Analizatory energii elektrycznej
Piotr Gocłowski (ELMARK Automatyka) drukuj
Najprostsze liczniki dostarczają zazwyczaj tylko informacji o ilości zużytej energii. Dzięki nowoczesnym analizatorom uzyskuje się szeroki wgląd do informacji o zużytej energii i jej jakości, co znacznie ułatwia optymalizowanie procesów i podejmowanie właściwych decyzji w celu obniżenia kosztów.
Koszty energii elektrycznej to duża część domowych wydatków, głównie z powodu jej rosnących cen. W przypadku obiektów przemysłowych sytuacja wygląda podobnie, a koszty te często da się znacząco obniżyć, jeśli tylko dokładnie przyjrzymy się, gdzie tkwi powód wysokiego zużycia energii i wdrożymy odpowiednie rozwiązania.
Koszty i jakość energii
W obecnych czasach monitorujemy i rejestrujemy ogromną ilość informacji w myśl idei Internetu Rzeczy. Jest to następstwo rozwoju sieci komunikacyjnych i obniżenia kosztów produkcji urządzeń opartych na procesorach i półprzewodnikach. W przemyśle dane na temat produkcji już od dawna są rejestrowane i analizowane w celu kalkulacji i optymalizacji kosztów. Energia elektryczna to produkt, który jest często traktowany po macoszemu, ponieważ bez odpowiedniego sprzętu trudno jest sprawdzić jego jakość, najczęściej więc rozpatruje się tylko ilość i cenę za kWh. Nowoczesny sprzęt pomiarowy, układy oparte na mikroprocesorach, oświetlenie – te wszystkie odbiorniki są podatne na słabą jakość energii. Światło migocze (flicker), urządzenia elektroniczne restartują się, a sprzęt pomiarowy pokazuje błędne wskazania. Analizatory energii elektrycznej pozwalają na dostrzeżenie większości bolączek, na które cierpią przemysłowe, a także konsumenckie sieci elektryczne.
W przemyśle często znajdziemy bardzo energochłonne urządzenia, takie jak piece, silniki dużej mocy, oprzyrządowanie linii produkcyjnych itp. W wielu przypadkach ich pracę da się zoptymalizować i usprawnić, co może znacząco wpłynąć na zużycie energii na obiekcie, a w konsekwencji obniżenie rachunków za prąd. Informacje na temat zużytej energii i jej jakości pozwalają więc skutecznie obniżać koszty produkcji. W większych obiektach przemysłowych, gdzie istnieje zapotrzebowanie na pomiar zużycia energii wielu maszyn, występuje też zapotrzebowanie na system zbierający dane z wielu urządzeń pomiarowych. Firma Janitza dostarcza rozwiązania w każdym z powyższych przypadków, tworząc pełny ekosystem do pomiaru, monitorowania, rejestrowania, energii i jej jakości, a także alarmowania w przypadku wystąpienia zdefiniowanych przez użytkownika zdarzeń, np. spadku napięcia czy gwałtownego wzrostu poboru energii.
System zarządzania energią
Firma Janitza to producent nowoczesnych analizatorów energii elektrycznej, które pozwalają na pomiar wielu parametrów energii, takich jak: moc czynna/bierna, cos , asymetria prądów/napięć, wyższe harmoniczne, stany przejściowe, prąd upływu, migotanie napięcia i wiele innych. Dzięki szerokiej ofercie analizatorów każdy znajdzie urządzenie dla siebie. Od najprostszych urządzeń, bez pamięci i zegara RTC, po rozbudowane analizatory z kolorowym wyświetlaczem, Ethernetem, wysoką dokładnością klasy „A”. Wszystkie analizatory Janitza używają otwartych protokołów komunikacyjnych, takich jak Modbus TCP/RTU, co znacznie ułatwia ich integrację z innymi urządzeniami i oprogramowaniem. To, co wyróżnia ofertę Janitza wśród ofert innych producentów, to bardzo rozwinięte oprogramowanie GridVis, które generuje różnorodne wykresy, konfiguruje analizatory, pełni funkcje bazy danych i generuje raporty zużycia energii, porównując wyniki z wymaganiami norm EN 50160:2011 czy EN 61000-2-4:2002.
Dzięki oprogramowaniu GridVis uzyskuje się kompleksowy system zarządzania energią, który znacznie upraszcza analizę danych, ich dalszą obróbkę i określenie słabych punktów sieci. Ponadto do GridVis (od wersji Enterprise) można podłączyć urządzenia firm trzecich opartych na protokole Modbus.
źródło: Automatyka 4/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus