Współpraca chwytaków na linii człowiek–robot
Materiał prasowy (SCHUNK Intec Sp. z o.o.) drukuj
Odpowiednie narzędzia do uruchamiania i elastyczne dołączane palce umożliwiają łatwiejsze nawiązanie współpracy chwytaków na linii człowiek–robot. Taką gwarancję dają rozwiązania firmy SCHUNK. Jednym z nich jest chwytak współpracujący SCHUNK Co-act EGP-C, który w ostatnim roku został zatwierdzony przez Niemiecki Zakład Ubezpieczenia Wypadkowego (DGUV) jako pierwszy na świecie chwytak przemysłowy certyfikowany do zastosowań opartych na współpracy człowieka z robotem.
Obecnie firma SCHUNK, która jest liderem kompetencji w dziedzinie systemów chwytakowych oraz technologii mocowań, idzie o krok dalej, wyposażając chwytak Co-act w łatwe w obsłudze elementy programujące do lekkich i małych robotów Universal Robots. Uniwersalne palce przyłączeniowe z wymiennymi wkładkami z plastiku ułatwiają wejście w obszar współpracy człowieka z robotami.
Świat kobotów na wyciągnięcie ręki
– Naszym celem jest jak największe ułatwienie dostępu do fascynującego świata kobotów. Z tego powodu stopniowo będziemy rozwijać system modułowych chwytaków współpracujących SCHUNK do zastosowań we współpracy człowieka z robotem z wykorzystaniem potężnych modułów programistycznych oraz wtyczek do współpracujących robotów przemysłowych, dzięki którym integracja komponentów końca ramienia robota będzie tak samo prosta i elastyczna, jak instalacja kobota – wyjaśnia prof. dr Markus Glück, dyrektor działu badań i rozwoju/CINO w firmie SCHUNK GmbH & Co. KG w Lauffen w Niemczech.
Intuicyjne uruchamianie
Chwytak SCHUNK Co-act EGP-C można stosować i parametryzować na kilka sposobów: przez centralny układ sterowania (jak dotąd) lub przez intuicyjny interfejs użytkownika. Chwytak SCHUNK Co-act EGP-C jest gotowy do działania już po kilku minutach. Następnie odbiera dane z nadrzędnego układu sterowania lub sam przesyła dane do tego układu.
W przypadku zastosowania chwytaka SCHUNK EGP-C na ramieniu robota Universal Robots uruchamianie jest zintegrowane z interfejsem użytkownika robota, a komponenty można ustawiać bezpośrednio z poziomu panelu sterowania robota.
Znormalizowane dołączane palce
Aby zapewnić dużą elastyczność – szczególnie na etapie rozruchu – firma SCHUNK rozszerzyła gamę komponentów współpracujących na linii człowiek–robot o znormalizowane dołączane palce, które można wyposażyć w uniwersalne i wymienne nakładki o różnej geometrii. Palce przyłączeniowe ułatwiają rozpoczęcie automatyzacji i przyczyniają się do natychmiastowego sukcesu bez konieczności przebrnięcia przez szczegóły systemu.
Kompaktowy i łatwy w obsłudze
Chwytak EGP-C jest dostarczany jako fabrycznie zmontowany moduł z odpowiednim złączem do robota KUKA LBR iiwa, UR lub FANUC CR. Spełnia wymagania norm EN ISO 10218-1/-2 oraz ISO/TS 15006, a ponadto uzyskał homologację Niemieckiego Stowarzyszenia Społecznych Ubezpieczeń Wypadkowych DGUV do zastosowań współpracujących. Chwytak można bardzo łatwo uruchomić za pomocą cyfrowego złącza wejść/wyjść. Dzięki zasilaniu roboczemu 24 V DC nadaje się także do zastosowań mobilnych.
Elektronikę odpowiadającą za regulację i zasilanie zintegrowano wewnątrz chwytaka, dzięki czemu nie wymaga miejsca w szafie rozdzielczej. Aby współpraca z użytkownikiem przebiegała jak najsprawniej i najbardziej intuicyjnie, chwytak został wyposażony w diody LED, które operator może wykorzystać do sygnalizowania statusu modułu.
Certyfikowany chwytak do małych elementów jest dostępny w rozmiarach 25, 40, 50 i 64 ze skokiem palca odpowiednio 3 mm, 6 mm, 8 mm i 10 mm oraz masą detalu 0,19 kg, 0,7 kg, 1,05 kg i 1,3 kg.
SCHUNK INTEC Sp. z o.o.
ul. Puławska 40 A, 05-500 Piaseczno
tel. 22 726 25 00, fax 22 726 25 25
e-mail: info@pl.schunk.com
www.schunk.com
źródło: Automatyka 10/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus