Inteligentna przyszłość. Robotyzacja produkcji
Materiał prasowy drukuj
Przemysł 4.0 i perspektywa automatyzacji wszystkich procesów jest sposobem rozwoju i podniesienia wydajności przedsiębiorstwa. Obserwuje się stały wzrost sprzedaży robotów przemysłowych oraz rosnące zainteresowanie robotami współpracującymi. Roboty zaczynają pełnić rolę współpracowników, których potencjał wykorzystywany jest przez ludzi. Procesy stają się tańsze i bardziej efektywne, a produkty czy usługi lepiej wykonane, niż zrobiłby to człowiek. Kooperacja ludzi z robotami rozwija przedsiębiorstwa, otwiera nowe szanse, wpływa na wzrost poziomu wiedzy. W obliczu zachodzących zmian od pracownika wymaga się świadomości i umiejętności, ale jego praca jest też wyjątkowo cenna.
Robotyzacja jest obecna niemal w każdej branży, rozwija produkty i wpływa na wizerunek firmy, jej konkurencyjność, elastyczność oraz bezpieczeństwo. Wszystkie te czynniki mają bardzo duże znaczenie nie tylko w kontekście rozwoju przemysłu, ale całego społeczeństwa.
Zatrudnij robota!
Raporty Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), producenci robotów oraz sytuacja gospodarcza na świecie pozwalają prognozować, że w najbliższym czasie roboty współpracujące będą otwierać nowe możliwości nie tylko na rynku robotyki, ale we wszystkich branżach. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z potrzeb dynamicznie rozwijającej się gospodarki oraz świadomości postrzegania robotów pracujących w przemyśle. Coraz częściej firmy produkcyjne oczekują, by robot nie był już tylko maszyną, ale także partnerem i wsparciem w najtrudniejszych dla pracownika zadaniach.
W automatyzację swoich procesów produkcyjnych inwestują małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których do niedawna zrobotyzowane cele były niedostępne ze względu na koszty, wdrożenie oraz wygrodzenia. Odpowiedzią na powyższe problemy i oczekiwania są właśnie roboty współpracujące, których nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie bezproblemowej współpracy człowieka z robotem obok siebie (bez barier i zagrożeń), intuicyjnego programowania, bezpieczeństwa pracy, a także możliwości dostosowania pracy robota do potrzeb praktycznie każdego sektora gospodarki. W zależności od tego, jak będzie przebiegała dalsza współpraca i interakcja człowieka z robotem, tak będzie kształtował się rynek robotów współpracujących. Prawdopodobnie w najbliższej dekadzie będziemy obserwować stały wzrost i zainteresowanie robotami współpracującymi, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz w branży elektronicznej i żywnościowej.
Programowanie dziecinnie proste? Już tak!
Wraz z rozwojem robotów nadeszła nowa era w ich programowaniu. Do tej pory główny nacisk kładziono na funkcjonalność i parametry robota oraz pendanta, natomiast od dłuższego czasu obserwuje się zapotrzebowanie na szybsze i łatwiejsze programowanie. Przedsiębiorcy oczekują, by współpraca z robotem była możliwie jak najprostsza i bezpieczna, a wręcz intuicyjna, i to dla każdego.
Do nowej generacji sposobów programowania można niewątpliwie zaliczyć Smart Pendant. Obecne programatory wymagają od operatora wybrania odpowiedniego układu współrzędnych, który określi kierunek poruszania robota. W przypadku niepoprawnego ustawienia układu robot może poruszać sie w złym kierunku lub z niewłaściwą trajektorią, co może prowadzić do problemów albo wymagać czasochłonnych poprawek. Opatentowana technologia Smart Frame i inteligentny Smart Pendant pozwalają na określenie orientacji użytkownika względem robota i eliminują użycie tradycyjnego układu współrzędnych (X, Y, Z). Dodatkowe opcje prowadzenia robota zapewnia funkcja Hand Guiding, umożliwiająca ręczne prowadzenie robota do żądanej pozycji. Aby z niej skorzystać, należy wyposażyć robota w dodatkowy osprzęt zewnętrzny lub skorzystać z funkcji w specjalnie zaprojektowanym do tego robocie, jak np. robot współpracujący HC10.
Po prostu kliknij i programuj!
Do zalet rozwiązania należą:
- inteligentny ekran dotykowy,
- wbudowana opatentowana technologia Smart Frame,
- innowacyjny system żyroskopowy,
- intuicyjny i prosty interfejs użytkownika,
- nowy sposób programowania robotów,
- zredukowany czas programowania,
- wygodne funkcje,
- dostosowywanie się do potrzeb użytkownika,
- wbudowana funkcja pomocy i instrukcje „How-To”.
Ponad 100 lat...
Ponad 100 lat poświęconych postępowi technicznemu – tak najprościej można podsumować działalność producenta technologii robotycznej i automatyki, firmy Yaskawa. Początki działalności to rozwój i wprowadzenie do obrotu w 1915 r. trójfazowych silników indukcyjnych. W kolejnych latach, dzięki silnikom asynchronicznym, synchronicznym i serwonapędom, firma Yaskawa stworzyła atrakcyjną ofertę handlową i stała się wiodącym producentem falowników o zmiennej częstotliwości, technologii serwonapędów i robotyki. Produkty i rozwiązania firmy Yaskawa – 27 mln falowników, ponad 18 mln serwonapędów i ponad 430 000 robotów – funkcjonują obecnie w wielu gałęziach przemysłu i w różnych zastosowaniach.
Pod koniec lat 60. koncepcja „mechatroniki” – termin utworzony przez pracownika firmy Yaskawa – stanowiła główną podstawę innowacji i rozwoju nowych produktów. W tamtym czasie mechatronika wypełniała istniejącą lukę między inżynierią mechaniczną a elektroniką. To właśnie dzięki tej koncepcji w latach 70. doszło do stworzenia pierwszego robota elektrycznego. Z czasem pojęcie mechatroniki zaczęło się zmieniać i rozszerzać. Po „udostępnieniu” w latach 80. przez firmę Yaskawa koncepcji mechatroniki nowa idea przewodnia została uznana na całym świecie jako filozofia inżynieryjna i szybko stała się podstawą nowoczesnej nauki inżynieryjnej o globalnym zastosowaniu. Dzięki stałemu rozwojowi sieci organizacyjnej w różnych krajach Yaskawa co roku zwiększa produkcję, ze względu na stale rosnącą sprzedaż. Firma konsekwentnie dąży do osiągnięcia pozycji lidera w segmencie sterowania ruchem i robotyki. W tym roku otworzono nowy zakład produkcyjny robotów w Słowenii, dzięki któremu obsługiwane będą rynki europejskie, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).
Roma Mineralvannfabrikk AS
Roma Mineralvannfabrikk AS z siedzibą w Lillestrøm to wielokrotnie nagradzane rodzinne przedsiębiorstwo, od prawie 100 lat produkujące w Norwegii napoje gazowane i inne wysokiej jakości napoje bezalkoholowe.
W 2014 r. spółka Roma musiała zmierzyć się z wyzwaniem związanym z wieloma zamówieniami – wymagały one dużej elastyczności w zakresie przenoszenia i pakowania, których nie można było zrealizować przy istniejącej technologii tradycyjnej fabryki. Podstawowym problemem była wówczas kwestia tego, czy przedsiębiorstwo będzie w stanie przetworzyć tak szeroką gamę rodzajów i form opakowań do napojów. Norweski producent wykorzystał innowacyjne rozwiązanie chwytające, opracowane przez firmę Yaskawa specjalnie do przenoszenia butelek na napoje. Finalne rozwiązanie zostało przedstawione w postaci opatentowanego systemu AirGrip – chwytak wraz z robotem zaprojektowany specjalnie do obsługi butelek. Narzędzie zamontowane na robocie umożliwiło niezawodne, elastyczne i szybkie ładowanie/rozładowywanie butelek szklanych i plastikowych w skrzynkach, tacach i opakowaniach zbiorczych. Dzięki tak elastycznemu rozwiązaniu, które znacząco wpłynęło na jakość pracy, firma z Norwegii odnotowała około 30% wzrost sprzedaży.
Kiviks Musteri
Kiviks Musteri to rodzinna korporacja, której początki sięgają 1888 r. Firma, dbając o tradycję, stara się wykorzystywać nowe sposoby myślenia i dostosowywać do wymogów rynku. W jej asortymencie znaleźć można cydr, sok, śmietanę, zupy, napoje, napoje bezalkoholowe, dżem i wino, a także uprawiane owoce i jagody nordyckie.
Ze względu na ograniczenia produkcyjne oraz bezpieczeństwo pracy rozwiązania w tej firmie wymagały zmian, a w zasadzie wymiany. Zakład w Stenhamrze posiadał linię produkcyjną z maszyną do przenoszenia butelek, uzupełnioną manualną obsługą butelek i skrzynek. Firmie zależało na lepszej i bardziej wydajnej linii produkcyjnej na istniejącej powierzchni przy zachowaniu funkcjonalnego wyposażenia, takiego jak wygrodzenie, magazyn palet, przenośniki itp. Głównym założeniem nowych rozwiązań miała być linia produkcyjna obsługująca zarówno butelki typu multipack, jak i pojedyncze sztuki. Ważne było również, aby nowa linia mogła pracować z taką samą wydajnością, niezależnie od umiejętności operatora.
Spółki Yaskawa Nordic i ABTrygg opracowały rozwiązanie z dwoma robotami paletyzującymi MPL500 i MPL80, które mogą obsługiwać oddzielnie różne zadania, a także współpracować w celu przyspieszenia poszczególnych cykli. Zrobotyzowana cela działa w schemacie dwuzmianowym, a firma już myśli o kolejnych udoskonaleniach, które całkowicie pozwolą wyeliminować potrzebę wykonywania manualnej pracy przez operatora.
Yaskawa Polska w ostatnim czasie wspierała konkurs „Bony na innowacje dla MŚP” w ramach współpracy z ŁUKASIEWICZ – Instytutem PIAP, który jako jeden z 38 podmiotów współtworzy Sieć Badawczą Łukasiewicz. Zakup innowacyjnych usług, w tym również zrobotyzowanych rozwiązań, będzie sprzyjał rozwojowi współpracy firm z jednostkami naukowymi. Wspierając biznes i polskie instytuty badawcze, Sieć Badawcza Łukasiewicz docelowo będzie przyczyniać się do rozwoju gospodarczego kraju, generowania nowych miejsc pracy i budowania prestiżu Polski na arenie międzynarodowej.
YASKAWA Polska Sp. z o.o.
ul. Duńska 11, 54-427 Wrocław
tel. 71 792 86 70
e-mail: info.pl@yaskawa.eu.com
www.yaskawa.pl
źródło: Automatyka 11/2019
Słowa kluczowe
automatyka, Przemysł 4.0, roboty przemysłowe, robotyzacja, yaskawa
Komentarze
blog comments powered by Disqus