Zarządzanie produkcją. Myśl globalnie, działaj lokalnie
Materiał prasowy drukuj
Aby dotrzymać kroku dynamicznej sytuacji na globalnym rynku, firmy produkcyjne muszą optymalizować swoje procesy na całym świecie, nie tracąc z oczu wymagań odbiorców i warunków panujących w lokalnym zakładzie produkcyjnym. Duży potencjał w tym zakresie oferuje platformowe zarządzanie operacjami produkcyjnymi MOM – Manufacturing Operations Management.
Przemysł 4.0 radykalnie zmienia sposób wytwarzania produktów i oferowania usług. Nowe technologie umożliwiające symulację produktów i tworzenie cyfrowych bliźniaków, a także druk 3D są szansą niewyobrażanej dotąd optymalizacji. Inteligentne systemy pozwalają na coraz bardziej precyzyjne wykorzystanie zasobów, takich jak materiały, moce produkcyjne i zespoły pracowników, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. W ten sposób można uniknąć błędów w planowaniu skutkujących nadprodukcją, wzrasta natomiast wydajność i oszczędność zasobów.
Aby rzeczywiście skorzystać z potencjału Przemysłu 4.0, niezbędne są rozwiązania z zakresu zarządzania operacjami produkcyjnymi, czyli MOM (Manufacturing Operations Management), które wykraczają poza tradycyjne systemy realizacji produkcji zwane MES (Manufacturing Execution Systems). Dzięki MES można w czasie rzeczywistym sterować produkcją i ją monitorować, z reguły jednak MES obejmuje jeden zakład czy nawet pojedyncze hale fabryczne. Natomiast zarządzanie operacjami produkcyjnymi MOM jest znacznie bardziej kompleksowe. Oprócz tego, że obejmuje klasyczny system MES, tzn. zarządza działaniami pracowników, zasobami i materiałami na hali produkcyjnej, to jednocześnie umożliwia zarządzanie całym przedsiębiorstwem, kontrolując również magazynowanie, wysyłkę, jakość, konserwację materiałów, a także rozmieszczenie pracowników. MOM pozwala ponadto na gromadzenie i analizę znacznie większej ilości danych, a tym samym umożliwia kontrolę całej produkcji odbywającej się w różnych lokalizacjach.
Jednolita platforma jako podstawa
Rozwiązania oparte na platformie umożliwiają podłączenie do sieci MOM wszystkich lokalizacji na całym świecie. Dzięki dostępowi do danych kierownicy produkcji mogą usprawnić kontrolę we wszystkich lokalizacjach, co przekłada się na potencjał znaczącego zwiększenia wydajności. W ten sposób następuje synchronizacja produkcji i dystrybucji produktu na wszystkich poziomach, czego rezultatem jest łatwiejsza współpraca między zakładami produkcyjnymi. Menedżerowie mogą w każdej chwili, niezależnie od lokalizacji i w czasie rzeczywistym, obserwować produkcję i kontrolować jej realizację. Jednocześnie personel operacyjny i planiści mogą – również w czasie rzeczywistym – uzyskiwać informacje zwrotne.
Aby możliwe było uwzględnienie lokalnych warunków i wymagań w poszczególnych zakładach produkcyjnych, platforma MOM powinna być wdrożona jak najszerzej. Wynika to z faktu, że wyzwania związane z produkcją różnią się w zależności od branży, a czasem nawet od lokalizacji. Rozwiązania muszą zatem oferować szeroki zakres zastosowań, a jednocześnie programy różnych producentów powinny być ze sobą płynnie zintegrowane.
Jednym z rozwiązań tego typu jest DELMIA Apriso, która zawiera np. aplikacje do operacyjnej kontroli całej produkcji na miejscu. Oznacza to, że produkcja, zapewnienie jakości, konserwacja, magazynowanie, zarządzanie czasem pracy i informacjami są płynnie zintegrowane z systemem, który jest podłączony do systemów ERP (Enterprise Resource Planning), jak również zakładów i stanowisk pracy na hali produkcyjnej. Przykładowo we francuskiej grupie L‘Oréal system Apriso informuje pracowników w magazynie, gdzie mają rozmieścić towary, a następnie kontroluje je elektronicznie. Podczas produkcji pracownicy widzą na swoich ekranach zaburzenia procesu i w razie potrzeby mogą bezpośrednio inicjować działania naprawcze. W produkcji surowce są pobierane za pomocą systemu Apriso z magazynu i transportowane do stacji ważenia przez autonomiczne systemy transportu. Dzięki temu pracownicy odpowiedzialni za ważenie mogą w pełni skoncentrować się na swojej pracy, zaś ich wydajność wzrosła o 100%. Koncern wdrożył DELMIA Apriso w ponad 30 zakładach produkcyjnych na całym świecie, poprawiając spójność produkcji, jakości i zarządzania zapasami, dzięki czemu śledzenie produktów odbywa się teraz dziesięć razy szybciej niż wcześniej.
Wiele systemów, które przedsiębiorstwa wdrożyły w ostatnich latach w celu poprawy wydajności operacyjnej, zdolności reagowania i planowania, nie współgra ze sobą optymalnie. W przeciwieństwie do nich rozwiązania platformowe, jak platforma procesów produkcyjnych DELMIA Apriso firmy Dassault Systèmes, integrują i łączą aplikacje w centralnym miejscu. Dzięki temu można np. lepiej zidentyfikować w firmie najlepsze praktyki i udostępnić je wszystkim działom. Platforma daje również planistom pełną kontrolę nad przepływem materiałów i pozwala im śledzić proces tworzenia produktów od początku do końca.
Na wspólnej platformie mogą współpracować ze sobą zespoły – nie tylko ponad działami i lokalizacjami, lecz także z uwzględnieniem integracji zewnętrznych partnerów, dostawców i klientów. Dzięki takiej spójnej bazie danych można zoptymalizować wszystkie procesy produkcyjne. Umożliwia to integrację wielu domen przez ujednoliconą architekturę oraz bezproblemową integrację z systemami PLM (Product Lifecycle Management) i ERP. Decydującą zaletą rozwiązań platformowych jest też ich skalowalność. Każda firma może indywidualnie decydować, które aplikacje są w danym momencie potrzebne do poprawy własnej rentowności i konkurencyjności. Wszystkie aplikacje współpracują bezproblemowo na platformie, zaś te będące w użyciu mogą być rozszerzane i modyfikowane w miarę potrzeb. Rozwiązania platformowe zapewniają zatem największą możliwą elastyczność wprowadzania i ciągłego doskonalenia rozwiązań cyfrowych. Przemysł 4.0 nie jest bowiem konceptem wprowadzanym jednorazowo, ale ciągłym procesem optymalizacji i adaptacji.
Bezproblemowa współpraca między ludźmi a systemami
Aby platforma MOM funkcjonowała właściwie na poziomie globalnym i lokalnym, potrzebny jest nie tylko szeroki zakres zintegrowanych aplikacji i globalna przejrzystość procesów, ale również dobra współpraca między poszczególnymi pracownikami a systemem. MOM może poprawić sprawność reagowania operacyjnego tylko dzięki zaangażowaniu lokalnych pracowników.
Fabryka przyszłości będzie sterowana nie tylko przez inteligentne czujniki i roboty. Jej trzon stanowić będzie adaptowalna architektura informatyczna i rozwiązanie platformowe ściśle koordynujące procesy produkcyjne i sieci dostawców oraz zapewniające przejrzystość i kontrolę w czasie rzeczywistym we wszystkich zakładach własnych, a nawet dostawców. Takie połączenie umożliwi firmom reagowanie na wymagania w poszczególnych lokalizacjach i bezproblemową integrację różnych aplikacji.
Platforma MOM pozwala przedsiębiorstwom produkcyjnym na myślenie i planowanie w skali globalnej oraz działanie na poziomie lokalnym. Tylko w ten sposób mogą one działać sprawnie, reagując na potrzeby globalnego rynku. Dzięki wspólnej pracy na zintegrowanej platformie można zdecydowanie skrócić czas tworzenia produktów, zoptymalizować procesy produkcyjne oraz usprawnić komunikację i współpracę między zespołami i zakładami.
DASSAULT SYSTÈMES Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16a
02-092 Warszawa
https://discover.3ds.com/pl/contact-us
źródło: Automatyka 4-5/2020
Komentarze
blog comments powered by Disqus