MAXOLUTION – nowe oblicze automatyzacji (część I)
Małgorzata Tylska (SEW-EURODRIVE) drukuj
W języku angielskim pojęcie automatyzacji oznacza zarówno proces, jak i technologię. Proces to zautomatyzowane procesy produkcji, z kolei technologia to automatyzowanie tych procesów. Właśnie w tak kompleksowy sposób do automatyzacji podchodzi firma SEW-Eurodrive.
Firmy stoją obecnie w obliczu wyzwania optymalizacji procesów produkcyjnych i montażowych, co jest możliwe dzięki automatyzacji. Efekty można jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy działania prowadzone są w sposób spójny, z zachowaniem elastyczności i możliwości wyboru różnych opcji, aby w przyszłości szybko reagować na zmieniające się oczekiwania rynku.
Rozwiązania systemowe MAXOLUTION firmy SEW-Eurodrive przeznaczone są zarówno dla automatyzacji fabryk jak i maszyn, a dodatkowo szczególna uwaga poświęcona została najbardziej wymagającej branży jaką jest automotive.
MAXOLUTION factory automation – automatyzacja fabryk
Jak zachować wspomnianą równowagę? To możliwe dzięki rozwiązaniom systemowym z zakresu automatyzacji produkcji MAXOLUTION SEW-Eurodrive. Wizje stają się rozwiązaniami – profesjonalnymi, przetestowanymi, bezpiecznymi i dostępnymi już dziś. Firma tworzy fabrykę przyszłości dzięki wymiennym modułom, umożliwiającym szybką reakcję na zmienne wymagania rynku. Zamiast nieelastycznych systemów, takich jak stacjonarne systemy przenośników, tworzymy inteligentną fabrykę o nowej, elastycznej strukturze modułowej. Dzięki temu w prosty sposób można dodawać, powielać lub usuwać poszczególne moduły procesowe w zależności od tego, jak kształtuje się struktura i dynamika procesów sprzedażowych.
Firma SEW-Eurodrive przygotuje zakład produkcyjny na automatyzację fabryki zgodnie z ideą Przemysłu 4.0. Koncepcja ta ewoluuje i zyskuje coraz większe znaczenie. Dziedzina ta obejmuje całość procesów produkcyjnych o mniej lub bardziej złożonej strukturze. Dotyczy to wszystkich procesów produkcji, takich jak obsługa, przepływ materiału, współpraca różnych komponentów, maszyn, systemów i sterowników oraz integracja danych.
Producenci są zmuszeni szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku i dlatego rośnie zapotrzebowanie na coraz bardziej spersonalizowane rozwiązania. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy przeformatowana zostanie koncepcja procesów produkcyjnych oraz rozplanowania produkcji. W miejsce technologii przenośników stacjonarnych wprowadzone będzie inteligentne połączenie gniazd produkcyjnych, stanowisk montażowych oraz maszyn i urządzeń za pomocą mobilnych systemów transportowych i robotów. Takie rozwiązanie z jednej strony zwiększa dostępność, produktywność i wydajność systemu, a z drugiej minimalizuje koszty operacyjne.
Mobilne systemy wspomagania
Ludzie i maszyny tworzą sieć w inteligentnej fabryce. Autonomiczne mobilne systemy wspomagania firmy SEW-Eurodrive integrują poszczególne procesy produkcji i montażu. To systemy cyberfizyczne, które zawsze mają dostęp do wszystkich istotnych danych.
Znane są nasze sprawdzone rozwiązania oparte na jednostkach napędowych oraz projekty automatyzacji dla stacjonarnych urządzeń do transportu materiałów. Doświadczenia firmy dotyczące optymalizacji procesów produkcyjnych pozwoliły stworzyć samojezdne systemy mobilne o maksymalnej elastyczności i skalowalności, z zapewnieniem doradztwa technicznego oraz bezpieczeństwa procesów, instalacji i systemów.
Ze względu na liczne rozszerzenia funkcjonalności oraz przyjazne interfejsy, systemy te zapewniają wsparcie i odciążenie pracowników w realizacji prostych zadań transportowych. Mobilne systemy wspomagające montaż pracują np. jako inteligentne i ergonomiczne stoły warsztatowe, natomiast systemy wspomagające obsługę działają dzięki wykorzystaniu współpracującego robota. Jednocześnie ci mobilni asystenci doskonale „rozumieją się” z innymi pojazdami. Poruszają się autonomicznie, komunikują się i wymieniają dane. To tzw. inteligencja rozproszona, która obejmuje innowacyjną, zdecentralizowaną technologię sterowania, dzięki której wiele mobilnych systemów wspomagających może działać w ramach jednego, kompletnego i inteligentnego systemu.
SEW-Eurodrive oferuje indywidualne rozwiązania w zakresie mobilnych systemów wsparcia. W przypadku szczególnych wymagań wobec mobilnego systemu wspomagania, firma dostosuje autonomicznych asystentów do wymogów lub opracuje rozwiązanie w pełni dopasowane do określonych potrzeb. Kompleksowy system modułowy SEW-Eurodrive zapewnia wszystkie niezbędne komponenty.
Do korzyści należą:
- kastomizowane rozwiązania dostępne w krótkim czasie dzięki ekspertom firmy SEW-Eurodrive i kompleksowemu modułowemu systemowi komponentów do systemów mobilnych,
- autonomiczny, niezawodny transport,
- inteligencja rozproszona umożliwiająca asystentom swobodne poruszanie się i doskonałą koordynację z innymi pojazdami,
- płynnie przebiegające sekwencje procesów,
- integracja najnowocześniejszej technologii w zakresie lokalizacji, nawigacji i komunikacji,
- szybki i trwały system transportu.
Bezstykowy system przesyłania energii MOVITRANS działa na zasadzie indukcji i może być stosowany podobnie jak kabel zasilający, przekazujący energię w sposób ciągły lub jako rozwiązanie wykorzystywane miejscowo w formie stacji ładowania.
Lokalnie zrealizowane projekty – potwierdzenie kompetencji
Firma SEW-Eurodrive Polska zrealizowała projekt automatyzacji transportu w tłoczni profili aluminiowych spółki Final z Dąbrowy Górniczej w oparciu o system AGV.
System transportowy złożony jest z potężnego wózka transportowego oraz automatycznej stacji rozładowczej. Trasa przejazdu wózka o długości 160 m (z produkcji do obszaru pakowania) realizowana jest za pomocą samojezdnego wózka transportowego AGV o wymiarach 5,9 m × 2,2 m, zasilanego bezkontaktowo na całej trasie przejazdu za pomocą umieszczonej w posadzce pętli indukcyjnej.
Rozwiązanie MOVITRANS firmy SEW-Eurodrive opiera się na bezstykowym przesyle energii z pętli indukcyjnej w podłodze do wózka AGV, który zapewnia niezawodny, cichy i bezobsługowy transport. Zasilająca pętla indukcyjna służy również do nawigowania wózkiem. Istotną cechą rozwiązania jest bezpieczeństwo – laserowe skanery wykrywają obiekty znajdujące się w określonej odległości od wózka. Ich pole działania zmienia się w zależności od kierunku i prędkości jego jazdy. Nad całością systemu bezpieczeństwa czuwa kontroler, który stale monitoruje kierunek jazdy, prędkość, stan skanerów laserowych oraz pozycję rozładunku. Lampy ostrzegawcze typu bluespot ostrzegają o zbliżaniu się wózka, a kolorowe listwy świetlne informują o jego statusie.
Zastosowanie samojezdnego wózka AGV w fabryce profili aluminiowych jest najlepszym przykładem procesu automatyzacji, jak również personalizacji rozwiązania i optymalizacji logistyki wewnątrzzakładowej ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa.
SEW-EURODRIVE POLSKA Sp. z o.o.
ul. Techniczna 5, 92-518 Łódź
tel. 42 293 00 00
e-mail: sew@sew-eurodrive.pl
www.sew-eurodrive.pl
źródło: Automatyka 11/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus