APAS – asystent linii produkcyjnej. Ciągły strumień materiału bez ogrodzenia
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Automatyzacja na małej powierzchni ze swobodnym dostępem do wszystkich maszyn – przed takim wyzwaniem stoi obecnie intralogistyka. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, producenci tworzą zwarte systemy, które mogą pomieścić jak najwięcej maszyn na jak najmniejszej powierzchni, zapewniając zarazem łatwy dostęp. Asystent linii produkcyjnej APAS to robot firmy Bosch Rexroth współpracujący bez ogrodzenia. Stanowi podstawę zautomatyzowanego, zintegrowanego systemu logistyki z funkcjami śledzenia produktów. Wbudowana kamera umożliwia niezawodne rejestrowanie i chwytanie elementów, gwarantując bezpieczny przepływ towarów.
Asystent linii produkcyjnej APAS to robot zintegrowany z linią montażową, który nie wymaga ogrodzenia. Dzięki unikalnym zabezpieczeniom bezdotykowym robot, dostępny w sprzedaży od stycznia 2018 r., znakomicie sprawdza się w rozwiązaniach z zakresu współpracy człowieka i robota HRC. Materiał produkcyjny jest podawany w trybie ciągłym lub automatycznie przy użyciu wózków wahadłowych. Dzięki wbudowanej kamerze ramię robota może wykrywać elementy także wtedy, gdy nie zostały idealnie podane, poprawnie je chwytać i układać na taśmie przenośnikowej lub wózku ze stosami blistrów.
Firma Bosch Rexroth zapewnia w ten sposób ciągłość strumienia materiałów i wypełnia lukę między swoim nowym systemem transportu samojezdnego ActiveShuttle a wszechstronnymi systemami transportowymi. Dzięki zwartej konstrukcji ramię robota zajmuje mało miejsca i idealnie nadaje się do uzupełnienia lub rozbudowy istniejących systemów, nawet tam, gdzie operacje logistyczne nie były pierwotnie przystosowane do automatyzacji.
Mała powierzchnia – duże bezpieczeństwo
Robot APAS umożliwia automatyzację na małej powierzchni przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ramię robota jest zintegrowane z linią produkcyjną bez ogrodzenia i obudowy, a warstwa czujników pojemnościowych na jego powierzchni zapobiega kolizjom na poziomie wydajności d, kategoria 3. Dzięki dużemu zasięgowi czujników i bezdotykowemu wykrywaniu ludzi robot rozwija bezpieczną prędkość 0,5 m/s. Opcjonalna funkcja zwiększonego zasięgu monitorowania, np. za pomocą skanera laserowego, jest montowana na wysokości 90–110 cm i niezawodnie wykrywa pracowników z większej odległości. Umożliwia to zwiększenie prędkości działania robota do 2,3 m/s. Dla logistyków i organizatorów produkcji, którzy muszą doposażać w roboty istniejące hale i systemy maszyn, oznacza to, że nie będą musieli prawie niczego zmieniać w ich układzie.
Inteligentne sterowanie zgodnie z Logistyką 4.0
W celu zapewnienia inteligentnego sterowania strumieniem materiałów asystent linii produkcyjnej APAS może zostać podłączony w sposób umożliwiający korzystanie z funkcji Track and Trace. Wbudowana kamera rejestruje np. kod produktu, a system wyższego poziomu informuje robota, na którym nośniku należy odłożyć produkt, aby przejść do kolejnych etapów produkcji.
Zintegrowana automatyzacja strumienia produkcji, poczynając od systemu transportowego ActiveShuttle, przez asystenta linii produkcyjnej APAS HRC, po wszechstronny system transportowy TS 2 była prezentowana w akcji na targach LogiMAT w Stuttgarcie, w Niemczech.
BOSCH REXROTH Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
tel. 22 738 18 00, fax 22 758 87 35
e-mail: info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
źródło: Automatyka 6/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus