Elastyczne i modułowe. Napędy drylin ZLW firmy igus
Nowy, modułowy zestaw napędów drylin ZLW firmy igus, specjalizującej się w tworzywach sztucznych w ruchu, zapewnia konstruktorom większą swobodę projektowania – teraz można odpowiednio do potrzeb zestawiać z różnych materiałów, o różnych szerokościach i rozstawach szyn, gotowe do wbudowania napędy. Umożliwia to projektowanie wysokowydajnych napędów liniowych po atrakcyjnej cenie.
Gotowe do zamontowania, bezsmarowe i bezobsługowe prowadnice liniowe są coraz częściej stosowane podczas budowy maszyn i w zakładach przemysłowych. W takich miejscach trudno jednak o gotowe rozwiązania, dokładnie spełniające wymagania konstrukcyjne użytkownika. Chcąc ułatwić konstruktorom kompletowanie produktów, firma igus opracowała modułowy zestaw napędów liniowych ZLW, który umożliwia klientom budowanie indywidualnych rozwiązań.
Prosta konfiguracja i długa żywotność
Modułowy system napędów ZLW pozwala na proste i szybkie konfigurowanie odległości między szynami oraz parametrów napędu liniowego. Ze względu na płaską konstrukcję, stoliki liniowe z paskiem zębatym mogą być stosowane w ograniczonej przestrzeni. Ponadto użytkownicy mogą zamawiać wsporniki wałków, szyny oraz wózki z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Te ostatnie mogą być szczególnie przydatne w aplikacjach dla branży spożywczej, w których większość komponentów powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, w tym przypadku trudno o modułowe rozwiązania dostępne „z półki”.
Napęd w wersji nierdzewnej jest wyposażony we wkładki ślizgowe z materiału iglidur E7 w celu zapewnienia maksymalnej żywotności. Prowadnice liniowe mogą być dostarczane z silnikiem igus lub zestawem do podłączenia silnika klienta, z wałkami pełnymi lub drążonymi, gwarantując możliwość konfiguracji wyjścia pod podłączenie silnika z prawej lub lewej strony bloku końcowego.
Do dużych obciążeń i dynamicznych aplikacji
Napęd ZLW-20 umożliwia przesuwanie na odległość do 3000 mm masy do 75 kg. Co więcej, szeroki pas napędowy pozwala na uzyskanie dużych prędkości przesuwu – nawet ponad 5 m/s, zależnie od obciążenia. Napięcie paska zębatego z poliuretanu ze stalowym zbrojeniem można regulować centralnie na wózku. Możliwe jest również zastosowanie tych napędów w aplikacjach pod wodą za pomocą specjalnych pasków zębatych.
Łożyska kulkowe w blokach umożliwiają efektywniejsze prowadzenie paska oraz zapewniają większą sprawność. Cicha praca oraz duża żywotność (nawet przy pracy ciągłej) sprawiają, że zakres zastosowań gotowych do zamontowania rozwiązań jest szeroki i obejmuje m.in. przenośniki w przemyśle spożywczym lub laboratoriach. Co więcej, otwarta konstrukcja stolików liniowych sprawia, że są one łatwe do czyszczenia oraz odporne na zanieczyszczenia.
igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C, 02-234 Warszawa
tel. 22 863 57 70, fax 22 863 61 69
e-mail: info@igus.pl
www.igus.pl
źródło: Automatyka 12/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus