovered | Brak zdalnego połączenia z hostem przez Ethernet | Połączenie z hostem przez Ethernet zostało przywrócone |
Marcin Krzewski
Elmark Automatyka Sp. z o.o.
http://www.elmark.com.pl/
źródło: Elmark Automatyka
Komentarze
blog comments powered by Disqus