Tyrystorowe sterowniki mocy JUMO. Technologia, która robi wrażenie
Na serię tyrystorowych sterowników mocy JUMO składają się aktualnie trzy niezależne wersje urządzeń: znane już na rynku typ TYA-201 do pracy w układzie jednofazowym oraz typ TYA-202 dla oszczędnościowych układów trójfazowych. Nowość stanowi wykonanie w wersji TYA-203, które jest pełnowartościowym trójfazowym sterownikiem mocy.
Konfiguracja urządzenia przeprowadzana jest w prosty i szybki sposób dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD z opisem parametrów. Przejrzysta i czytelna struktura menu umożliwia sprawną obsługę urządzenia, a co za tym idzie znacząco skraca czas jego uruchomienia. Innowacyjna konstrukcja pozwala na uzyskanie optymalnych gabarytów urządzeń, aktualnie dostępnych dla zakresów 20–250 A.
Prosta konfiguracja wstępna może być przeprowadzona poprzez złącze miniUSB zlokalizowane na froncie. Co więcej, aby przeprowadzić konfigurację, nie jest konieczne podłączanie sterownika tyrystorowego do zewnętrznego źródła zasilania – jest ono pozyskiwane z portu USB w komputerze PC lub laptopie.
Funkcja teach-in
Funkcja teach-in stosowana jest do automatycznego ustawiania limitów dla częściowego braku obciążenia. Cykliczna kalibracja zapewnia stałą i precyzyjną detekcję częściowych spadków mocy, również w przypadku zmian parametrów elementu grzewczego. Standardowo zaimplementowana funkcja dualnego trybu zarządzania energią pozwala na jej równomierny rozkład w napięciu sieciowym, a co za tym idzie oszczędność kosztów.
Funkcja R Control
Nowa funkcja – tzw. „R Control” – jest przeznaczona dla elementów grzewczych z krzemku molibdenu (MoSi2). Funkcja ta ma za zadanie monitorować i ograniczać moc wyjściową, a tym samym kontrolować temperaturę powierzchniową wspomnianych elementów grzewczych, cechujących się wysoką wrażliwością na uszkodzenie w górnych zakresach temperatury. Pozwala to na znaczące wydłużenie czasu eksploatacji, przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów.
Systemy bezpieczeństwa
Zastosowanie szeregu inteligentnych systemów bezpieczeństwa zapewnia proste i wygodne uruchomienie urządzenia. Systemy te obejmują standardowo m.in. detekcję błędów w instalacji, które sygnalizowane są na wyświetlaczu. Również wahania napięcia sieci mogą być regulowane za pomocą kilku dostępnych trybów: U, U², I, I² lub P. Wszystko to gwarantuje wysoki stopień niezawodności procesu i po raz kolejny obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
Inne zalety
Efektywność energetyczna podlega stałemu monitorowaniu podczas całego procesu. Do tego celu służą dowolnie konfigurowalne wyjście analogowe oraz opcjonalnie interfejsy komunikacyjne Modbus RTU 485 i Profibus DP.
Wszystkie istotne wartości procesowe, komunikaty i wartości graniczne mogą być prosto, szybko i indywidualnie dostosowywane do każdej aplikacji i przekazywane do nadrzędnego systemu sterowniczego. Sprawdzone oprogramowanie JUMO, dostępne dla sterowników mocy, zapewnia sprawne uruchomienie urządzenia. Ponadto różnorodność typów napięcia oznacza, że nie ma konieczności zapewnienia dodatkowego zasilania.
Nowa seria tyrystorowych sterowników mocy TYA-203 dostępna jest dla napięcia obciążenia od 24 V AC do 500 V AC (–20/+15%).
JUMO Sp. z o.o.
ul Korfantego 28
53-021 Wroclaw
tel. 71 339 32 79, fax 71 339 32 80
e-mail: info.pl@jumo.net
www.jumo.pl
źródło: Automatyka 5/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus