Jeszcze bliższa współpraca ludzi i maszyn – coboty na linii produkcyjnej
Nowoczesne rozwiązania dążą do tego, aby miejsca pracy stawały się coraz bardziej bezpieczne i wydajne. W przypadku bardzo wymagających fizycznie, a nawet niebezpiecznych zadań, zastępowanie pracowników przez roboty współpracujące może istotnie wpływać na ich zdrowie i komfort pracy. Pozwolenie robotom na wykonywanie powtarzalnych, ciężkich i niebezpiecznych czynności umożliwia natomiast ludziom wykonywanie ciekawszych zadań. Równocześnie coboty pomagają zwiększyć efektywność produkcji i dają więcej możliwości dostosowania się do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku oraz wymagań klientów. W efekcie przynosi to korzyść całej firmie – także jej pracownikom.
Coboty dla jeszcze bardziej elastycznej produkcji
Serie produkowane na dzisiejszy szybko zmieniający się rynek są coraz mniejsze i bardziej zróżnicowane. Linie, które stworzono dla jednego produktu lub których przestawienie na produkcję innego produktu trwa bardzo długo, mogą okazać się nierentowne. Dlatego w takim przypadku warto rozważyć modyfikację linii i wyposażenie jej w najnowocześniejsze roboty i roboty współpracujące.
Branże, w których szczególnie ważna jest możliwość dostosowania linii produkcyjnej do szybko zmieniających się trendów i wymagań konsumentów (np. w branży motoryzacyjnej), bardzo cenią sobie wykorzystanie cobotów. W sytuacji, w której konieczne jest częste wprowadzania modyfikacji w na linii produkcyjnej, roboty współpracujące sprawdzają się doskonale, ponieważ są zdecydowanie bardziej elastyczne od tradycyjnych robotów przemysłowych. Umożliwiają tym samym sprawne dostosowanie produkcji do dynamicznie zachodzących zmian.
Wsparcie pracownika i pracodawcy
Roboty współpracujące wspierają ludzi przy wykonywaniu prac powtarzalnych, wymagających zachowania najwyższej precyzji lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dzięki temu pracownicy nie muszą poświęcać swojego czasu na te czynności, co umożliwia ludziom wykonywanie bardziej wartościowych i ciekawszych zadań. Wpływa to korzystnie zarówno na przepustowość i elastyczność linii produkcyjnej poprzez zmniejszenie częstotliwości występowania sytuacji wymagających interwencji pracownika, jak i na poprawę warunków pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.
Coboty są również jednym z rozwiązań odpowiadających na wyzwanie, z którym producenci mierzą się już od wielu lat niemal w każdym segmencie rynku – jest to niedobór siły roboczej. Dzięki możliwościom, jakie daje automatyzacja, rutynowe czynności mogą być wykonywane przez roboty lub roboty współpracujące, co zmniejsza niekorzystne skutki problemu zbyt małej siły roboczej w przedsiębiorstwie.
Dla kogo coboty?
Zastosowanie cobotów zwiększa efektywność produkcji, m.in. poprzez wyeliminowanie przestojów na linii produkcyjnej. Co więcej, coboty mogą być wykorzystywane niemal w każdej branży i na każdym etapie produkcji, w procesach testowania, kontroli jakości, pakowania i paletyzacji czy w intralogistyce. Dzięki możliwości podnoszenia ciężkich przedmiotów mogą być także stosowane jako paletyzatory.
Na rynku można znaleźć roboty współpracujące o zakresie ładowności od 4 do 14 kg i zasięgu od 700 do 1300 mm – takie coboty oferuje m.in. firma Omron. Zintegrowana kamera i system wizyjny robotów współpracujących Omron umożliwiają bardzo elastyczne zastosowania, w tym wizyjne wykrywanie części i kontrolę wizyjną. Ta przełomowa funkcjonalność pozwala w sposób elastyczny stosować je w procesach obsługi maszyn zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i w małych firmach.
Produktywność procesów wytwórczych
Roboty współpracujące doskonale wypełniają lukę na rynku robotyki w zastosowaniach, w których kluczowe znaczenie ma elastyczność, a nie maksymalna prędkość produkcji. Jest to możliwe m.in. dzięki bardzo przyjaznemu dla użytkownika oprogramowaniu oraz zintegrowanym funkcjom sensorycznym, które obejmują obecnie systemy wizyjne, możliwości lokalizacji i integrację z systemem magazynowym.
W odróżnieniu od tradycyjnych robotów przemysłowych, coboty można łatwo przenosić z jednego miejsca na linii produkcyjnej do drugiego, a nawet połączyć z robotami mobilnymi, co pozwala im poruszać się autonomicznie. Na zwiększenie produktywności wpływa również zastosowanie zaawansowanych systemów zarządzania flotą. Potrafią one ze znacznym wyprzedzeniem planować pracę całej floty robotów, co byłoby niemożliwe do zrealizowania z perspektywy operatora. Zaawansowane systemy zarządzania flotą umożliwiają również optymalne przydzielanie zadań gwarantujące najbardziej efektywną pracę maszyn.
Ponadto coboty w łatwy sposób mogą zostać dostosowane do wykonywania różnych zadań i tym samym wesprzeć produkcję w nowych obszarach, dzięki odpowiednim komponentom. Dzięki systemowi plug-and-play istnieje możliwość wyposażenia ich w dodatkowe elementy (np. osie, chwytaki, czujniki siły, urządzenia komunikacyjne lub śrubokręty), co stwarza jeszcze więcej możliwości ich zastosowania.
Ludzie i roboty w „Fabryce Przyszłości”
W odpowiedzi na potrzeby Przemysłu 4.0. pojawiła się nowa generacja „cobotów” będących efektem ewolucji klasycznych robotów przemysłowych. Mogą one bezpiecznie pracować w tym samym środowisku co ludzie zwiększając elastyczność produkcji i przewagę konkurencyjną. Wdrażanie takich nowych rozwiązań zakłada pełną integrację ze środowiskiem produkcyjnym – tworzenie jednego systemu, w którym zadania są z góry koordynowane i powiązane ze sobą. W pełni zintegrowane roboty (zwłaszcza mobilne) w środowisku produkcyjnym zapewniają harmonijną współpracę z ludźmi, co z kolei pomaga osiągać największe długofalowe korzyści.
Wspólny język maszyn
Producenci wdrażający automatyczne rozwiązania muszą pamiętać, że technologia nieustannie się rozwija i wymaga regularnych aktualizacji oprogramowania oraz modernizacji sprzętu. Dlatego ważne jest, aby wprowadzane rozwiązania mogły zostać zintegrowane z linią produkcyjną poprzez wykorzystanie ujednoliconych standardów oraz protokołów obsługi i komunikacji. Bez względu na to, czy firma optymalizuje istniejącą linię, czy też buduje nową, wszystkie urządzenia muszą komunikować się za pośrednictwem standardowych protokołów i wspólnych zestawów danych. Należy zwrócić na to szczególną uwagę w sytuacji, gdy sprzęty są wyposażone w komponenty pochodzące od różnych producentów. W takim przypadku należy koniecznie upewnić się, czy wszystkie one komunikują się ze sobą w tym samym języku.
źródło: Omron