Robotowe porady techniczne: jak weryfikować stan robota przemysłowego Kawasaki w całym okresie jego eksploatacji?
Bardzo pomocne w zapewnieniu niezawodnej pracy robotów przemysłowych są dedykowane funkcjonalności wspierające utrzymanie ruchu. Roboty Kawasaki posiadają szereg funkcji i narzędzi diagnostycznych oraz monitorujących pracę ramienia. Dzięki nim na bieżąco lub w sposób okresowy możesz weryfikować stan robota i z wyprzedzeniem planować ewentualne prace remontowe. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Trend Manager
Narzędziem, które pozwala w sposób ciągły monitorować stan serwonapędów robota, jest Trend Manager. Za pomocą tego oprogramowania możesz z jednego miejsca łączyć się zdalnie z robotami pracującymi na zakładzie i w bezpośredni sposób monitorować m.in. rzeczywisty pobór prądu przez serwomotory podczas pracy ramienia.
Dodatkowo dane gromadzić można w sposób ciągły lub okresowy (na podstawie harmonogramu). Najważniejszym wynikiem pracy narzędzia jest wyznaczenie prognozy dalszego zużycia elementu oraz określenie poziomu kwalifikującego dany zespół napędowy do wymiany.
Oprócz tego, analizując wykresy i alarmy jesteś w stanie zauważyć wszelkie odchylenia od linii trendu, mogące świadczyć o uszkodzeniu danej części. Dzięki temu można śledzić ruch robota i eliminować czynniki wpływające negatywnie na jego pracę.
Failure prediction
W przypadku, gdy nie potrzebujesz aż tak rozbudowanego narzędzia na przykład ze względu na rodzaj produkcji lub z powodu małej liczby pracujących jednostek, wystarczająca może być opcja Failure Prediction. Jej działanie opiera się na podobnej idei. Tutaj robot będzie Cię informował za pomocą specjalnych ostrzeżeń, gdy według jego obliczeń moc serwonapędu potrzebna do poruszenia przekładnią będzie zbyt duża. W tym przypadku nie wykorzystujemy oddzielnego narzędzia na komputer PC, a wszelkie operacje wykonywane są z poziomu panelu operatorskiego robota.
Lifetime calculation
Poprzez użycie funkcji Data Storage oraz narzędzia lifetime calculation można okresowo weryfikować stan przekładni robota Kawasaki. W tym celu należy podczas pracy robota w cyklu produkcyjnym wygenerować charakterystykę prądową poszczególnych osi robota odniesioną do ich prędkości. Na podstawie pobranego pliku z kontrolera robota, narzędzie o nazwie lifetime calculation określi przewidywaną żywotność danej przekładni. Taka informacja ułatwia utworzenie harmonogramu serwisowego danego robota.
To tylko część artykułu. Czytaj dalej TUTAJ na Poradniku Automatyka.
źródło: ASTOR
Słowa kluczowe
ASTOR, kawasaki, Poradnik Automatyka, Robotowe porady, roboty przemysłowe, robotyzacja