Zintegrowane monitorowanie przepływu sprężonego powietrza za pomocą jednego czujnika
Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu procesach przemysłowych, w których konieczna jest jego stała kontrola. Odpowiednio prowadzony monitoring pozwala uniknąć wielu poważnych usterek, a także zwiększyć wydajność produkcji. Dziś jest to możliwe nawet przy użyciu jednego czujnika.
Konsekwencje występowania nieszczelności w instalacji przemysłowej mogą być bardzo kosztowne. Śledzenie zużycia sprężonego powietrza nie tylko zapobiega awariom, ale może również dostarczyć ważnych informacji na temat całego systemu w kontekście jego konserwacji czy oszczędzania energii. Z pewnością odpowiednio dobierając urządzenia do systemu monitorowania przepływu sprężonego powietrza, można zapobiec wielu niepotrzebnym stratom i zwiększyć wydajność produkcji. Uniwersalnym i optymalnym rozwiązaniem jest kalorymetryczny miernik przepływu sprężonego powietrza z wbudowanym czujnikiem ciśnienia i temperatury.
Wyższa wydajność, niższe koszty
W celu efektywnego zarządzania energią należy na bieżąco odczytywać cztery wartości procesowe: przepływ objętościowy, ciśnienie, temperaturę i przepływ całkowity. Dzięki temu możliwa jest dokładna alokacja kosztów energii, precyzyjny pomiar zużycia, poprawa efektywności energetycznej przez monitorowanie wycieków, a także redukcja kosztów montażu, konserwacji i sprzętu. To elementy kompleksowego systemu zarządzania energią zgodnie z normą DIN EN ISO 50001.
Nowy kalorymetryczny miernik przepływu sprężonego powietrza do zastosowań przemysłowych ifm electronic wyróżnia się jako urządzenie uniwersalne. Ma nie tylko zintegrowany czujnik temperatury, ale również czujnik ciśnienia i czujnik przepływu, co umożliwia użytkownikowi odczyt czterech wartości procesowych jednocześnie, optymalizując produkcję.
Integracja przez dział utrzymania ruchu kalorymetrycznego miernika przepływu sprężonego powietrza SD z istniejącymi lub nowymi instalacjami zapewnia dodatkowe korzyści. Dzięki zintegrowanemu wyświetlaczowi TFT, który umożliwia wybór między czterema różnymi i indywidualnie wybieranymi układami graficznymi, wartości procesowe zużycia sprężonego powietrza w instalacjach przemysłowych mogą być skutecznie monitorowane w typowych instalacjach. Wyniki te mogą być również przesyłane przez IO-Link.
Lepsza efektywność energetyczna
Precyzyjne monitorowanie przepływu przez SD pozwala na wykrywanie nieszczelności i oszczędność energii. Ponadto wysoka powtarzalność zapewniana przez urządzenie umożliwia dokładne przyporządkowanie kosztów sprężonego powietrza do danej linii produkcyjnej oraz optymalną kalkulację kosztów produktu.
Z kolei dzięki zintegrowanemu pomiarowi ciśnienia można optymalnie monitorować zarówno spadek ciśnienia w zanieczyszczonych układach filtrów powietrza, jak i ogólne ciśnienie robocze układu sprężonego powietrza. – To bardzo istotne, ponieważ jeśli instalacja składa się z aktuatorów, które pracują przy ciśnieniu 5 barów zamiast idealnego ciśnienia 6,3 bara, prędkość ładowania jest już zredukowana o 25%, co obniża wydajność. Z drugiej strony nadmierne ciśnienie robocze nie zwiększa wydajności, ale powoduje wyższe zużycie sprężonego powietrza i zwiększa zużycie urządzenia – mówi Piotr Szopiński z ifm electronic.
Integracja kilku parametrów pomiarowych w jednym czujniku pozwala nie tylko wyraźnie zmniejszyć koszty sprzętu – czujnika ciśnienia, czujnika temperatury, okablowania i kart wejściowych, ale także koszty montażu i konserwacji.
W zgodzie z unijnymi przepisami
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej DIN EN ISO 50001, wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do osiągnięcia oszczędności zużycia energii. Warunkiem uzyskania ulg w podatku energetycznym jest wdrożenie systemu zarządzania energią. Norma wymaga dokumentowania kalibracji sprzętu pomiarowego w celu zapewnienia poprawności i powtarzalności danych pomiarowych. Połączenie nowego licznika sprężonego powietrza SD z regularnymi kalibracjami DAkkS stanowi optymalną podstawę dla niezawodnego systemu zarządzania energią.
IFM ELECTRONIC Sp. z o.o.
ul. Węglowa 7, 40-105 Katowice
tel. 32 70 56 400, fax 32 70 56 455
e-mail: info.pl@ifm.com
www.ifm.com/pl
źródło: Automatyka 11/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus