Number 10/2016

Internet rzeczy

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

8
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

20

O wadze współpracy na rzecz rozwoju Przemysłu 4.0 i jej przełożeniu na sukces przedsiębiorców, o roli cyberbezpieczeństwa i wyzwaniach, przed którymi w tej dziedzinie dziś stoimy, a także o strategii firmy Phoenix Contact na kolejne lata rozmawiamy z Maciejem Merkiem, prezesem Phoenix Contact w Polsce.

More

24

O ambicjach polskich firm i uczelni wzmacnianych dążeniem do integracji poprzez świadome wykorzystanie kompetencji rozmawiamy z Michałem Szaniawskim, wiceprezesem zarządu ARP SA.

More

26

Na temat wyzwań, szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą wdrażanie założeń Przemysłu 4.0 oraz o tym, dlaczego Polsce może być na tej drodze trudniej niż innym krajom rozmawiamy z Andrzejem Soldatym, twórcą i partnerem projektu Inicjatywa dla polskiego Przemysłu 4.0.  

More

Technika

30

Ruszyły prace nad stworzeniem w Polsce platformy na rzecz rozwoju Przemysłu 4.0 – przy Ministerstwie Rozwoju powstał Zespół do spraw Transformacji Przemysłowej. 22 września 2016 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbyło się spotkanie w ramach dwóch grup roboczych powstającego zespołu – grupy ds. cyfrowego wspomagania przemysłu oraz grupy ds. kształcenia, kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0.

More

32

Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej. Jej kluczowym elementem jest tworzenie systemów połączonych ze sobą sensorów oraz urządzeń wykonawczych, działających w ramach jednej, globalnej sieci. Na halach fabrycznych powstają instalacje tzw. Internetu Rzeczy, tyle że w odróżnieniu od rynku konsumenckiego, spełniają one znacznie trudniejsze wymagania. Aby móc sprostać oczekiwaniom klientów, wiele firm z branży automatyki już te-raz zaczęło oferować rozwiązania przygotowane specjalnie pod kątem aplikacji Internetu Rzeczy w przemyśle. W artykule prezentujemy je i omawiamy, na czym tak naprawdę polega IoT.

More

40

Fabryka XXI w. jest zarządzana przez inteligentny system informatyczny, który samodzielnie steruje wszystkimi procesami produkcyjnymi na halach, bez udziału planistów i osób dozoru bezpośredniego. 

More

42

Polska branża przemysłowa dobrze przygotowana jest do zmian zachodzących w światowej gospodarce – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Millward Brown na zlecenie firmy Siemens w największych przedsiębiorstwach działających na terenie Polski. Respondenci wskazali na szereg nowoczesnych technologii, które już zostały wdrożone lub planowane są do wdrożenia w najbliższym czasie. Projekt przeprowadzono pod patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Ministerstwa Rozwoju.

More

45
Budowa mostu nad cyfrową przepaścią – integracja IT i OT

Za pięć lat na świecie będzie działać około 40–50 mld urządzeń podłączonych do sieci – wynika z najnowszego raportu ABB poświęconego Internetowi Rzeczy. Rosnący stopień „usieciowienia” sprawia, że coraz większą rolę odgrywa elastyczność procesu przesyłania danych oraz ich aktualność, a także bieżące i precyzyjne informowanie o wszelkich alertach, np. o zaistniałej i usuniętej awarii zasilania. Konwergencja technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT) to dziś kluczowy czynnik, umożliwiający rozwój Internetu Rzeczy, Usług i Ludzi.

46

Inteligentne prowadniki kablowe, przewody oraz łożyska liniowe z rodziny isense zwiększają wydajność urządzeń i zakładów produkcyjnych, a Przemysł 4.0 zyskuje dzięki tworzywom smart plastics bezproblemowy ruch urządzeń.

More

48

Rozwój przemysłowego Internetu Rzeczy i przetwarzania w chmurze ogromnych ilości danych, pochodzących z zakładów przemysłowych, jest nieodwracalny. Powód jest prosty – to obecnie najlepszy sposób zwiększania wydajności produkcji i redukcji nieprzewidzianych przestojów maszyn. Wdrażając IoT, czyli Internet Rzeczy we własnej fabryce, warto poszukać pomocy u dostawcy, który przewidział ten kierunek rozwoju już dawno temu. Taką właśnie firmą jest Beckhoff, którego oprogramowanie TwinCAT 3 wraz z najnowszymi bibliotekami zapewnia kompleksową realizację funkcji przemysłowego Internetu Rzeczy.

More

52

Zdalne systemy sterowania od lat znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Idea Internetu Rzeczy pokazuje, że również kierunek rozwoju sieci przemysłowych to łączenie ich przez sieć globalną, w celu stałej kontroli i zbierania danych pomiarowych. Umożliwiają to m.in. rozwiązania firmy Moxa.

More

54

Koncepcja Internet of Things (IoT), a w szczególności Industrial Internet of Things (IIoT) czy tak rozpropagowanego w Europie Industry 4.0 zakłada zastosowanie wysokowydajnej sieci komunikacyjnej, spełniającej wszystkie wymagania zarówno modelu warstwowego, jak i hierarchicznego. W tym przypadku najbardziej naturalny wydaje się wybór oferowanego przez OPC Foundation protokołu OPC UA.

More

58

Celem Przemysłu 4.0 jest dalszy wzrost wydajności produkcji przemysłowej i logistyce, a kluczową rolę odgrywa w tym przypadku technologia RFID, ponieważ jako jedyna umożliwia jednoczesne odczytywanie i zapisywanie identyfikatora produktu.

More

60

Ukierunkowanie na zieloną energię oraz globalne wymogi w zakresie ochrony środowiska i zasobów naturalnych stawiają liczne wyzwania zarówno przed społeczeństwem, jak i przemysłem energetycznym. Stworzenie standardu IEC 61850 oznacza powstanie międzynarodowej normy umożliwiającej jednolite projektowanie sieci i systemów komunikacyjnych, w tym także systemu Axioline F I/O produkowanego przez Phoenix Contact. 

More

64
Możliwości i wyzwania Internetu Rzeczy

Termin Internet Rzeczy to obecnie jedno z najpopularniejszych haseł, pojawiające się w różnym kontekście – począwszy od telekomunikacji, przez usługi i aplikacje on-line, po AGD. Zmiany wywołane IoT dotyczyć będą praktycznie każdego aspektu życia ludzi oraz ich otoczenia: poczynając od inteligentnych rozwiązań pomagających w życiu codziennym, poprzez inteligentne domy, biura i fabryki, systemy wspomagające ratowanie życia, aż po autonomiczne środki transportu i zarządzania miastami. Równolegle będzie rozwijało się zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy – według IDC wartość tego rynku w 2020 r. sięgnie w 2020 r. 1,7 bln dolarów, a tempo wzrostu będzie wynosić około 17% rocznie.

Przegląd sprzętu i aparatury

66

W automatyce przemysłowej nastał czas komputerów przemysłowych. To śmiałe stwierdzenie można z łatwością uzasadnić, opierając się o aktualne trendy i wynikające z nich konsekwencje. Nowoczesne komputery przemysłowe to niezawodne maszyny o dużej mocy obliczeniowej, które z powodzeniem sprostają coraz bardziej skomplikowanym zadaniom sterowania oraz gromadzenia i analizy danych. W artykule opisujemy dostępne rodzaje oraz popularne standardy IPC i komputerów panelowych.

More

74

Panele operatorskie HMI służą do wizualizacji stanu, nadzoru oraz sterowania pracą zarówno pojedynczych maszyn, jak i całych instalacji przemysłowych. Ich duża funkcjonalność i intuicyjność sprawia, że coraz częściej zastępują klasyczne układy budowane na bazie przycisków, sygnalizatorów i przełączników.

More

76

Seria Esaware firmy ESA Automation to nowoczesne i kompletne rozwiązanie do sterowania i wizualizacji instalacji automatyki. Gwarantuje stabilną pracę, bezpieczeństwo i jakość wykonania niezbędną w środowisku przemysłowym.

More

Prawo i Normy

78

Monitorowanie trendów w dziedzinie patentowania wynalazków może przynieść przedsiębiorcom wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość przewidywania zmian na rynkach w interesujących ich dziedzinach. To jeden z elementów skutecznej walki z konkurencją.

More

Aplikacje

80
Automatyka budynkowa w Fabryce 4.0

Inteligentna fabryka to już nie wizja przyszłości – to teraźniejszość, w której każdy przedsiębiorca musi się odnaleźć. Ważnym aspektem inteligentnego zarządzania są wielkogabarytowe elementy fabryk – budynki, hale produkcyjne, magazyny, serwerownie, pomieszczenia techniczne, administracyjne, sanitarne, pawilony wystawowe, itd. To szkielet przedsiębiorstwa, który wpływa nie tylko na podstawowe warunki pracy, ale także – rozsądnie kontrolowany – może zdecydowanie obniżać koszty produkcji i przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.

Rynek

82

Nowością ostatnich kilku lat są centra obróbkowe, wykorzystujące hybrydową technologię łączenia obróbki skrawaniem i przyrostowego nakładania stopionego proszku metalu. Połączenie tych operacji pozwala na wykonanie gotowego przedmiotu w jednym zamocowaniu, przy zapewnieniu wysokiej dokładności i wydajności. W artykule omówiono przykłady dwóch centrów obróbkowych, w których zainstalowano laserowe systemy druku 3D. Tak wyposażone centra obróbkowe dają konstruktorom i technologom całkiem nowe możliwości w projektowaniu skomplikowanych części i planowaniu ich obróbki.

More

86

Innowacje i nowe technologie to dziś zdecydowanie najważniejsze punkty na liście każdego kreatywnego przedsiębiorcy, który dąży do zwiększenia wydajności produkcji swojego zakładu. Możliwości nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych dla branży maszynowej stale rosną i warto z nich korzystać, by nie zostać w tyle na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

More

90

Złożoność procesów produkcyjnych, wysokie wymagania jakościowe oraz wysoka wydajność produkcji są obecnie głównymi czynnikami kształtującymi nowe trendy w obróbce mechanicznej i automatyzacji produkcji. Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania, umożliwiający realizację postawionych celów. Firma SCHUNK oferuje szeroki asortyment akcesoriów do robotów, pozwalający na tworzenie wytrzymałych, pewnych i efektywnych rozwiązań dla każdego zadania w każdej branży.

More

93

Wprowadzone przez firmę igus pierwsze wózki ślizgowe do prowadnic liniowych o różnych promieniach zagięcia zapewniają wyjątkowo dużą swobodę projektowania. Wózki z pływającym łożyskowaniem mogą bezproblemowo przejeżdżać z prostego do zakrzywionego odcinka prowadnicy, dzięki czemu nadają się do różnorodnych zastosowań: od przemysłu meblarskiego po technikę sceniczną, a także w kabinach operatorów pojazdów rolniczych i komercyjnych, gdzie coraz częściej wymaga się możliwości indywidualnego aranżowania przestrzeni w ograniczonym miejscu.

More

94

Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła na rynek innowacyjne dociskacze przeznaczone do zastosowań w urządzeniach i maszynach narażonych na drgania. Nowe produkty, oznaczone symbolami GN 820.3 i GN 820.4, zostały skonstruowane w taki sposób, by uniemożliwić przypadkowe otwarcie. Specjalny mechanizm wbudowany w dociskacze jest automatycznie blokowany podczas zamykania, a ponowne otwarcie jest możliwe tylko po zwolnieniu blokady.

More

96

Firma Elesa+Ganter wprowadziła na rynek pokrętła z łańcuchem zabezpieczającym, dzięki któremu element może być przymocowany dodatkowo do maszyny lub urządzenia. Rozwiązanie umożliwia zabezpieczenie pokrętła przed zgubieniem i jest szczególnie przydatne w przypadku jego częstego montażu i demontażu. Nowy produkt powstał na bazie popularnego pokrętła VCT, które dodatkowo wyposażono w rowek umożliwiający przyczepienie łańcucha.

More

97

GN 3663 to nowy typ pokrętła zaoferowany przez firmę Elesa+Ganter. Produkt jest wyposażony w mechanizm ograniczający maksymalny moment siły dokręcania i został skonstruowany w taki sposób, by zabezpieczyć przed uszkodzeniem elementy przykręcane oraz zminimalizować ryzyko zerwania gwintu.

More

98

Wprowadzony przez firmę Festo napęd wahadłowy z sensorem położenia SRBS łączy w sobie wszystko, czego można oczekiwać od napędu tego typu: dużą prędkość obrotową i bardzo innowacyjną konstrukcję.

More

Wydarzenia

100

Pół roku – aż tylko i tylko tyle pozostało do największego ogólnopolskiego spotkania świata automatyki, czyli targów Automaticon. 23. edycja  wydarzenia odbędzie się w dniach 14–17 marca 2017 r. 

More

102

Od 9 do 11 listopada 2016 r. w niemieckim Bad Salzuflen zagoszczą targi FMB adresowane do dostawców przemysłu budowy maszyn. Wiele wskazuje na to, że 12. edycja wydarzenia będzie rekordowa zarówno pod względem liczby wystawców, jak i odwiedzających.

More

104

Automatyzacja i technika procesowa w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym i chemicznym, w kontekście polskiego i niemieckiego rynku, to przedmiot rozważań podczas konferencji zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową Spotkanie, którego domeną stały się zagadnienia dotyczące Przemysłu 4.0 odbyło się 20 września 2016 r. w hotelu Mercury GRAND w Warszawie.

More

106
Biblioteka

108
Współpraca

Ludzie

110
Przemysław Degórski, PPH WObit E.K.J. Ober s.c.