Połączenie różnych obróbek w pojedynczym urządzeniu – maszyny kombinowane
Materiał prasowy drukuj
Obecne oczekiwania przedsiębiorców wobec efektywności produkcji wpływają na zmianę standardów rynkowych, w tym na rodzaj wykorzystywanych urządzeń i automatyzację. Mają być one nie tylko innowacyjne oraz wydajne, ale i nierzadko wielofunkcyjne. Prima Power, włoski producent systemów do obróbki blach, w tym roku świętuje 30 rocznicę wprowadzenia na rynek maszyn kombinowanych, wyposażonych w szereg zróżnicowanych opcji dla wielu różnych zastosowań.
Maszyny wielofunkcyjne sprawdzają się świetnie w każdym zakładzie produkcyjnym. Nie tylko zajmują odpowiednio mniej miejsca, co przekłada się na logistykę materiału pomiędzy gniazdami, ale i oszczędzają więcej energii. Wykorzystując małą powierzchnię hali, za pomocą jednej maszyny można przetworzyć arkusz wyjściowy w gotowy produkt. Maszyny, dzięki swej wszechstronności pozwalają na redukcję kosztów produkcji oraz skrócenie czasu całego procesu. Największą korzyścią wynikającą z łączenia kilku operacji w jednej maszynie jest niewątpliwie wykonanie całej obróbki „z jednego chwytu". Komponent obrabiany jest różnymi technologiami z pojedynczego zamocowania w chwytakach maszyny – co z kolei wpływa na możliwość osiągnięcia niezwykle wąskiej tolerancji wymiarowej pomiędzy otworami technologicznymi i/lub przetłoczeniami znajdującymi się na detalu.
Włoski producent systemów do obróbki blach Prima Power, jako jeden z nielicznych na rynku posiada w swoim portfolio maszyny kombinowane, łączące wykrawanie z obróbką laserową lub wykrawanie z gilotyną kątową. Co ciekawe, wyprzedził obecne potrzeby przedsiębiorców, opracowując te innowacyjne rozwiązania już ponad 30 lat temu. Firma jest pionierem w zastosowaniu napędów serwo-elektrycznych na świecie, zaś pierwsze hydrauliczne kombinacje wykrawarki z gilotyną kątową powstały już w 1987 roku.
Kombinacja z wykorzystaniem lasera sprawdzi się tam, gdzie zewnętrzny obrys wycinanych detali posiada skomplikowaną geometrię lub są do wykonania nietypowe otwory wewnątrz formatki. Laser światłowodowy, w który wyposażona jest maszyna, posiada moc od 1 do 4 kW, co biorąc pod uwagę, iż wykrawarka nie obrabia materiałów grubszych niż 8mm, czyni laser wystarczająco szybkim do pracy w tandemie z wykrawarką. Detale są wykrawane, jak i cięte laserowo z tzw. „jednego chwytu”, czyli z tego samego mocowania elementu. Oba elementy obrabiające są nieruchome, natomiast arkusz przemieszcza się po płaszczyźnie XY. To z kolei zapewnia uzyskanie odpowiednich wymiarów oraz powtarzalności procesu.
Kombinacje wykrawarki z gilotyną kątową stosowane są w świecie przemysłu obróbki blachy na szeroką skalę zarówno jako wolnostojące maszyny, jak i jednostki centralne w zintegrowanym systemie produkcji oraz magazynowania produktów z blachy. Rozwiązanie znajdzie swoje zastosowanie tam, gdzie zewnętrzne obrysy detali mają kształt prostokąta, czyli w przypadku produkcji szaf elektrycznych, drzwi i futryn, paneli i innych. Maszyny kombinowane z modułem wykrawania od Prima Power posiadają rewolwer o 16 lub 20 stacjach, dedykowanych do montażu narzędzi w rozmiarze A, B,C, D oraz Multi-tool. Uzupełnienie serwo-elektryczego bijaka w opcję Inteligent Ram® (inteligentny bijak) pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich narzędzi w Multi-Tool typu drop-in jako narzędzi indeksowanych. Co istotne, maszyny zostały zaprojektowane modułowo. Do głównej obrabiarki stanowiącej połączenie np. wykrawarki z laserem, użytkownik ma możliwość od razu bądź za kilka lat dołączyć moduł załadunkowy lub rozładunkowy. Prima Power posiada różnorodny zakres rozwiązań, począwszy od prostych modułów ładujących arkusze blachy na stół, moduły odbierające detale i sortujące je na stosy, po rozwiązania zintegrowane z magazynem blachy i gotowych komponentów.
Na uwagę zasługuje fakt, że tego typu maszyny są nie tylko wydaje, ale i przyjazne środowisku naturalnemu. System zużywając mniej energii, emituje mniej CO2 do atmosfery, natomiast napędy serwo-elektryczne eliminują konieczność wymiany i utylizacji oleju.
źródło: Prima Power
Komentarze
blog comments powered by Disqus